Moderní styl

Autor

Jaký je a pro koho?

Moderní styl je plný otevřeného, vzdušného prostoru. Je vhodný pro všechny, kteří chtějí mít domov přehledný a organizovaný. Nestrpí nepořádek, proto při jeho vytváření musíte mít na paměti především vhodně umístěné úložné prostory, do kterých můžete věci rychle a snadno uklidit a máte je ihned zase po ruce. Díky tomu vznikne praktický, snadno udržovaný domov pro jednotlivce i rodinu. Není postavený na hromadění věcí, proto v něm nenajde zalíbení nikdo, kdo potřebuje ke svému životu spoustu „nezbytných zbytečností“.

Tento styl se začal formovat již ve 20. letech 20. století. Je v něm kladen důraz především na zjednodušení a na využití nových technologických postupů, které skýtají nepřeberné množství variant. Zamilovala si ho již prvorepubliková smetánka a když přivřete oči, třeba uvidíte sedět v křesle i Oldřicha Nového. Vrcholnými díly moderního stylu je například vila Tugendhat v Brně či interiéry architekta Adolfa Loose.

Nábytek a textilie

Nábytek by měl být z tvrdých materiálů a jeho jednotlivé hladké plochy by na sebe měly nenásilně navazovat. Stejně jako pokoje, které by měly lehce navazovat jeden na druhý. Hned v začátku si musíte rozmyslet celý koncept bytu a ne pokoje jako jednotlivosti. Každý kus nábytku by měl mít přesně dané místo i účel. Zbytečně prostor nezahlcujte. Vhodnými materiály do takovýchto interiérů jsou leštěná žula či mramor, sklo, tvrdé leštěné dřevo jako například ořech, dýhované plochy a nerezová ocel.

Sedací nábytek je nejvhodnější volit s ocelovými či dřevěnými konstrukcemi, s rovně šitým látkovým či koženým polstrováním. Pokud zařizujete větší obytnou plochu, můžete zvolit i kožené pohovky v tzv. anglickém stylu. Židle volte buď originální kusy z plastu nebo z ohýbaného dřeva. Jak už bylo výše zmíněno, důležitým prvkem jsou především úložné prostory. Ideální jsou vestavěné skříně, jejichž dvířka volte z hladkých materiálů s jednoduchými úchytkami. Také můžete použít samostatně stojící nábytek s hladkými liniemi. Tvrdě vyhlížející interiér můžete změkčit textíliemi z hedvábí nebo saténu třeba v podobě dlouhých jednobarevných závěsů kolem oken.

I u podlah platí, že jednotlivé druhy povrchů by na sebe měly hladce navazovat. Materiálů na podlahu, které se do tohoto prostoru hodí je nepřeberné množství. Od všech druhů lakovaného dřeva, přes keramickou či porcelánovou dlažbu až po syntetickou pryskyřici, lesklou žulu, krémový vápenec nebo dokonce sklo. Doplňte vše kobercem nebo koberečky s vysokým hustým chlupem.

Barvy

Pro základ nepoužívejte zbytečně mnoho křídově bílé barvy, vyhnete se tak poněkud nemocničnímu dojmu. Zvolte raději ostatní odstíny bílé, šedé, pískové a nilské zelené. Na stěny můžete použít též tapetu. Vyberte takovou, která má výrazný geometrický vzor nebo strukturu, ale nepoužívejte ji na celé plochy, ale pouze jako doplněk v jednotlivě efektně umístěných pásech.

Takto vytvořené neutrální barevné pozadí vám skýtá velkou škálu barev použitelných pro nábytek a doplňky. Ty můžete zvolit i v kontrastních tónech, čímž celý prostor opticky doladíte. Tedy zářivě oranžové polštáře nebo hráškově zelené židle nemusí být tabu. Jen by se neměly všechny doplňky barevně vzájemně tlouct a překážet si ve výsledném efektu. Využít můžete prakticky celou barevnou škálu a vyhýbat se nemusíte ani černé.

Osvětlení a ostatní

Protože moderní styl vyžaduje velké množství skleněných ploch či velkých oken, je přes den světla v místnostech dostatek. Nejvhodnějším umělým osvětlením pro večer jsou bodovky. Ty doplňte zajímavě geometricky řešenými lampami.

Krb by měl být jednoduchý, hladký, vestavěný ve zdi. Tento interiér přímo vybízí k umístění obrazů, plastik a jiných kousků moderního umění v pestrobarevných barvách.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *