Posváteční servis

Autor

Předvánoční přípravy máme zdárně za sebou, stromeček září, cukroví napečeno a dárky rozbaleny a (většinou) naši mužové jsou přesvědčeni o tom, že to šílenství je konečně za námi. Bohužel sladký omyl, který jim tiše závidím. Většina bab totiž ví, že po Vánocích je zase co uklízet, likvidovat a cídit, nehledě na pročišťování hlav o silvestrovské noci. Tak tedy jdu na pomoc s pár radami, které vám snad pomůžou nejen s povánočním úklidem, ale i se zvládáním Silvestra.

Jehličí v koberci, smůla ze stromku

Pokud jste si ať už schválně nebo z estetických důvodů nedali pod vánoční stromek materiál, z kterého se snadno odstraňuje jehličí, a máte pod ním koberec, možná po každých vánocích mírně šílíte, když se z něho snažíte odstranit jehličí. Mnou odzkoušený způsob je zakleknout a hadicí od vysavače bez veškerých nástavců prostě projet kousek po kousku každé takhle zajehličené místo. Tímto způsobem dostanu jehličky i z té poslední kobercové smyčky. Jo a taky pomáhá lepicí páska, kterou se dají ty malé potvory taky celkem slušně vytahat.

Nakápla vám někde smůla ze stromku a odolává všem čistícím přípravkům? Pokapejte ji trochou technického lihu, po chvilce ji odstraňte prstem nebo tupou stranou příborového nože. Nakonec ještě ono místo očistěte hadříkem namočeným v technickém lihu.

Střípky z vánočních ozdob

Pokud se vám během svátků nebo při odstrojování stromku podaří rozbít vánoční ozdobu, větší střepy opatrně seberte a pokud vám na ty menší nepomůže váš vysavač, opět vezměte na pomoc lepicí pásku nebo krajíček chleba, do kterého se jemné střípky dobře nachytají.

Odstranění vánoční dekorace z oken

Také jste si krásně vánočně polepili okna a při povánočním úklidu zjišťujete, že zase tak výborný nápad to nebyl? Potřete nálepky rostlinným olejem a po chvilce odstraňte tupou stranou příborového nože. Aby šly nálepky lépe dolů, můžete použít i fén, kterým je zahřejete. Pokud jste sundávali dekorace tak vehementně, že jste si poškrábali sklo, netruchlete. Na hadřík vymačkejte čistě bílou zubní pastu a poškrábané místo pár minut pilně leštěte, nakonec přebytečnou pastu setřete vlhkým hadříkem.

Skvrny od vosku

Svíčky jsou krásná záležitost, ale bohužel občas způsobí i nepěkné chvilky jako u nás, když nám synátor převrhl plný kalíšek s rozehřátým voskem. Z tvrdých povrchů se vosk odstraňuje celkem snadno, prostě počkáme, až zatvrdne a sundáme tupou stranou příborového nože, nakonec přejedeme teplým hadříkem. Horší je to z koberce či textilií, ale i tady je řešení, prostě přiložíme savý papír a přejedeme žehličkou, dokud se vosk nevsákne do papíru.

Popálený nábytek od svíček a prskavek

Spálili jste si dřevěný stolek nebo skříňku při vánočním veselením svíčkou či jiskřením prskavek? Namíchejte si pastu z dřevěného popela a citrónové šťávy v poměru 2:1 a pastou vyčistěte popálené místo, pak očistěte vlhkým hadrem a ošetřete voskem na nábytek.

Ohňostrojové psí utrpení

Nový rok jsme si zvykli bouřlivě vítat a k oblíbeným kratochvílím silvestrovských oslav patří i již tradiční ohňostroje, rachejtle a petardy. Krásná podívaná pro lidi je však utrpením pro naše domácí mazlíčky. V žádném případě nenechávejte psa samotného, buďte s ním a buďte v pohodě. Pokud pes ucítí, že vy se v této situaci cítíte dobře, pomůžete mu to zvládat jeho přirozený strach z těchto zvuků.

Kocovina

Kromě ohňostrojů patří k silvestrovským oslavám i alkohol. Někdy je problém s odhadem, kde je naše osobní míra a po bouřlivé noci, přichází krušné střízlivění a kocovina, takže přidávám pár rad, které by vám mohli být nápomocné nejen na Silvestra a 1. ledna 😉

Malé desatero:

  1. Drž se jednoho druhu alkoholu a nemíchej to.
  2. Slanina, klobása a špek jsou ideálními parťáky k pití.
  3. Když piješ, hýbej se. Hoď si hrbem do rytmu, projdi se, prostě neseď.
  4. Nejen alkohol je tekutina, takže do sebe dostaň i něco, co teče a nesmrdí lihem.
  5. Nauč se znát svojí míru.
  6. Rozbouřený žaludek po prohýřené noci zklidní obyčejné zázraky jako česnečka nebo nakládané okurky.
  7. Bojuj proti kocovině s pomocí krvavé Mary. Pokud na kocovinu nemůžeš vyprošťováky, namíchej si jí bez vodky.
  8. Překonej to, že se ti pohupuje celý svět, a jdi se projít. Studený vzduch ti pročistí hlavu.
  9. Dej si studenou sprchu.
  10. Zapamatuj si, jak se cítíš, aby ses příště řídil(a) mými radami :)))

Šťastný N(n)ový rok i přes bujarou silvestrovskou oslavu 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *