Budujeme…dětský pokoj

Autor

Načínáme nový seriál, ve kterém postupně projdeme jednotlivé části našich bytů, které se chystáte změnit či nově zbudovat. Snad se některé z rad či nápadů stanou pro vás inspirací. A protože vše má někde svůj začátek, začneme místností, kterou obýváte ve svém životě jako úplně první. Jdeme na dětský pokoj.

Při zařizování dětského pokoje si musíte už v prvotních úvahách položit tři základní otázky:

  • Jaký je věk dítěte?
  • Kolik dětí bude pokoj obývat?
  • Jaké jsou záliby dítěte (dětí) a jak tedy bude pokoj využívat?

Věk dítěte

Pro miminka volte jemné pastelové barvy. V pokoji by neměly být žádné barevné „výkřiky“, které by ho mohly rušit v čase usínání a rozptylovat při učení a hrách. Pokoj by měl působit vzdušným a uklidňujícím dojmem, taková rozšířená rodičovská náruč. Při zařizování mimi pokoje je vhodné použít přírodní materiály – dřevo, bavlna, len.

Miminkovský pokoj bude dítěti sloužit cca do 3 let, tedy i v době, kdy už se bude pohybovat, proto mějte na paměti zvýšené nároky na bezpečnost.

  • Zaslepte všechny volné zásuvky.
  • Nepoužívejte prodlužovací kabely.
  • Pravidelně snižujte výšku matrace v postýlce, aby při pohybových pokrocích nedošlo k tomu, že vám dítě z postýlky vyleze a spadne.
  • Zabezpečte všechna okna, i když máte pocit, že se k nim dítě dostat nemůže, natož je otevřít.
  • Šuplíky volte s dojezdem.
  • Lepší než policové skříňky jsou takové, které jsou zakryté dvířky nebo šuplíky, aby si z nich dítě neudělalo žebřík na lezení.
  • Nábytek volte stabilní, případně ho upevněte ke zdi.
  • Bedny a úložný prostor na hračky volte lehké, plastové či proutěné bez vík nebo jsou také vhodné látkové.
  • Kusové koberečky pevně připevněte k zemi oboustrannou páskou, aby nedošlo k podklouznutí.

Starší děti už mají rády syté barvy, zvlášť vhodné do dětského pokoje jsou žlutá, modrá a zelená. Pokud chtějí vaše děti nějakou agresivnější barvu, nakombinujte ji s některou ze zmíněných vhodných barev (např. jasně růžová a žlutá, fialová a kouřová modrá, oranžová a šalvějově zelená). Ostrou barvou přitom vymalujte například jednu stěnu nebo její část, také ji můžete použít pouze na doplňky. Na některou část stěny či nábytku můžete také použít tabulové nebo magnetické barvy. Rázem tak vytvoříte kreativní plochu na kreslení či skládání magnetických obrazců, písmen a čísel.

Nábytek, tedy postele, stoly a židle kupte takové, které jsou variabilní a společně s dítětem rostou. Pod postelí je vhodné místo pro jeden či více úložný šuplík. Nezapomeňte při plánování místa na spaní na lampičku a také na nějaký odkládací prostor na knížky. Pokud u vašeho dítka občas přespává kamarádka či kamarád, myslete i na občasné spaní pro něj. Rozkládací pohovka nebo postel, která v šuplíku pod sebou ukrývá druhé lůžko, je ideálním řešením.

V dětském pokoji můžete báječně využít svou kreativitu. Dejte nový kabát starším skříňkám či komodám a natřete je přesně podle svých barevných či vzorových představ. Děti v tomto věku jsou pohybově a prostorově nejnáročnější. Potřebují prostor pro své hry i prostor pro své věci. Využijte nábytek, který má více využití. Malé lavice s úložným prostorem, truhla na hračky, která se dá využít i jako stolek na malování, sedací vaky. Využijte kapsáře a jiné závěsné systémy.

