Sny se mohou žít i šít

Autor

Se zakladatelkou sociálního podniku DecorEn Janou Přibíkovou se znám už na dvě desetiletí, měla jsem to potěšení se s ní pracovně setkat na začátku kariéry nás obou v sociálně prospěšném prostředí. Proto jsem nadšena, že právě člověk jako ona zakládá nový sociální podnik, který má díky jejím zkušenostem a charakteru nejen smysl a budoucnost, ale i srdce a profesionalitu.

Proč zrovna sociální podnik?
Řadu let se pohybuji v sociální oblasti, naposledy jsem pracovala v sociální rehabilitaci s lidmi s postižením a zde jsem se utvrdila v názoru, že lidé s handicapem stejně jako zdraví lidé potřebují uplatnění, seberealizaci, kontakt, prostě zaměstnání … jen k tomu potřebují specifické prostředí, které právě sociální podnik umí nabídnout. Sociální podnik je firma, kde se spojuje byznys a sociální rozměr, to znamená, že jejím smyslem je podpořit. V našem případě podpořit lidi, kteří mají nějaký zdravotní handicap a nabídnout jim možnost pracovního uplatnění.

Čemu konkrétně se firma DecorEn věnuje a kdo v ní pracuje?
Jsme kreativní šicí dílna, takže zde pracují převážně ženy s šicími stroji. Najdou se u nás ale i muži, kteří budou pomáhat s expedicí a kreativně dotvářet šité produkty a potřebné doplňky, např. obaly na výrobky. Také jsou zde pracovnice výroby, které mají na starosti zadání a výslednou podobu produktu a provází zaměstnance z cílové skupiny (lidé s tělesným, mentálním a psychickým handicapem) výrobním procesem. I tyto pracovnice jsou v invalidním důchodu. Aby mohli pracovat co nejvíce jako ostatní zdraví lidé, musí překonat řadu překážek. Nicméně na jejich pracovním výkonu to nejenže není vůbec patrné, ba naopak mají velkou motivaci a kdo to nevidí na vlastní oči, ani by ho nenapadlo, že mají nějaký zdravotní problém. Navíc mají zkušenost přímé práce s lidmi z cílové skupiny, takže umí zaujmout potřebný přístup. Díky tomu u nás vniká atmosféra klidu a důvěry, kde se může každý rozvíjet. Pro zaměstnance z řad cílové skupiny je to u většiny první zaměstnání v životě, je to pro ně velká změna, kterou se nám společně daří překonat.

Co všechno umíte vyrobit, co můžete zájemcům nabídnout?
Zaměřujeme se především na bytový textil, nyní nejvíce šijeme závěsy, záclony, polštáře, ubrusy, vše do obývacího pokoje, aby to spolu ladilo. Ale také do kuchyně, ložnice, dětských pokojů… Věnujeme se jak konkrétním zákazníkům, tak bytovým designérům, kterým nabízíme spolupráci při realizaci jejich zakázek interiérů nejen v domácnostech, ale i firmách, hotelech atd. Naší srdeční záležitostí je šití textilních obalů na umělecké produkty, např. ze skla, ze dřeva či kovu… a dalších drobných designových maličkostí, které dělají radost.

Jste v začátcích, jak vám můžou lidé, které projekt zaujal, pomoci?
Začali jsme úplně od nuly, a proto toho v začátku potřebujeme více. Doba kovidová a přechodné programové období Evropského sociálního fondu nám zatím neumožnili žádat dotační podporu. Proto se snažíme rozvoj organizace financovat z vlastních zdrojů a sponzorských podpor, které využijeme na úpravu prostor provozovny ve Štětí, pořízení dovybavení šicí dílny a platy pracovníků v prvních měsících činnosti do doby, než dosáhneme na podporu mzdových nákladů pro osoby s handicapem od úřadu práce a samozřejmě očekávaného zisku z jednotlivých zakázek. Pokud by chtěli čtenáři projekt podpořit finančně, lze zaslat jakoukoliv částku na organizaci DecorEn na číslo účtu 1404074000/2700, na vyžádání vystavíme darovací smlouvu. Velká podpora je pro nás získání nových zakázek, doporučení a sdílení našich kontaktů na sociálních sítích i osobně. Stejně jako vědomí, že v našem konání vidíte smysl a přínos projektu. Tím vším jsme motivováni k překonávání překážek, se kterými se potýkáme.

Kde všude Vás můžeme najít?
Najdete nás na webových stránkách Decoren.cz, na facebooku i na Instagramu. Osobně pak v šicí dílně a kanceláři na adrese U tržnice 701 ve Štětí, kam můžete po předchozí domluvě dorazit.

Na sociálních sítích se několikrát objevil i pejsek, jaká je jeho pozice ve firmě?
To je náš Ben, maskot a dobrovolník firmy. Je to sedmiletý kříženec, našli jsme si ho letos v útulku. Je to hodný a úžasný pomocník, dokáže rozehnat všechny chmury, přitom sám neměl lehký život, jak nám povyprávěli v útulku. Žil se starším pánem, který byl hodně nemocný, a tak se Beník často ocital v útulku po dobu, kdy byl jeho páníček v nemocnici. Pán bohužel nedávno zemřel a Ben tak zůstal v útulku „nastálo“. My jsme vybírali pejska a i když tenhle útulek nebyl zrovna za humny, cítili jsme, že je Beník ten pravý. Dlouhá cesta pro něj se nám určitě vyplatila, Ben je spokojený, hned se zabydlel a skamarádil, takže se teď máme všichni společně dobře a rádi. Je to takový náš dodavatel energie a dobré nálady.

A co lidští dobrovolníci, chystáte zapojit i je?
Vedle šicí dílny bychom se rádi věnovali podpoře komunitního života v regionu a příklady dobré praxe obecně rozvíjeli podporu kvality života osob s handicapem. Plánujeme zapojení do místních aktivit, které propojují různé světy, a tak se navzájem lidé mohou inspirovat a obohacovat. Chystáme aktivity na Den osob se zdravotním postižením, kreativní odpoledne pro všechny, kurzy šití pro širokou veřejnost, které by vedli lidé s handicapem, oslovují nás školy, obce… Plány jsou krásné a velké, a proto každý, kdo by s nimi chtěl pomoci – ať už jednorázově nebo dlouhodobě, je vítán. Zájemci mohou kontaktovat přímo mě, bude mi potěšením, se spoluprací s dobrovolníky mám dobrou zkušenost z doby, kdy jsem pracovala v domově seniorů. Vím, jak důležitou roli dokážou hrát a hlavně s jakým nadšením umí pracovat.

Děkuji moc za rozhovor a přeji hodně štěstí, spoustu zakázek, podporovatelů i dobrovolníků!

4 comments

  1. Kurzy šití pro širokou veřejnost, které by vedli lidé s handicapem… To je naprosto úžasná myšlenka. Za mnoho let, co se mezi lidmi s handicapem pohybuji jsem se s něčím takovým nesetkala. A dovedu si takový kurz šití i představit. Pohodový, příjemný, obohacující. Vaše plány jsou, jak píšete, krásné a velké. Přeji, ať se daří a plné ruce práce.

    1. souhlasím! je to úžasný nápad a přitom nijak nereálný! jistě budou rádi, když je případně podpoříte – sdílením článku, předáním kontaktu, doporučením, ústním podáním dál a dál…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *