Využití čaje pro krásu i domácnost

Autor

Neznám lepší zimní atmosféru, než sedět u dobré knihy s hrnkem čaje, ze kterého se line příjemná vůně po celé místnosti, zatímco za oknem poletují sněhové vločky. Já tedy piji čaj celý rok, ale k zimě mi prostě sedí úplně nejvíc. Ať už jste také milovníky tohoto prastarého nápoje nebo vás jeho chuť nechává chladnými, možná oceníte pár tipů, jak lze jeho vlastnosti využít i jinak než ke konzumaci.

Pro naši krásu

Unavené a nateklé oči – tento trik zná spousta lidí. Když si uvaříte černý, zelený nebo bylinkový čaj, nevyhazujte čajové sáčky, ale ukliďte je zatím do lednice. Jakmile budete mít 20 minut času, lehněte si a položte sáčky na unavené oči.

Vzpruha nohou – pokud máte po celodenním kalupu nohy unavené, nateklé nebo horké, dopřejte jim oživující lázeň. Uvařte si silný mátový čaj a nechte ho vychladnout. Do studeného mátového čaje namočte nohy na 10 minut.

Spáleniny od slunce – uvařte si silný zelený čaj a nechte louhovat cca 3 hodiny. Do studeného čaje namáčejte vatový tampon, který opatrně přikládejte na spálená místa.

Povzbuzující koupel – do staré punčochy nasypte 2 – 3 lžičky zeleného čaje a vložte do vany, do které si napouštíte horkou vodu. Takováto lázeň vás příjemně vzpruží.

Pro naše mazlíčky

Oživení srsti – pokud ztratila srst vašeho mazlíčka lesk, použijte při koupeli pro poslední opláchnutí silný výluh z černého čaje.

Pomocník při čištění

Čaje vám pomůžou i k čištění materiálů, které čekají na pořádnou očistu, ale bojíte se poškrábání například od písku nebo hrubší strany houbičky.

Keramické dřezy a umyvadla – z citronového tymiánu si připravte silný čaj, který nechte cca 5 hodin louhovat. Scezený čaj nalijte do zašlého dřezu nebo umyvadla a nechte působit přes noc.

Skleněné i křišťálové vázy a džbány – občas se nám něco usadí na dně i stěnách těchto nádob něco usadí a nemůžeme se tam dostat. Připravte si proto roztok ze 2 dílů silného černého čaje a 1 dílu bílého octa. Nalijte do nádoby a nechte působit přes noc. Poté roztok vylijte a vypláchněte mýdlovou vodou.

Zrcadla – připravte si silný černý čaj. Namočte do něj hadřík a zrcadlo jím umyjte. Pak už stačí jen přeleštit suchým hadrem.

Podlahy a inspirace z Japonska – tamní hospodyně již po generace používají zajímavý trik při zametání. Ještě vlhké čajové lístky nasypou na podlahu a teprve potom zametají. Lístky na sebe nalepí špínu, která díky tomu nepoletuje a lépe se zametá. Zametené lístky pak můžete hodit na kompost, pokud ho máte. Čaj není vhodné používat na nelakované dřevěné podlahy, protože by na nich mohl udělat skvrny.

Dřevěný nábytek – připravte si silný černý čaj, do kterého budete namáčet hadřík, kterým nábytek otírejte. Poté už jen přeleštěte suchým hadem. Protože čaj barví, vyzkoušejte nejprve na kousku nábytku, který není vidět, abyste zjistili, zda se vám výsledný odstín líbí.

Praní – pokud chcete zpomalit blednutí u vašeho černého oblečení, přidávejte do máchacího cyklu silný černý čaj.

Patina – pokud chcete při tvoření dodat starý vzhled látce nebo papíru, namočte je přes noc do silného černého čaje. Papír před namočením několikrát zmuchlejte a zase narovnejte.

V zahradě

Gardénie – dostatek potřebných minerálů dodá této rostlině právě čaj. Sáčky s černým čajem rozprostřete kolem rostliny a překryjte mulčovací kůrou. Při každém zalévání se z čaje uvolní blahodárné látky.

Kapradiny – před výsadbou kapradin, dejte na dno připravené jámy čajový sáček. Při zalévání bude rostlině postupně dodávat potřebný dusík.

Kompost – nejen žena kompost můžete přidávat použité čajové lístky, pokud ho čas od času zalijete čajem, podpoříte množení bakterií,které přispívají k rozkladu kompostu.

Přeji vám příjemné čajové chvilky.

2 comments

  1. O tom, že se čajové pytlíky dávají na unavené oči, jsem už četla. Obsah pytlíku nebo čajového sítka dávám na kompost už hodně let, to jasná věc, stejně tak kávovou sedlinu, ale některé zde uvedené tipy jsou pro mně novinkou. Je to určitě dobré vědět a rozhodně časem vyzkoušet. Myslím si, že čajový pytlík by snad prospěl všem rostlinám a květinám nebo i dřevinám, ne jenom kapradinám a gardéniím. No, chce to prostě vyzkoušet 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/