Zdravé jídlo = zdravé děti

Autor

Snažíte se dávat svým dětem to nejlepší, ale přesto vás někdy přepadnou pochyby, zda to děláte opravdu dobře? Přemýšlíte nad tím, co by vaše děti měly opravdu jíst a čemu by se raději měly vyhnout? Nevíte si rady, když chystáte svým školákům do krabiček svačiny? Tyto a další otázky jsem položila paní doktorce Haismanové, která se specializuje na výživu a její vliv na zdraví. Doufám, že v tomto rozhovoru najdete spoustu užitečných rad i pro vás.

Kolikrát denně by měli školáci jíst?

Důležitá je pravidelnost, tedy přibližně stejné intervaly mezi jednotlivými jídly. Vhodná je četnost 5-6x denně. Ta zajistí, aby se dítě nepřejídalo a ani nehladovělo. Velikost porcí je nutné přizpůsobit růstu, hmotnosti a pohybové aktivitě. Jinak vypadají porce a složení šestiletého a dvanáctiletého, jinak línějšího dítěte a malého sportovce.

Jak by mělo vypadat složení jejich stravy? Co by rozhodně nemělo chybět?

Pro děti je hlavní zásadou pestrá a rozmanitá strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny (bez obsahu šrotu!), vhodné mléčné výrobky, luštěniny, cereálie, ryby, drůbež. Děti potřebují kvalitní zdroje bílkovin, kterými výše zmíněné potraviny jsou. Rodiče by měli upřednostňovat rostlinné tuky a oleje (ne ztužené!) před živočišnými. Velmi důležitá je také barevnost stravy. Jednak dítě taková strava víc „baví“, jednak zajišťuje taková strava mnohem širší spektrum důležitých živin a látek.

Co jste během své praxe vypozorovala, že rodiče zapomínají dětem do jídelníčku zařazovat?

Dnešní doba je velmi uspěchaná a stresující. V zájmu pohodlí a rychlosti volí rodiče často potraviny, které nejsou vhodné svým složením nebo se v jídelníčku dítěte objevují v příliš velkém množství. Děti tak jedí většinou mnoho pečiva na úkor ovoce a zeleniny, dále např. uzeninu a naprosto nevhodné tavené sýry na úkor kvalitního bílého masa a mořských ryb.

Dalším tématem jsou luštěniny. Pochopím dítě, které odmítá pozřít luštěninu v podobě nevzhledné hnědozelené hrachové kaše. Ale cenné luštěniny mohou mít mnoho chutných a přitažlivých podob.

Jaké jsou největší nešvary rodičů, kterých se ve výživě svých dětí dopouštějí? Jaký to má vliv na zdraví dětí?

Naprostá většina rodičů se snaží dělat pro své děti to nejlepší. Mají upřímný zájem o informace, jak zajistit svým potomkům zdraví a vhodnou stravu. Informací je ale obrovské množství. Náhled je v nich mnohdy zavádějící, zcela protichůdný, někdy přímo škodlivý. Bohužel je také velmi běžná nepravdivá reklama na potraviny či doplňky stravy.

Co dětem hlavně škodí je nadměrná konzumace sladkostí – cukrovinky, sladké nápoje. Ano, děti potřebují sacharidy, ale v podobě cereálií, ovoce a zeleniny. Tady záleží opravdu jen na nejbližším okolí dítěte, kdy a jakým způsobem mu zprostředkuje zkušenost se sladkou chutí. Je pak naprosto přirozené, že ji dítě bude po takové zkušenosti nadále vyžadovat.

Nenahraditelným a velmi silně působícím faktorem je pro dítě také, jaký příklad má ve svých rodičích. Je nesmyslné a velmi tvrdé vyžadovat od svého dítěte něco, co sama nedělám.

Na obranu rodičů je nutno zmínit fakt, že současné společnosti nijak výrazně zdravý vývoj našich dětí na srdci neleží. Dokladem je např. neustále se rozšiřující „fastfoodová“ nabídka ve školních bufetech a plošně zaváděné školní automaty se slazenými nápoji a cukrovinkami. Jen opravdu konsekventně, vhodně a s láskou a trpělivostí vedené dítě je schopno takovému tlaku odolat.

Jak vypadají ideální svačiny pro školáky? Co by měly obsahovat?

Na prvním místě je nutné zajistit dostatečný a kvalitní pitný režim. Samozřejmě nejvhodnější je čistá voda. Pokud již dítě vyžaduje sladkou chuť, pak jsou vhodnou volbou ředěné 100%ní ovocné šťávy (tak 1:3).

Naučme dítě v klidu, kvalitně a dostatečně snídat. Pak jsou vhodnou dopolední svačinou 1-2 kusy ovoce (podle velikosti), u menšího dítěte vhodně naporcované ve svačinové krabičce. U větších dětí můžeme volit navíc menší kus pečiva např. s kvalitní šunkou nebo sýrem, vždy doplněné alespoň 1 ks zeleniny, která je bezpečná pro transport ve školní brašně (okurka, cherry rajčátka v krabičce, karotka apod.).

Pokud se dítě zdržuje ve škole do odpoledních hodin, doporučuji oběd ve školní jídelně. Většina školních jídelen má volbu jídel, která celkem dostatečně splňuje požadavky na kvalitu dětské stravy.

V odpoledních hodinách je vhodný přístup dítěte k dostatečnému množství zeleniny event. ovoce, kysané mléčné výrobky (tady doporučuji s nižším obsahem tuku, ale ne bez tuku, a pokud možno s nízkým podílem cukru), u větších dětí ořechy, semena apod.

Má větší podíl na vzrůstající obezitě u dětí špatná strava nebo nedostatek pohybu?

Nevhodná strava a málo pohybu jdou ruku v ruce a vedou už nejmladší populaci k obezitě a velmi závažným zdravotním problémům, včetně cukrovky. Prioritou naší společnosti se již před mnoha lety staly peníze. Peníze ovládají všechny oblasti našeho života. Mnoho rodin už nemůže jinde ušetřit než na potravinách. Lidé velmi často kupují ty nejlevnější potraviny, které obsahují hlavně bílou mouku, cukr, škroby, nejlevnější tuky atd. Takové potraviny nemají téměř žádnou výživovou hodnotu, ale jsou kalorickými bombami.

Elektronizace našeho života přikovala děti k počítačům a televizím, ulice je pro děti nebezpečná, rodiče jsou i rádi, že jsou tak v bezpečí. Když chce dítě provozovat organizovanou sportovní aktivitu, je to zase o penězích, a většinou ne malých. Pro dítě by však byly dostatečným pohybem pravidelné svižné procházky nebo rodinná cyklistika. A to už stojí za úvahu!

Jaké problémy většinou řeší rodiče a děti, kteří navštíví vaši poradnu?

Charakter problémů, se kterými rodiče přicházejí do mé poradny, vyplývá z toho, co jsem uváděla výše. Nejčastěji je to dětská nadváha nebo obezita. Tady se pak zaměřujeme nejen u dítěte, ale v celé rodině na změnu stravovacích návyků. Ve značné míře je to o psychologii, změnu nelze očekávat ze dne na den. Rodiče musí být ve svém konání disciplinovaní a trpěliví.

Občas přicházejí rodiče s opačným problémem, kdy jejich dítě dle jejich názoru jí velmi málo. Zdánlivě paradoxně je zde přístup velmi podobný – hlavně psychologie a citlivý příklad.

Kdo všechno Vaši poradnu navštěvuje a co Vaše poradna nabízí?

Moje poradenství má široký záběr v oblasti výživy a suplementace. Přicházejí ke mně jak děti, tak dospělí všech věkových kategorií. Klienti ve spolupráci se mnou řeší redukci hmotnosti, rekonvalescenci, vhodné stravování při četných zdravotních problémech. Další skupinou klientů mé poradny jsou sportovci, se kterými pracujeme na vhodném režimu v souvislosti s mírou jejich aktivity a sportovního zatížení. Poradnu vyhledávají také těhotné a kojící ženy. Dalším okruhem mé činnosti je prevence stárnutí a nemocí.

Náš portál se jmenuje Rodina21, jaký má rodina 21. století vztah k jídlu a svému zdraví?

Jsem velmi ráda, že stále více lidí si uvědomuje důležitost prevence svého zdraví a zdraví svých dětí. Nevhodná strava v dostatečném časovém úseku může doslova zabíjet. Když dokáže to, pak logicky dokáže i pravý opak. Stále více rodin má zájem o efektivní cestu tímto směrem. Lidé se chtějí naučit nakupovat, jíst a kombinovat vhodné, zdravé a chutné potraviny, aniž by to zruinovalo jejich rodinný rozpočet. A ono to je skutečně možné. Jen je nutné při tom uplatňovat svůj zdravý rozum a úsudek, naučit se některé zásady (např. o složení potravin). Jako odborník mohu pomoci radou a podporou. V tom vidím hlavní smysl své práce.

Děkuji Vám za rozhovor mnoho spokojených a stále zdravěji se stravujících klientů.

Pokud se potřebujete i vy poradit o tom, jak a co správně jíst, jak potraviny kombinovat a jak změnit svůj přístup k jídlu i svému tělu, veškeré informace o poradně paní doktorky Haismanové najdete na http://www.jimprozdravi.cz/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na