Práce doma – trend nebo nutnost?

O možnosti práce doma (nebo „homeoffice“), se mluví často jako o jednom ze zaměstnaneckých benefitů. Málokdo si ale připouští, že se tento druh práce stává velmi populárním, nejen mezi ženami a muži na rodičovské dovolené, ale i mezi lidmi „na volné noze“ nebo řádnými zaměstnanci (pokud mají osvíceného zaměstnavatele). Jaká jsou úskalí práce doma? A naopak výhody?

Než jsem definitivně ukončila svoji zaměstnaneckou kapitolu života, měla jsem za to, že dělat sám na sebe je příliš rizikové. Jenže, jak známo, strach uzavírá dveře k novým možnostem. Proto bych lidem s podobným (opatrným) uvažováním doporučila, aby se do toho pustili, stejně jako já, postupně. Jako ideální formu bych doporučila dobrovolnickou práci, externí práci na „dohodu“ nebo formou autorských honorářů (kde to lze). Tohle lze dělat souběžně s pracovním poměrem nebo péči o dítě. A člověk získá alespoň přehled v „oboru“ a také si zjistí, zda by se později sám uživil. Ostatním, kteří rovnou z kanceláře personalisty, odejdou na živnostenský úřad, gratuluji. Chce to odvahu a naději.

„Dala jsem svému sedminčlennému týmu prázdninový režim. Od června do září jsme přes týden jen 2 dny v kanceláři a jinak pracujeme jako “homeoffice”. Mohou osm hodin odpracovat kde a kdy chtějí, jen musejí být v pracovní době na telefonu. Jen musí být mezi námi důvěra… A ta je.” (Renata Ptáčníková, ředitelka Institutu pro ženy)

Zálohy na důchodové, nemocenské, zdravotní pojištění a také odvody na daně, to může být pro někoho, kdo by chtěl začít na volné noze a nemá klienty nebo smlouvu v ruce, jako pochod přes Mordor. Výši plateb pojistného, zjistíte na Správě sociálního zabezpečení (ideálně na osobní schůzce, kde vám individuálně poradí) . V jednom z dalších článků, se budu zabývat vysvětlením tématu plateb pojistného (a také vysvětlením OSVČ jako hlavní nebo vedlejší činnosti). Na pracovní sociální síti LinkedIN, vám spousta lidí doporučí pravidlo „tří platících klientů“. Od tří platících klientů, lze prý hovořit o tom, že se člověk „uživí“.

Pro lidi pracující doma, je hnacím motorem vůle a inspirací setkávání s lidmi, kteří to mají podobně. Člověk se může zapojit také formou nejrůznější setkání typu Jelly Brno nebo občasné práce z některého coworkingového centra v ČR. Určitě myslíme na kontinuální vzdělávání a na konferencích se setkáváme proto, abychom se něco dozvěděli a setkali v rámci oboru… A také musíme umět odlišit svůj pracovní prostor a byt. Nějak si to pomyslně oddělit. Podle čínského učení feng-shui, je základem úspěšné práce, uklizená pracovní plocha stolu. Prý se tak jednodušeji třídí myšlenky. Rada zní: mějte pořádek v sobě i na svém stole!

Hlavní výhody práce doma

Pokud by se mne někdo, zeptal, jaký je zásadní rozdíl mezi tím, dělat sám na sebe nebo být zaměstnancem, pak bych si vzpomenula na svoboda, rovnost, bratrství. Což jsou sice hesla Velké francouzské revoluce, ale také nejlépe vystihují to, co cítím, když pracuji „z domu“.

– Svoboda a časová nezávislost,
– Sebeorganizace a řízení svého času pro práci a rodinu,
– Kreativita a pestrost činností,
– Klid na práci.

Nevýhody práce doma

– Riziko sociální izolace,
– Nutná disciplína a „zapomenutí“ na to, že poblíž leží „nevyžehlené prádlo“,
– Vyřizování úředních věcí – s tím nám nikdo nepomůže,
– Sklon k práci „přes čas“.

Rozhodujete se, zda pracovat doma? Zde jsou argumenty z praxe:

Homeoffice si jako novinář na volné noze (a pro většinu redakcí, externista), nemůžu vynachválit, čas si rozvrhnu podle potřeby a když mi do toho skočí nečekaná reportáž, tak to vykompenzuju večer. Horší je „přestat“ pracovat. Když jsem chodila do běžné práce, měla jsem jasně oddělenou hranici práce/soukromí a snažila jsem se ji respektovat, ale takhle se musím víc hlídat, říct si “dost” a věnovat se rodině.” (Alena Oudová, novinářka)

