Dnes bych chtěla volně navázat na před časem uvedený článek o hovězím a vepřovém masu. Nejen z hovězího a vepřového je našinec živ, ale na trhu máme veliký výběr dalších mnoha druhů masa. Ve stravě platí zlaté pravidlo ohledně střídmosti a vítaná je kombinace a častá změna, abychom organismus neošidili o důležité a zdraví prospěšné látky.
DRŮBEŽ
Můžeme zakoupit ve formě čerstvých chlazených nebo mražených produktů. Drůbeží patří mezi nejpoužívanější typy mas v našem jídelníčku. Obsahuje vysoký podíl bílkovin, minerálů a vitamínů, především řady B.
Velký pozor bychom měli dávat při nákupu drůbežích potravin – kontrolovat datum spotřeby, obal (neporušený) a co nejdříve po nákupu toto maso zpracovat. Pokud jsme nakoupili mražené drůbeží, doporučuje se rozmrazit v chladu, protože choroboplodné bakterie se v teplejším prostředí množí raketovou rychlostí. Tepelná úprava drůbežího pokrmu musí být řádná (opět pozor na bakterie, které zničíme pouze důkladným tepelným zásahem). Při manipulaci se syrovým drůbežím masem dbejme hygienických předpisů.
Drůbeží maso řadíme mezi obecně považované dietní, lehké a dobře stravitelné. Obsahuje nízký podíl tuku – výjimku tvoří kachní a husí. Tuk je v drůbeži shromážděný nejvíce v části kůže a v podkoží (v kůži je zastoupeno i nejvíce škodlivin), o něco víc tuku, než v ostatních částech je v oblasti stehen.
Kuřecí
Bílé maso, u nás je z drůbeže nejoblíbenější a v kuchyni nejvyužívanější. Kuřecí bývá v našich obchodech k dostání ve formě vykuchané vcelku nebo se zvlášt balenými drůbky. Zpracováváme drůbeží játra, žaludky, krky, zakoupit je možné i samostatná stehna, prsa či křídla.
Kuře: zdroj vitamínu B, zinku, selenu, železa. Bohaté na bílkoviny a nízkotučné. Pokud nechceme konzumovat s kůži, lépe odstranit kůži až po kuchyňském zpracování, neboť kůže drží šťavnatost a péct kuře bez kůže je škoda, maso potom jíme zbytečně suché.
Ohledně vykoštění kuřete panují dva velmi rozdílné názory. Ten první, který zastávám i já osobně je, že se jedná o neskutečnou a obtížnou vědu pouze pro manuálně zručné jedince. Mezi tyto vyvolené bohužel nepatřím, proto se obávám, že např. kuřecí roládku si doma nikdy nepřipravím. (I když prý lze o vykoštění požádat např. manuálně zručného kamaráda nebo přímo v prodejně řeznictví).
Druhý názor, jež jsem párkrát s obdivem a závistí poslouchala, je ten, že vykostit kuře rovná se hračka a práce pro pár minut.
Krůtí
Opět zdroj vitamínu B, zinku, selenu, železa a hořčíku. Lehké dobře stravitelné maso, doporučené i při dodržování dietních opatření.
Kachní a husí
Tučná drůbež, která se doporučuje konzumovat pouze příležitostně jako pochoutka a zpestření jídelníčku.
Pštrosí
Méně obvyklé a dostupné maso, ale bezpochyby dietní, zdravé, málo tučné. Obsahuje vitamíny řady B (B12), zinek, železo.
Bažantí
Opět méně obvyklé a dostupné maso. Riziková je konzumace neznámého, veterinárně nezkontrolovaného bažantího masa (může obsahovat choroboplodné zárodky). V kůži nejvíce škodlivin – vhodné odstranit.
DOMÁCÍ KRÁLÍK
Králičí maso patří mezi bílá masa. Má jemná svalová vlákna, je lehce stravitelné. Nejhodnotnější maso je maso z půlročního králíka. Králičí maso je vhodné pro nemocné (při onemocnění např. žaludku a žlučníku. Lze připravovat na mnoho způsobů podle rozličných receptů.
JEHNĚČÍ, SKOPOVÉ, KŮZLEČÍ
U nás nepříliš frekventovaný typ masa. Lehce stravitelné, dietní s obsahem zdraví prospěšných živin.
Skopové maso z mladších zvířat je bílé, čím je zvíře starší, tím má tmavší barvu i jeho maso. Není dobré zpracovat úplně čerstvé maso (jeho tepelná úprava by dlouho trvala), ale před kuchyňským zpracováním je dobré nechat maso nějaký čas odležet. Většina obchodů nabízí již odležené maso vhodné ke zpracování. Někomu vadí typická vůně a chuť především skopového masa. Velké obliby získává tento typ masa na Novém Zélandě.
Kůzlečí maso je světle růžové.
Neprávem opomíjené, protože splňuje požadavky na nenáročné, lehké a výživné maso. Lze zpracovat všemožnými kulinářskými metodami.
ZVĚŘINA
Maso ze zvěřiny je velmi chutné a má svou typickou a zvláštní vůni. Díky pestré stravě zvěře i její pohyblivosti obsahuje více železa a vitamínů, než jiná masa. Zvěřina by měla být před tepelnou úpravou dostatečně odleželá. Zvěřina je málo tučná. Jako zpestření jídelníčku bývá v našich končinách velmi vítaná.
Zvěřina v naší kuchyni
Srnčí, jelen, daněk, muflon, divočák, zajíc, bažant, divoký králík, koroptev, tetřev, divoká husa, křepelka.
RYBÍ A MOŘSKÉ PLODY
Rybí maso se hojně konzumovalo už v dobách našich předků a pra- předků. U nás je dostupné maso ze sladkovodních ryb (ryby celé) nebo z mořských živočichů. Ryby oplývají velikým množstvím bílkovin, některé druhy ryb i vysokým podílem tuků. S výjimkou tučných druhů je rybí maso velmi lehce stravitelné a hodí se i jako dietní pokrm. Kromě toho obsahuje mnoho důležitých živin – vitamíny především B a A a řadu nerostných látek důležitých pro lidský organismus. Při přípravě rybích pokrmů dbáme na zachování a větší zdůraznění (nebo ještě vylepšení) typické rybí chuti.
Nejčastější sladkovodní ryby v naší kuchyni
Kapr (klasika vhodná na stůl nejen v čase Vánoc), štika, pstruh (osobně preferuji pstruha na másle), candát, lín, úhoř, lipan, parma, jelec, okoun, karas.
Nepřeberné množství receptů nám nabízí konzumovat rybu pokaždé na jiný způsob.
Mořské ryby
Jsou zdravé, s minimálním obsahem tuků, přírodní zdroj minerálů a nenasycených mastných kyselin. Pro naše tělo zdraví potřebné maso. Mořské ryby dovážíme s celého světa a upravujeme na různé způsoby.
Nejčastější mořské ryby v naší kuchyni
Losos, treska, makrela, platýs, sleď. Výjimku už na našich stolech netvoří ani maso žraločí.
Mořské plody
Krevety (nízkotučné, zdroj bílkovin a zdraví prospěšných minerálů. Připravují se na různé způsoby – grilované, v Asii do polévek a nudlí, v Evropě se skořápkou, v Asii bez skořápky)
Chobotnice (tužší maso, náročnější na přípravu, ale dietní a jinak dobře stravitelné. V některých restauracích bývají nabízená nakládaná chapadla chobotniček – delikateska)
Langusty (vařené a kořeněné různými druhy koření se považují za další delikatesku)
Krabi (zejména vaření krabi, vyhledávaní pro jemné a dietní masíčko)
Mušle
Ústřice (nevím, jestli bych se někdy odhodlala sníst ústřici, za syrova, živou… Pokapané citrónem tvoří pochoutku na mnohém stole pravých gurmánů)
Jaké maso je pro vás tím nej?
Umíte vykostit kuře?
Chutná vám zvěřina?
Okusili jste nějaké mořské plody – jak vám chutnaly?