Pracovní pohovor

Autor

Máte za sebou množství odeslaných e-mailů a životopisů a konečně jste pozváni na pracovní pohovor. Na jednu stranu se těšíte, možná je to vaše vysněné zaměstnání. Na druhou stranu se ozývají záporné pocity. Srdce máte až v krku a hlavou vám běhá milion otázek. Co když se ztrapním? Neudělám ze sebe blbečka? Mám opravdu dostatečnou kvalifikaci? Na co se mě budou ptát?

Sice za vás pohovor neabsolvujeme, ale dáme vám pár rad, na co se máte připravit.
 

Vystupování a příprava

Zjistěte si co nejvíce informací o firmě, ve které chcete pracovat. V dnešní době internetu to není žádný problém. Ujasněte si, čím chcete a můžete zaměstnavateli prospět. Připravte si dotazy, které se týkají jak společnosti, tak vámi vyhlédnuté pozice. Vyhněte se kritizování. Věty „Máte příšerné internetové stránky.“ nebo „Vaše výrobky jsou nemožné.“ vám moc šancí na úspěch nedávají.

Vezměte si na sebe takové oblečení, ve kterém se cítíte dobře a zároveň vypadáte seriózně. Umaštěnými džínami a trikem rozkousaným od molů fakt zaměstnavatele nenadchnete. Oblek nebo kostým ještě nikoho neurazily. Pokud se necítíte dobře v saku, zvolte raději nějaký pěkný, nejlépe jednobarevný svetr. Jeleny si nechte na hory.

Choďte vždy včas! Dejte si záležet na tom, abyste přišli raději o 10 minut dříve, než abyste se museli hned při prvním seznámení omlouvat za pozdní příchod. Nepůsobí to dobře. Navíc, pokud přijdete včas, můžete se ve firmě porozhlédnout a podívat se, jak to v ní chodí.

Ve firmě buďte na všechny příjemní a každého pozdravte. Nikdy nevíte, kdo rozhoduje o vašem přijetí a nevychovaného bubáka moc zaměstnavatelů nevyhledává. Vypněte si mobilní telefon. Pokud na to zapomenete a zazvoní vám uprostřed pohovoru, rovnou ho s omluvou vypněte. Udělat první dojem máte šanci jen jednou. Proto, když přijdete do místnosti, usmívejte se, dívejte se člověku, kterému podáváte ruku, do očí. Stisk ruky by měl být pevný a krátký. Nechcete toho druhého ani znechutit stiskem a lá leklá ryba ani sbalit příliš dlouhým držením. Nehrbte se a nešijte sebou.

Mějte s sebou svůj životopis a buďte připraveni rozvést všechny v něm uvedené informace. Na jakékoliv otázky odpovídejte věcně a výstižně. Pokud vám něco nebude jasné, klidně se zeptejte. Neskákejte však nikomu do řeči. Nejste už v první třídě a své vášně byste měli umět krotit. Při pohovoru nekritizujte své současné či bývalé zaměstnavatele. Pokud řeknete, že váš šéf je děsný vůl, budoucí potencionální šéf si okamžitě představí, že jednou může být na jeho místě a otráví ho to. Nikdo není rád titulován volem.

Je jasné, že nikdo nechodí do práce jen pro dobrý pocit, ale i pro peníze. Přesto by vaše první otázky neměly směřovat k výši platu a firemním benefitům. Na to se ptejte až na konci pohovoru, pokud vám tyhle informace neposkytne sám zaměstnavatel. Jinak budete vypadat, že vás víc než vaše pracovní náplň zajímají jen peníze, což nepůsobí dobře.

Na konci pohovoru se také zajímejte o to, jak bude výběrové řízení dále pokračovat. Rozlučte se opět podáním ruky a poděkováním za čas, který vám věnovali.

Otázky

Je dobré také vědět, které otázky vám s největší pravděpodobností budou kladeny, abyste si mohli v klidu rozmyslet své odpovědi. Většina dotazů bude směřovat k vaším znalostem, zkušenostem a dosavadním úspěchům. Pak je tu pár otázek, jejichž odpovědi o vás zaměstnavateli hodně vypoví.

Jaké jsou vaše nejlepší vlastnosti?
Skromnost stranou. Na trhu práce jste „zbožím“ a potřebujete se zaměstnavateli prodat. Řekněte všechny své pozitivní vlastnosti a zdůvodněte, proč si myslíte, že je pro vaše zaměstnání dobré, že je máte. Nelžete a nevymýšlejte si klady, jakými nedisponujete.

Jaké jsou vaše slabé stránky, příp. neúspěchy?
Nebojte se je přiznat, ale řekněte i, jak se s nimi vypořádáváte, jak se je snažíte zminimalizovat. K neúspěchům uveďte, jak jste je řešili a jaké poučení jste si z nich vzali, aby se staly přínosem.

Jak jste získal(a) svou poslední práci a proč odcházíte?
Důvodů je spousta a záleží na vaší konkrétní situaci. Snižování stavů ve firmě, touha po nových podnětech a zkušenostech, nemožnost osobního růstu… Opět platí buďte upřímní.

Která práce vás doposud nejvíce bavila?
Řekněte popravdě, co vás zatím nejvíc těšilo, ale nezaměřujte se na ty nejjednodušší činnosti, které jste dosud vykonávali. Když se budete hlásit například na místo IT specialisty, asi nikoho nebude zajímat, že vás až dosud nejvíc bavilo prodávání hot dogů na studentské brigádě.

I když vás na místo nevyberou, nebuďte zklamaní a neházejte flintu do jetele. Berte každý neúspěch jako výzvu i novou zkušenost, vytěžte z toho to pozitivní a poučte se z chyb.

 
Přejeme vám hodně štěstí při hledání zaměstnání a spoustu pracovních úspěchů.
Foto: pixabay.com

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na