Máte (dobrá) okna?

Autor

Okna jsou v našem obydlí veledůležitým prvkem. Zajišťují nám nejen přísun světla do našich domovů, ale i vizuální kontakt se světem a tedy rozšiřují naše obzory. Jenže není okno jako okno a pokud již nesplňují svou funkci tak, jak mají, je lepší je vyměnit. Hned je doma přece jen líp, když vám každý větší vítr nečechrá vlasy špatně těsnícími a tudíž profukujícími okny. V neposlední řadě dobře zvolená okna vám šetří i peněženku. Protože nejen nevyhovující těsnění, ale i stará skla vám udělají průvan i ve vašich financích, a sice podstatně vyššími náklady na vytápění.

Možná také uvažujete o výměně oken. Nabídka je přitom více než pestrá. Všechna moderní okna již svou technologií spojují přísné parametry na minimální úniky tepla a přitom místnosti takzvaně nezalepí, ale nechají je dýchat, aby se zamezilo tvorbě plísní apod. Stačí si tedy jen vybrat meteriál, který bude plně korespondovat s našimi představami.

Dřevěná okna

Klady: Dřevěná okna jsou prostě krásná, což je bezesporu jejich velkou předností. Navíc dřevo je přírodní materiál a tudíž se při výrobě i případné likvidaci těchto oken minimálně zatěžuje životní prostředí. Každé okno samozřejmě i po osazení pracuje změnami teplot a vlhkosti, ovšem u dřevěných oken je jejich rozpínavost minimální, zvlášť u eurooken, jejichž rámy jsou lepeny ze tří vrstev je tato rozpínavost téměř nulová.

Zápory: Použité povrchové úpravy a nátěry jsou dneska už vysoce odolné proti povětrnostním podmínkám, i přesto je ale nutné čas od času provést ochranné a renovační nátěry. Zvlášť na jižní a západní straně, kde jsou okna vystavována vyššímu slunečnímu záření vás tato úprava dříve či později nemine. Nevýhodou je i jejich vyšší cena.

Plastová okna

Klady: Největším kladem je bezesporu jejich vysoká životnost při minimální údržbě. Při výběru plastových oken si rozmyslete, jak vysoké nároky máte na jejich tepelně izolační vlastnosti. Plastové profily jsou duté a mají několik vzduchových komor, nejlépe izolují však ta okna, u nichž jsou tyto komory vyplněné izolační pěnou. Dalším kladem těchto oken je pak příznivá cena oproti například dřevěným oknům.

Zápory: Barevné, teda spíš bílé provedení působí už poněkud nudně a fádně. Naštěstí se dají opatřit povrchovými fóliemi, kterých je dnes na trhu nepřeberné množství variant a vybrat si můžete ze všech možných barev a designů imitující například dřevo nebo hliník. Další nevýhodou je to, že pokud se poškodí, nedají se opravit, ale musí se vyměnit celá. Oproti dřevěným oknům mají i větší sklon ke kroucení vlivem vysokých teplot, což mírně snižuje jejich tepelně izolační vlastnosti. Pokud máte dům v památkově chráněné oblasti, nepočítejte s tím, že tato okna u památkářů prosadíte.

Hliníková okna

Klady: Největší předností hliníkových oken je jejich vysoká odolnost a životnost. Tato okna vám vydrží až dvakrát déle než okna dřevěná či plastová, udává se až okolo padesáti let. Díky své výrazné pevnosti se hodí především na moderní, konstrukčně náročné stavby a do míst, jež jsou více namáhána. Mají velmi nízkou hmotnost a snadno a dobře se udržují při téměř minimálních nákladech.

Zápory: Hliníková okna jsou výrazně dražší, ovšem vzhledem k životnosti se investice do nich vyplatí. Tato okna mají také značnou tepelnou roztažnost při jakékoliv vyšší teplotě, čímž se poněkud zhoršují jejich tepelně izolační vlastnosti. Další nevýhodou je spotřeba energie při jejich výrobě, která je až dvacetkrát vyšší než u oken dřevěných. Ekologickou zátěž pak představuje i jejich likvidace.

Dřevo – hliníková okna

Klady: Jsou to dřevěná eurookna, jež mají z vnější strany hliníkový plášť a spojují přednosti jak dřevěných, tak hliníkových oken. Díky dřevu velmi dobře vypadají, mají minimální tepelnou roztažnost a hliník z vnější, namáhanější strany snižuje náklady na jejich údržbu a renovaci. Jsou odolnější a mají delší životnost než okna čistě dřevěná.

Zápory: Cena je vyšší než u dřevěných oken, i když nedosahuje ceny celohliníkových oken.

Jaká okna máte vy? Jste s nimi spokojení nebo chystáte jejich výměnu?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *