(S)ladíme barvy

Autor

Léto je ideální období pro malování a oživování našich příbytků. Pokud chcete své obydlí změnit, ale nemáte dost odvahy nebo prostě jen nevíte, jak na to, poradím vám. S barvami je skvělá zábava a každý se může vyřádit do sytosti. Nebojte se barev. Jakákoliv barva je totiž lepší než žádná barva. Zase platí, jako ostatně u všeho, co se točí kolem bydlení, že tam musí být dobře především vám, takže se řiďte svým citem.

Barevný kruh

Abyste dobře sladili barvy, neobejdete se bez tzv. barevného kruhu. Je to taková barevná přesně sestavená paleta, kde jedna barva plynule přechází v druhou. Tvoří ji primární barvy (žlutá, modrá, červená), sekundární barvy, které vznikají smícháním některých dvou základních barev (oranžová, zelená, fialová) a dále terciální barvy, které vznikají smícháním některé primární a sekundární barvy (modrofialová, žlutozelená, červenooranžová…). Další odstíny pak vznikají s příměsí černé, bílé nebo šedé, což vlastně ve své podstatě nejsou barvy jako takové, spíše nedostatek nebo naopak přebytek světla.

Barevný kruh vám pomůže v tom, že dobře uvidíte, které barvy se k sobě hodí. Ty, které spolu sousedí, vytvářejí jen jemné barevné škály, kdežto ty, které jsou naproti sobě vytvoří ostrý kontrast. Vyberte si tedy barvu, která vám pro daný prostor vyhovuje a tu můžete dolaďovat jejími odstíny nebo zkombinovat s barvami s ní sousedícími. Tomu se říká harmonická barevná kompozice a hodí se všude tam, kde potřebujete být v klidu, neb působí velmi uklidňujícím dojmem.

Další možností je tzv. kontrastní barevná kompozice, která na rozdíl od té předešlé kombinuje barvy protilehlé, tedy vždy teplou a studenou. Není dobré ale proti sobě postavit přímo jejich nejsytější tóny, ale spíš jejich zesvětlené, ztmavené nebo lomené odstíny. Třeba jemně růžová a olivově zelená nebo vanilkově žlutá a levandulová…

Samotnou kapitolou jsou pak barvy neutrální. Sem patří bílá, černá, šedá, všechny jejich odstíny a také přírodní odstíny hnědé. Mají tu výhodu, že se dají kombinovat s jakoukoliv barvou z barevného kruhu. Není dobré ponechávat v interiéru pouze neutrální barvy, protože to začne nudit. I když si je vybereme jako dominantní, vždy musíme přidat nějakou výraznější barvu na oživení. Pokud budete mít šedé stěny, světlou podlahu a krémově bílou sedačku, budete si za chvíli připadat jako v desinfekčním pokoji. Stačí však kusový oranžový koberec a pár polštářů v oranžovém tónu a hned má místnost jiný náboj.

Barvy a jejich vlastnosti

Barvy na červeno-oranžovo-žluté straně jsou barvy teplé a používají se všude tam, kde chcete navodit příjemnou, intimní a útulnou atmosféru. Interiér opticky zmenšují. Barvy zeleno-modro-fialovo strany jsou naproti tomu barvy studené a místnost opticky zvětšují. U sekundárních a terciálních barev závisí jejich teplota na tom, kolik je v ní které barvy víc. Takže třeba červenofialová je teplá barva, kdežto modrofialová je barva studená. Je také dobré si dominantní barvu, tedy tu, která bude v místnosti převládat, vyzkoušet pod různým osvětlením, abyste viděli, jak bude vypadat ve stínu, v plném slunci či při umělém osvětlení.

Vliv barev na člověka je všeobecně známý, proto si jich pár představíme pro lepší umístění do interiéru.

Žlutá

Sálá z ní sluneční síla. Je to barva radosti, intelektu a tvořivé energie. Hodí se do místností, kterým potřebujeme dodat trochu tepla jako je koupelna, kuchyň nebo chodba. Také je vhodná všude tam, kde se soustředíme na tvůrčí činnost či zapojujeme mozek, tedy do pracovny či dětského pokoje.

Oranžová

Je velmi přátelská, veselá, příjemná a povzbuzující barva. Její barevné odstíny se hodí prakticky všude. Jemné odstíny jako broskvová či meruňková se dobře hodí do ložnice. Naopak třeba terakota v kombinaci s neutrálními barvami se bude dobře vyjímat v jídelně, obývacím pokoji i pracovně. Pokud jasně oranžovou postavíme proti černé, bílé, šedé či modré bude se tato kompozice dobře vyjímat v koupelně či kuchyni.

Červená
Je to barva energie, vášně, vzrušení a aktivity. Hodí se do koupelen a kuchyní, stejně jako do předsíně. Povzbuzuje chuť k jídlu. Její jemné odstíny do růžova působí dobře v kombinaci s tmavým nábytkem a dobře se hodí do romantické ložnice či obývacího pokoje. Naopak tmavé odstíny červené, například vínová, patří k tradičnímu obývacímu pokoji, jídelně či pracovně.

Fialová

Je to barva harmonická a duchovní, která zajišťuje komunikaci mezi tělem a myslí. Její jemné odstíny jako šeříková či levandulová se dobře hodí do romantických koupelen a obývacích pokojů. Naproti tomu tmaší odstíny se budou vyjímat v dobově zařízené jídelně, kde je vhodné ji zkombinovat s krémovou či velmi světle žlutou.

Modrá

Modrá je barvou naděje, víry, harmonie a míru. Zklidňuje přesvětlené místnosti a vytváří dojem prostoru. Hodí se do dětského pokoje nebo kuchyně. Její odstíny, které přecházejí už do zelena jako akvamarínová se dobře vyjímá v koupelnách. Pokud máme jemné odstíny modré, je dobré je zkombinovat s krémovou, bílou, jasně růžovou či žlutou

Zelená

Je barva živá a povzbuzující. Je to barva, která navozuje dojem přírody a hodí se do každého prostoru. Díky tomu, že stojí uprostřed teplého a studeného spektra, dá se výborně kombinovat se spoustou ostatních barev. Bledé odstíny zelené dobře opticky zvětší prostor, proto je vhodné je používat do malých prostor jako je koupelna či chodba. Pokud zvolíme studenější odstíny modrozelené, měli bychom ji kombinovat s kontrastními teplými odstíny. Tmavé odstíny jsou hodně syté, proto by měly být používány pouze v místnostech s jasným denním světlem a je nezbytné ji zjemnit kombinací s bílou či krémovou.
Úvodní foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *