Notebook pro školáka. Jak ušetřit?

Autor

A je to tady. Vaše dítě potřebuje do školy nutně notebook. Sice vám neumí říct na co
konkrétně, ale jasně vám sdělí, že ho už všichni mají. A vysvětlujte mu, že vy jste si na svůj nový notebook museli našetřit a pořídili jste si ho až na střední.

Ale doba se posunula a školní výuka také. Navíc situace s pandemií ukázala, že se notebook doma neztratí, protože nikdo z nás neví, kdy ho bude potřebovat. A vy chcete, aby vaše dítě nebo vnouče vědělo, že jestli ho někdo bude vždy podporovat, tak to budete určitě právě vy.

Rozhodnuto, koupíme našemu dítěti notebook. Ale jak ho vybrat? Tušíme, že na něm bude asi hrát nějaké hry, protože o nich pořád mluví. A prý také musí dělat do školy různé referáty nebo testy online. Není od věci se zeptat i přímo ve škole, co děti potřebují. Je možné, že zjistíte, že vaše dítě má ambice pro programování, a to je jistě také důležitá odpověď na otázku, jaký notebook mu do školy koupíte. Bohužel, pořád nevíme, co vlastně máme koupit. Nejsme odborníci, tak musíme najít alespoň nějaká kritéria výběru.

Podle jakých kritérií tedy budeme nakupovat?

Těch může být mnoho a ne každý z nás je zdatný v tom, aby přesně věděl, co je opravdu nejlepší a nejvhodnější.

Když si otevřeme různé zdroje tak narazíme na termíny, které jsme už někdy sice slyšeli, ale co se za nimi opravdu skrývá, to si bez odborné pomoci asi nepředstavíme:

● Paměť
● Disk
● Procesor
● Grafika
● Displej
● Baterie
● Klávesnice
● Touchpad
● Ventilátor

Nechme tedy upřesnění těchto položek na odbornících.

A my se věnujme něčemu, co dokážeme uchopit. Pojďme začít tou nejjednodušší otázkou, od které se může potom náš nákup odvíjet.

Kolik do notebooku mohu investovat?

Máte totiž několik možností nákupu, Pokud vyzdvihneme dvě základní možnosti, tak začneme u výběru mezi novým kouskem a repasovaným.

Nové zboží si umí představit asi každý. Co je repasované zboží, to možná každý neví. Repasovaný notebook je stejný jako nový, na první pohled to nemusí být znát, protože cílem není omladit notebook zvenčí (je tedy možné, že na něm budou vidět známky opotřebení), cílem je omladit ho zevnitř. Jde o to, aby hardware a software odpovídal dnešním požadavkům a potřebám. Funkční vlastnosti notebooku jsou ukryté uvnitř, nejsou vidět na první pohled zvenčí.

Jaký je tedy cenový rozdíl mezi novým a repasovaným?

Na příkladu si rovnou právě cenový rozdíl mezi novým a repasovaným zbožím předveďme. Nový notebook Dell zvolených vlastností je na trhu za cca 20 000, repasovaný, tedy omlazený se stejnými vlastnostmi jako nový, najdete na trhu za cenu třikrát nižší.

Pokud jste zde našli první odpověď na vaši otázku, máte první zásadní výběr za sebou. Teď už jen zohlednit zájmy a potřeby dítěte a školy. A poradit se s odborníky na tom, co by měl mít notebook pro vaše dítě pod kapotou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *