Potěš břicho i dílnu

Autor

Pokračujeme v rozhovoru, který jsme začali u soust, která jsou těm, kteří to aktuálně nejvíc potřebují. Projekt je však mnohem širší, než by se mohlo na první pohled zdát. Podporuje na správném místě a tím správným způsobem.

První část rozhovoru:

Skvělá sousta

Jak Vás napadlo vytvořit tento nezvyklý a zajímavý projekt?

Nápad postupně vznikal a zrál několik let a díky mým zkušenostem jak z byznysu, kde jsem pracovala 5 let, tak neziskového sektoru, jsem chtěla oba segmenty propojit a vytvořit „něco, co tu ještě nebylo“. Dá se říct, že jsem jezdila, koukala se, jak se pracuje s hendikepovanými lidmi, seniory, lidmi ve vyloučených lokalitách apod. Telefonovala jsem neziskovým organizacím z celé ČR a ptala se, postupně tak vznikal můj vlastní vzorec, ve kterém jsem nechtěla dělat kompromis ve smyslu např, financování, že bych byla závislá na grantech, ono je to vlastně dle mých zkušeností obtížnější cesta, ale stojí za to. Apropo stále jsme u některých lidí či firem podezřelí, proč vaříme zadarmo obědy a proč děláme tolik věcí bez nároku na honorář, když nejsme neziskovka ani čistě dobrovolnická organizace. Podniky se nám v tuto chvíli už samy ozývají.

A potěšili jste ještě další řemeslné odvětví.

Minulý květen jsme měli i výzvu Potěš dílnu, s jejímž šířením nám pomáhali např. také skauti. Veřejnost nám posílala tipy na různé dílny z jejich měst či vesnic a sesbírali jsme data, o některých dílnách jsme už sami věděli, nových bylo cca 40 %. Ona je potíž i v tom, že u nás bohužel neexistuje ucelená databáze těchto dílen – sociálních a chráněných, naším cílem je tato data postupně a na naše náklady sbírat a být pro dílny užitečnou prodlouženou rukou, která je „cpe do firem“ a k velkým zakázkám, ale i jednotlivcům.

Co všechno u Vás dělají dobrovolníci?

Máme dobrovolníky rozčleněny do mikrotýmů – tři dobrovolníci tvoří tým „Potěš obědem“, skvělý původem manažer a dobrovolník Bohumír, který plánuje logistiku rozvozu, spolu s Luckou, daňovou poradkyní, která zase jednotlivé adresy obědů „háže“ do aplikace a dohlíží, aby obědy doputovaly. No a v neposlední řadě naše skvělá (produkční a) koordinátorka Týna, která každý pátek volá s našimi klienty a s láskou a péčí se o ně už téměř dva roky stará a vždy je pohladí milým slovem. Dále máme Martinu, která je rozkročena spíše do administrativy kolem eshopu, dále to jsou kluci ze štábu, kteří se pravidelně zříkají honoráře, když něco většího natáčíme. Pak máme také Zuzanu, která je skvělá produkční a nebojí se nám občas vypomoct s balením balíků nebo vzít sešívačku do ruky.

Jak s dobrovolníky „zamávala“ korona?

V první vlně na jaře 2020 jsme těch dobrovolníků, zejména pro převoz obědů, roušek, potravin, měli na 150. Jak covid ustupoval ve vlnách a přitvrzoval, zájem opadal, pro nás je nejdůležitější, aby lidé u nás vydrželi a pomáhali nám, byť třeba půl hodinou denně, poměrně pravidelně.

Jaké dobrovolníky potřebujete teď?

Aktuálně např. hledáme dobrovolníka či dobrovolnici, která by nám pomáhala s rozesíláním newsletteru, na který už vůůůbec nemáme kapacity. Jsou to drobnosti, ale velmi důležité pro to, abychom mohli stále šířit povědomí o tom, co a proč děláme. A hlavně chceme šířit zprávu, že i malá platforma může konat velké zázraky. Zadarmo, pravidelně a z přesvědčení.

Děkuji za rozhovor i úžasný nápad Breakfaststory, který jste dovedli k realizaci, držím palce!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *