Uvažujete o podnikání na rodičovské dovolené?

Autor

Nejednu maminku štrikující svetry nebo navlíkající korále na rodičovské napadne, že by si touto svou dovedností mohla přivydělat. Každá korunka se hodí, tak proč nevyužít volný čas právě takhle, zájemci o koupení výrobků by se určitě našli.

Pokud prodáte jeden svůj ruční výrobek kamarádce a druhý vyrobíte na zakázku pro svou tchýni, čímž všechno skončí, nikdo se vás na nic nebude ptát a svůj malý výdělek si můžete jen tak užít. Jestliže ale plánujete výrobky prodávat ve větší míře a vydělávat si tím stále nebo pravidelně, je nutné dát o tom vědět státu, a to přihlášením svého podnikání.

Jako první se nabízí otázka, zda zakládat živnost nebo společnost s ručením omezeným. V případě podnikatelky – začátečnice je určitě jednodušší zaregistrovat se jako OSVČ, tedy mít svou vlastní živnost. Čeká vás mnohem méně administrace, jednodušší účetnictví a navíc i v případě problémů snadněji zrušíte živnost než s.r.o., což je také nezanedbatelná výhoda.

Zřízení živnostenského listu je snadné a stojí vás pouhých 1000 Kč. Stačí dojít na živnostenský úřad a vyplnit příslušný registrační formulář s volnou živností (u dalších druhů živností je třeba mít osvědčení, že tuto činnost můžete provozovat, např. výuční list v oboru). Není třeba se toho bát, úřednice vám ochotně poradí, co a jak a za pár minut už můžete mít samostatné podnikání.

S sebou si vezměte občanský průkaz a potvrzení o pobírání rodičovského příspěvku. Díky tomuto potvrzení totiž bude vaše činnost označena jako vedlejší a vy o rodičovský příspěvek nepříjdete.

Mít podnikání zaregistrováno jako činnost vedlejší má totiž své nesporné výhody. Největší je ta, že pokud váš zisk (tj. rozdíl mezi příjmy a výdaji) nepřesáhne přibližně 60 tis. Kč za rok, nemusíte vůbec platit sociální pojištění. Co se týče zdravotního pojištění, to se platí z vašich skutečných příjmů.

Dobré je si samozřejmě zjistit i další potřebné záležitosti, jako jestli budete plátcem nebo neplátcem DPH (většinou neplátcem), jakým způsobem povedete účetnictví (záleží na složitosti, může být vhodné najmout si účetní) a nezapomenout jednou za rok podat daňové přiznání. Ačkoliv to zní složitě, ve skutečnosti to tak hrozné není. Další informace vám navíc ochotně poskytne úředník na živnostenském úřadě.

Ještě jste se nerozhodli?

Možná si nejste stále jisti, zda se do tohoto „velkého“ světa podnikání vrhnout či nikoliv. Pokud ale máte trhu co nabídnout, není nad čím váhat. Podnikání na rodičovské poskytuje většině maminek dostatek času si vše v klidu promyslet a zařídit. Také se jedná o období, kde se razantní kroky dělají snadněji, protože aktuálně nepracujete. A samozřejmě nic se nestane, ani když vám podnikání nepůjde. Kdykoliv ho můžete zrušit a rozhodnout se pro jinou možnost obživy. U většiny drobných živností nemáte prakticky žádné vstupní náklady, takže ani o nic nepřijdete. Není tedy důvod, proč se do podnikání rovnýma nohama nevrhnout.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *