Brambořík – kvetoucí ozdoba zimy

Autor

Bramboříky jsou rostliny z čeledi prvosenkovitých a jejich původní domovinou jsou hory od středomořského Řecka až po Írán. Ačkoliv tedy pochází z jižních oblastí, díky nadmořské výšce, ve které se mu daří, je patrné, že má raději nižší teploty. To je také důvod, proč máme tuto rostlinku spojenou především s našimi babičkami, u nichž se mu velmi dařilo, protože jejich příbytky nebyly tak přetopené jako jsou ty naše.

Pěstování a umístění

Aby vám brambořík dlouho vydržel, dejte si záležet už při jeho výběru. Prozkoumejte, zda nemá vámi kupovaná rostlinka svěšené listy a nikdy nekupujte tam, kde mají bramboříky vystavené venku při teplotě nižší než 10 °C.

Když si rostlinu přinesete domů, najděte jí místo, které je světlé, ale nedopadá na něj přímé sluneční světlo. Nikdy nestavte brambořík na okna, pod kterými máte radiátory. Tato rostlina totiž, jak už jsem psala, nemá ráda vysoké teploty a ideální pro ní je teplota mezi 14 až 16 °C. O něco málo vyšší teplotu snesou minibramboříky. Umístění rostliny by také nemělo být v místě, kde je průvan. Bramboříkům se bude taky dařit ve vaší zahradě.

Zalévání a hnojení

Brambořík potřebuje pravidelnou zálivku, ideálně odstátou vodou s pokojovou teplotou. Nikdy nezalévejte přímo na hlízu, protože by začal uhnívat, raději zvolte mírnou zálivku spodem. Substrát udržujte vlhký, ale nepřemokřený. Brambořík neroste, nesvědčí mu to a měl by sklony k plísním a hnilobám.

Bramboříky kvetou nejčastěji v chladnějších měsících, tedy od října do dubna. V této době, kdy kvete a má zelené listy mu každých čtrnáct dní dopřejte přihnojení hnojivem na kvetoucí rostliny. Z bramboříku vždy odstraňte odkvetlé květy i se stonkem a ulamujte i zažloutlé listy. Jakmile se začne brambořík klást ke spánku, přeneste ho a ustelte mu na stinném chladnějším místě s teplotou cca 10 °C a nezalévejte ho ani nehnojte.

Substrát a přesazování

Ideální dobou na přesazení bramboříku je závěr vegetačního klidu, tedy doba, kdy se na rostlince opět začíná objevovat nový život. Přesazujte do ne moc velkého květináče, protože brambořík má rád „těsnější kalhoty“ a použijte humózní kyselý substrát s pH okolo 6, prodává se i speciální substrát přímo na bramboříky. Při přesazování nechte hlízy vyčnívat cca jednou třetinou.

Po přesazování i jiné manipulaci s bramboříkem si vždy pečlivě umyjte ruce. Jeho hlízy totiž obsahují jedovatý saponin cyclamin, který má za následek rozpad červených krvinek a může tedy způsobovat chudokrevnost.

Pěstujete bramboříky? Daří se vám?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na