U psacího stolu vždy počítejte s policemi na knihy a učebnice, také by zde měl být dostatečný úložný prostor pro papíry, pastelky, tužky a jiné kreativní pomůcky. Pověste jim někam nástěnky na nové výtvory. K tomuto účelu poslouží i obyčejná natažená stužka, na kterou obrásky zavěsí pomocí kolíčků. Nezapomeňte na dostatečné a vhodné osvětlení. Ideální jsou lampy s nízkými a širokými stínítky, které mají široký rozptyl světla.

Podlahu volte dřevěnou, lamino nebo přírodní linoleum či marmoleum a doplňte je několika kusovými koberci. Vybrat si můžete například z nepřeberného množství hracích koberečků, které opět nezapomeňte připevnit oboustrannou páskou.

Teenageři vám vaši práci s tvorbou jejich pokoje značně usnadní. Už mají svou představu, kterou se budou snažit prosadit. Neodporujte jim. Je to především jejich pokoj, jejich životní prostor, a tak by měli mít možnost jeho vzhled ovlivnit. Jejich pokoj je ideálním místem pro experimentování s barvami. Můžete použít barvy s metalickým leskem, s luminiscenčním efektem, které po nasvícení svítí nebo si pozvěte někoho, kdo vám na zdi vytvoří efektní 3D výmalbu.

Na podlahu už můžete vybrat koberec s nízkým chlupem ode zdi ke zdi v neutrálních barvách, také je fajn dřevo či lamino doplněné několika kusovými koberci s vysokým chlupem. Nábytek volte minimalisticky, jen nejnutnější věci jako postel, místo na spaní pro kamarádky a kamarády, stůl, židle, skříň na oblečení a police dle množství knih, CD, DVD…. Zbytek si už váš puboš vydekoruje sám. Jako lustry vypadají dobře průmyslová světla, na ukládání drobných předmětů můžete umístit několik kovových plechovek s víkem, nezapomeňte na zrcadla, hlavně v dívčím pokoji. Na dveře klidně přišroubujte klasické klepadlo, aby se vaše potomstvo nemohlo vymlouvat na to, že vás neslyšeli klepat.

Počet obyvatel

Ať už pokoj obývá jakékoliv množství dětí, každý dětský pokoj by měl být rozdělen na tři základní zóny – hry, práce (učení) a spaní. Pokud je v pokoji více dětí, musíte navíc myslet na to, aby každé z dětí mělo nějaký, alespoň malý prostor jen pro sebe, protože každý potřebujeme někdy soukromí. Oddělit části pokoje můžete buď napevno, např. umístěním pevného otevřeného policového systému, který bude sice sloužit jako stěna, zároveň však bude propouštět světlo a z obou stran sloužit jako knihovna či police na hračky. Další možností je vytvoření odstranitelných přepážek, do stropu jednoduše přišroubujte kolejničku, na kterou pověsíte závěs, záclonu nebo horizontální žaluzie. Můžete prostor pro každé dítě také vytvořit jinou výmalbou a dekoracemi, které však budou vzájemně ladit a nebudou se rušit.

Ideálním nábytkem v pokoji, který obývá více dětí, je palanda. I zde nezapomínejte na lampičky a odkládací místa na knížky a to pro dítě v každém patře. Palandy nejsou moc vhodné pro děti do 6-ti let. Spaní můžete vyřešit také zvýšeným patrem, které vám sice dá víc prostoru v pokoji, ale zároveň na něj musíte mít dostatečně vysoké stropy.

Záliby

Každé dítě je jiné a každé má jiné potřeby. Jiné nároky na prostor bude mít malá baletka a jiné náruživý malíř. Snažte se vždy přizpůsobit pokoj potřebám a zálibám vašich dětí. Pokud má vaše dítě dlouhodobou zálibu, zkuste mu v takovém duchu pokoj vyzdobit. Promluvte si s ním, co by ho potěšilo, co by se mu líbilo. Koneckonců ono tam bude trávit nejvíc času a musí mu v něm být dobře.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *