Budujeme…obývací pokoj

Autor

Po prázdninové pauze se navracím k našemu budovatelskému seriálu (ty jo, to zní jak z Rudého práva, které informuje o novém počinu Jaroslava Dietla 🙂 ). V tomto díle se zaměříme na místnost, která je nejfrekventovanější a kde tráví rodina nejvíc času pohromadě, tedy obývací pokoj.

Než se vrhnete na zařizování obýváku, odpovězte si na jednu důležitou otázku:

  • K jakým činnostem budete tuto místnost využívat?

Může se vám to jevit podivně, ale když se tím začnete zabývat, zjistíte, že vám tento pokoj neslouží jen k posezení před televizí. Někdo tady čte, jiný zde má i pracovnu nebo tu spí. Účel této místnosti je tedy velmi důležitý a odvíjí se od něho celý další nákup a rozestavění nábytku a doplňků. Je totiž dobré si rozvrhnout pokoj do různých užitných zón, které by se měly jemně lišit, například vzorem či strukturou textilií nebo odstíny základní barvy použité v pokoji.

Posezení

Centrem obývacího pokoje je místo k sezení. Výběru sedací soupravy byste proto měli věnovat zvláštní pozornost. Zde platí, že na velikosti záleží. Měli byste mít sedačku dostatečně velkou, aby se zde pohodlně mohli usadit všichni členové vaší rodiny. Také by z ní měl mít každý, kdo o to stojí, dobrý výhled na televizi. Výběr tvarů i barev je široký, záleží jen na vás, zda si vyberete velkou rohovou, „účko“ či dvě menší nebo přiberete i křeslo. Jediné, nad čím musíte při výběru myslet, je velikost prostoru a rozmístění dveří v místnosti.

Pokud přijímáte hodně návštěv, měli byste myslet i na to, kam usadíte je. Je jasné, že pokud máte malý prostor, nezastavíte ho celý sedačkou, to byste si pak ještě museli pořídit křídla, abyste se tam vůbec mohli pohybovat. V takovém případě přikupte raději sedací pytle a vaky, popřípadě velké polštáře, na kterých se dá sedět či klečet.

Co se týče konferenčních stolků, i zde je nabídka velká. Nejrozšířenější je obdélníkový či oválný tvar, pokud jste však náruživými hráči společenských her, zvolila bych spíše čtvercový či kulatý. Materiál se odvíjí od vašeho vkusu a stylu, ve kterém si svůj příbytek zařizujete.

Práce

Spousta lidí dnes potřebuje pracovat i doma. Vhodným místem pro umístění psacího stolu je právě obývací pokoj. I při jeho výběru myslete na to, že by měl nějakým způsobem korespondovat s ostatním vybavením místnosti – barvou, materiálem… Velmi příjemným řešením pracovního koutu je propojení skříněk s pracovní deskou. Pokud nechcete, aby váš pracovní čurbes viděla každá návštěva, kterou přivítáte, můžete využít možnosti celý tento prostor zavřít zašupovacími dveřmi či závěsy, které by měli ladit s textiliemi použitými ve zbytku pokoje. Nezapomeňte také na to, že v tomto prostoru by měl být dostatečný počet elektrických zásuvek a samozřejmě světla.

Spaní

Není výjimkou, že obývací pokoj slouží také jako místo na spaní. V tomto případě máte dvě možnosti. Za prvé využít k tomu rozkládací sedací soupravu, při jejím výběru si nechte prodávajícím sedačku rozložit a vyzkoušejte si jí. Musí se vám na ní ležet pohodlně a to i v případě, že vybíráte rozkládačku „jen“ z důvodu přespání pro návštěvy. Také je dobré, pokud má úložný prostor na lůžkoviny, abyste nemuseli pro jejich ukládání vymýšlet další místo na uschování a tedy další kus nábytku.

Další možností je zbudování zvýšeného patra, ovšem u této varianty musíte mít na zřeteli výšku stropu místnosti. Je totiž důležité, abyste se mohli pod i nad tím dostatečně pohybovat. V místnostech s velmi vysokými stropy je zvýšené patro i příjemnou formou, jak opticky zútulnit místnost. Ovšem pozor, pokud patro umístíte do prostoru nad radiátory, špatně v zimě vytopíte místo nad ním.

Materiály

Jak už bylo řečeno, jedná se o místnost, která je nejzatíženější. Proto byste měli nábytek i textilie volit v materiálech, které jsou velmi odolné, dobře pratelné a čistitelné a zároveň příjemné. Podlahu volte z tvrdého dřeva, laminátu, může být v závislosti na stylu interiéru i marmoleum nebo překližka. Výborné je použití kusových koberců v různých užitných zónách.

Osvětlení

Ideální je, pokud je obývací pokoj situován na jih, popřípadě jihozápad, aby bylo zajištěno dostatečné množství denního světla po co nejdelší dobu. Ovšem jsou situace, kdy už je jeho poloha daná a vy už s ní nic neuděláte. V každém případě je dobré nespoléhat se pouze na jedno centrální osvětlení, ale využít víc světelných zdrojů – stolní lampy, stojací lampy, stropní i nástěnná svítidla, svícny, bodovky.., které budete rozsvěcet podle toho, v které části pokoje se zrovna nacházíte či jaké činnosti se věnujete. Při výběru se snažte, aby jednotlivá osvětlení k sobě ladila.

Hlavně příjemně

Ať už má váš obývák velkou či malou plochu, dejte si pozor na to, abyste ho nezahltili příliš velkým množstvím nábytku a doplňků. Abyste se v něm cítili dobře, měl by mít vzdušnou a otevřenou atmosféru. Příliš mnoho věcí po nějaké době způsobuje, že se začnete cítit spíš než jako doma jako v nějakém skladišti. Umístěte sem jen takový nábytek, který opravdu využíváte.

Aby vám zde bylo dobře, věnujte zvláštní pozornost výběru barev. Musí být příjemné všem členům rodiny a zároveň nesmí jejich kombinace působit násilně. Pomoc s jejich výběrem vám může i článek o barvách TADY

Přeji vám, ať se vám dobře obývá.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *