Bez vody to nejde

Autor

Voda je život a voda v zahradě je prostě nezbytná. Jenže stejně důležité jako voda samotná je také nakládání s ní anebo příprava na období sucha, které se v Česku objevuje stále častěji a dle posledních studií objevovat s největší pravděpodobností bude. Evropa za posledních 50 let doznala dost výrazných klimatických změn, a tak přibývá na jedné straně oblastí, které jsou ohroženy povodněmi a na druhé straně se zvětšují oblasti, které naopak postihuje sucho a to nejen v letních měsících.

Zálivka

Na jaře a na podzim zalévejte raději ráno, nadzemní části rostlin mají přes den dost času oschnout a nejsou tolik ohrožené nočními mrazíky. V letních měsících je naopak lepší zalévat večer, aby slunce vodu neodpařovalo a opravdu většinu zálivky využila rostlina samotná. V žádném případě nezalévejte za prudkého slunce. Kapky vody, které se uchytí na listech fungují jako miniaturní lupy a rostlinu akorát popálíte.

Na jemné rostliny a semenáčky používejte konev nebo hadici s jemným kropítkem, popř. rozstřikovačem. Už větší rostliny alespoň jednou za týden zalijte opravdu důkladně, aby se voda dostala alespoň do hloubky 30 cm, docílíte tím lepšího a hlubšího zakořeňování a rostlina nebude náchylná k poškození například větším větrem. Navíc kořeny, které rostou mělce jsou opět náchylnější, protože vrchní vrstva půdy dříve vysychá a rostlině se nedostává dostatečný přísun vody.

Dovolená

Pokud se chystáte na dovolenou a nemáte nikoho, kdo by vám v této době chodil zahrádku nebo květiny v bytě zalévat, dodržte pár zásad, která pomohou rostlinám toto období zvládnout i bez vaší péče.

Truhlíky z oken, postavte na vlhkou zeminu, kde na ně může v případě deště pršet. Stejně tak všechny kontejnerové nádoby, jen nezapomeňte těm, které nesnesou přímé slunce, zajistit příhodné stinnější místo, kde před ním budou chráněny.

Vedle rostlin, které potřebují hodně vody zahrabte do hlíny až po okraj prázdný hliněný květináč nebo pet láhev bez dna a víčka hrdlem dolů. Voda která v době vaší nepřítomnosti naprší se dostane až ke kořenům a rostliny jí tak lépe zužitkují.

Květiny doma sundejte z oken, aby nebyly vystaveny příliš prudkému slunci, které by je rychleji vysušovalo. Pokud máte koupelnu s dostatkem světla. Zašpuntujte vanu, na dno naskládejte ručníky, které důkladně namočíte a na ně postavte květináče. Rostliny si tak budou moci brát vodu i v době vaší nepřítomnosti. Jestliže máte koupelnu bez oken, můžete stejně využít kuchyňský dřez nebo větší nádoby jako lavóry či dětskou vaničku.

Všechny rostliny, ať venkovní či pokojové nezapomeňte těsně před odjezdem ještě řádně zalít.

Sucho

Jak už jsem psala v úvodu, suchých období je víc a zasahují stále větší oblasti. Pokud žijete v místě, kde je to občas jako „u Suchánků“ a víte, že dochází k zákazům zalévání z veřejného zdroje nebo se potýkáte s nedostatkem vody ve studni, připravte se na toto období. Strategicky umístěte sudy a barely na vodu k vyústění okapových rour nebo k místům, kde stéká při deštích ze střech větší množství vody (kůlny, garáže atp.). Rostliny silně namulčujte alespoň deseticentimetrovou nastýlkou, která zmírní odpařování vody od kořenů. Přes noc stavte nádoby a kontejnery tam, kde na ně bude moct napršet z případných dešťů, navíc jim pomůže i noční rosa. Trávník sekejte na vysoko nebo raději vůbec.

Přeji vám, ať letošní léto máte stále vody akorát a daří se vám i vašim zahradám vzkvétat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *