Farmářské trhy

Autor

Farmářské trhy frčí. Začalo to na několika místech republiky a stále míst a měst, kde si můžete „čerstvé a české“ nakoupit, přibývá. Lidé, znechuceni nekvalitním a zdaleka dováženým zbožím ve velkoobchodech, s radostí vyráží „s proutěnými košíky“ na trh. Krásné retro!

Princip farmářských trhl je zcela jednoduchý. Jednou (někde i vícekrát) týdně se na stejném místě sejdou čeští pěstitelé českého ovoce, zeleniny, bylinek, květin a dalšího. Zákazníci přicházejí nakupovat zboží s jasným původem a jsou si za kvalitu ochotni i lehce připlatit.

Na trhu seženeme širokou nabídku českého sortimentu. Patří mezi něj nejčastěji brambory, mrkev, okurky, paprika, květák, kedlubny, česnek, třešně, meruňky, broskve, jahody, zelí, lusky, kopr, ale také med, mléko, sýry, uzeniny, maso, pečivo, bylinky, sazenice a květiny. Pro příklad cen (které se samozřejmě liší trh od trhu) uvedu ty, za které jsme nakoupili my: svazek mrkve za 20 Kč, svazek kopru 15 Kč, brambory 10 Kč/kg, broskve 25 Kč/kg (s prasklou peckou za 15 Kč/kg), meruňky 60 Kč/kg, česnek 149 Kč/kg nebo med 100 Kč/sklenici.

Vlastní zkušenost: trhy v rozjezdu. Navštívili jsme dvoje „nové“ trhy ve dvou městech (Kladno a Litomyšl). Na obou místech bylo pouze pár stánků, ale těch pár zájemců bylo a zboží mizelo. Myslím, že až (pokud) si obě strany – prodávající a kupující – zvyknou, může to za pár týdnů vypadat jako na jiných tržnicích ve velkých městech, kde už je hlava na hlavě a stojí zde fronty u každého stánku.

Za výborný nápad považuji také „biobedýnky“. Přes internet si můžete u českých zemědělců objednat pravidelnou dodávku – bedýnku směsi sezónní zeleniny (ovoce). Zákazník má čerstvé zásoby, farmář pak stálého zákazníka a pravidelný příjem.

Farmářské trhy jsou „in“. Farmářské trhy jsou v módě. A já pevně věřím a doufám, že hned tak z módy nevyjdou. Pokud nejsme sami sobě farmářem a nepěstujeme si doma osobně, pojďme a podporujme je. Pomůžeme tím nejen jim, ale také sami sobě.

Příjemný zážitek a dobrou chuť!

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na