”Můžu začít, skončit a dělat si pauzy, kdy to já uznám za vhodné (tzn. že pracuju dle mého individuálního biorytmu – jak denního, týdenního, tak měsíčního, klidně v pátek večer a v neděli dopoledne). Mám naprosté soukromí, takže můžu být třeba v pyžamu, nenamalovaná, neupravená. Nikdo mne nevyrušuje. Můžu pracovat v jakékoliv pozici a třeba v obýváku na zemi u poslechu mé oblíbené desky. Lépe se mi řeší organizace času, přestože to je na tom všem asi nejtěžší (obzvlášť když člověk svou práci nepovažuje za práci, ale spíše za zábavu.” (Nina Hanáková, lektorka angličtiny)

“Každý den uvařím něco dobrého a zdravého a klienty si vodím k sobě domů. Nedávno jsem si pro sebe shrnula výhody podnikání takto: http://www.vedomezenstvi.cz/co-mi-drobne-podnikani-poskytuje-jako-zene/” (Dominika Špačková, terapeutka a lektorka)

“Podnikám v oblasti cestovního ruchu “na volné noze” a nemůžu si to vynachválit, zejména kvůli té nepravidelnosti práce, jednou intenzivně, jindy zase žádná a můžu cestovat a studovat, s penězi jsem spokojená a jsem sama sobě svým pánem, nikdy bych za zaměstnání tento způsobe života a práce nevyměnila. Myslím, že homeoffice může mít velké výhody pro toho, kdo je disciplinovaný a umí pracovat aniž by nad ním někdo stál. Musí ho ta práce také bavit. Nevýhoda je právě ta lenost, která může člověka úplně ochromit – přece jenom, je to domácí prostředí.” (Katarína Maruškinová,cestovní ruch)

„Já nejvíc oceňuiju možnost uvařit si poctivé domácí jídlo a nemuset konzumovat junk food v bufetech nebo rychlovývařovnách. Jinak si myslím, že z domu pracuje člověk v podstatě víc, než z kanceláře, kde si svůj plat víceméně odsedí…” (Eva Rýznerová, redaktorka, autorka)

“Já taky pracuju částečně z domu a jsem moc ráda, že mi to zaměstnavatel umožnil… Ušetřím především hlavně dost času za dojíždění (jedna cesta do kanceláře mi trvá přes hodinu), taky práci z domova líp skloubím s péči o dítě a taky mám pocit, že z domova se víc udělá, než když člověk sedí osm hodin v kanceláři…” (Daniela Hrbáčková, pracovnice Centra dopravního výzkumu a redaktorka)

“Klady: Soukromí na pracovní hovory, omezený přístup cizích osob. Možnost udělat si kancelář a pracovní dobu podle svého, pracovat u počítače vestoje atd. Prostor a čas na odpolední siestu, 20-60 minut spánku po jídle. Zahrada za okny, hory kolem dokola, kdykoliv se můžu jít projít. Výrazná úspora nákladů za provozování vlastní kanceláře. Zápory:Nutnost aktivního udržování sociálních kontaktů, alespoň obden nějaký program s více lidmi, sport, kultura, aj. Absence vnější korekce porovnáváním s ostatními, málo prostoru k diskuzi o pracovních problémech. Překrývání osobního a pracovního času, na to se musí člověk adaptovat. Domácnost a vůbec soukromý prostor není vhodný pro setkání s klienty, schůzky se musí konat buď u nich ve firmě, anebo na jiném vhodném místě. Nároky a potřeby ostatních členů domácnosti, je nutné najít rozumný kompromis. Závěr: Jako podnikatelský poradce, dávám jednoznačně přednost práci z domova, klady z mého pohledu výrazně převažují.” (Robert Vlach, podnikatelský poradce)

Rozvržení pracovní doby, je klíčové pro sladění práce a rodinného života. Pro mne je práce z domu ideálem – sladění práce, rodiny a osobního času. A o i přesto, že s dítětem osobního času zásadně ubylo. Pokud pracujete z domu, měli byste si také rozmyslet, kde se budete stýkat se svými klienty, aby to nenarušovalo “osobní prostor” členů rodiny.

Zásadně nesouhlasím s mediálně otřepanou fotografií matky v kostýmku, která držíc dítě a laptop, telefonuje. Tento obraz, je mylný. Pracující rodič (a člověk pracující sám na sebe), rozvrhuje svůj čas tak, aby pracoval, když má příležitost pracovat, a věnoval se dětem, když je vedle dětí. Na tomto odkazu najdete příběh, jak to dělá např. Simona Rašková, provozovatelka obchodu s cestovními potřebami a maminka.

Možností je spoustu, někdy je nutné k poznání dojít přes omyly a slzavé údolí, ale když si nakonec sednete a řeknete, žiju tady a teď, jak chci. To je něco nepopsatelně krásného. Pokud začínáte, zapojte se do některého z uskupení lidí na volné noze. Stále platí, že sdílení zkušeností posunuje kupředu celou společnost, nejen jednotlivce. A ikdyž to zní jako výkřik člena pozitivistické komunity, nikdo zatím nic lepšího nevymyslel.

Zajímavé odkazy:
http://www.peoplecomm.cz/
http://coffice.cz/

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *