Maximální relax v zahradě

Autor

Se vzrůstajícími teplotami, roste naše touha po pobytu na zahradách, balkonech a terasách. Abyste si mohli dopřát dokonalou relaxaci je nezbytnou proprietou zahradní nábytek, a na ten se dnes zaměříme. Možná i vy právě přemýšlíte, jaký nábytek vybrat. Abych vám ve vašem rozhodování pomohla, udělala jsem pro vás přehled, z čeho lze vybírat a jak se následně o něj starat, aby vám dlouho sloužil ve chvílích oddechu.

Exotická dřeva (teak, meranti, akácie, durian…)

Jedná se o tvrdá a velmi odolná dřeva, díky čemuž si získávají stále větší oblibu, protože mají vysokou životnost. Všechny tyto dřeviny mají vysokou odolnost proti škůdcům, nejodolnějším z nich je pak dřevo teakové. To také nejlépe odolává povětrnostním vlivům a minimálně absorbuje vodu.

Těžba teakového dřeva podléhá přísné kontrole, aby nedošlo k úplnému vytěžení této dřeviny, měl by mít dodavatel certifikát FSC (Forest Stewardship Council). Tento certifikát zaručuje nejen, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaných lesů, ale zároveň vám dává jistotu, že kupujete kvalitní nábytek. Proto je dobré si tohoto označení všímat i u výrobků z ostatních dřev. Počáteční investice je sice vyšší, ale při správném ošetřování nábytku se vyplatí, neboť vám bude dobře sloužit dlouhou dobu.

Ošetřování

Nábytek běžně čistěte jemnou mýdlovou vodou, také můžete použít speciální čistící přípravky na zahradní nábytek. Jednou za čas ho také natřete teakovým olejem, doporučuje se tehdy, když už se vodní kapky nedrží na dřevu, ale vpíjejí se. Před nátěrem musí být nábytek zbavený nečistot a prachu a musí být suchý. V zimním období ho čistý a suchý ukliďte do nevytápěných, suchých prostor a přikryjte plachtou.

Tuzemská dřeva (smrk, borovice, modřín, dub)

Ačkoliv vzrůstá poptávka po exotických dřevech, ani tuzemské dřeviny nezůstávají stranou. Zvlášť vhodné je jeho použití u domů s tradičním venkovským či přírodním rázem.

Smrkové a borovicové dřevo je sice levnější, ale na druhou stranu je náchylnější k povětrnostním vlivům, díky kterým se kroutí či praská, také před škůdci a plísní není zcela imunní. Proto musíte věnovat větší péči jeho údržbě. Pokud nemáte nábytek pod střechou, měli byste ho chránit před deštěm alespoň přikrytím plachtou. U borovice také mějte na paměti, že, zvlášť u té pěstované v našich lesích, dochází na slunci k vytékání pryskyřice, protože jí má velké množství. Tento problém je minimalizován, pokud je na nábytek použitá severská borovice s nižším obsahem pryskyřic.

Dubové a modřínové dřevo je naproti tomu velmi kvalitní a má vyšší životnost. Jakmile tato dřeva vyschnou, velmi dobře odolávají vlhku, hnilobě i škůdcům. Zvlášť dubové dřevo je sice dražší, ale vzhledem k výše jmenovaným vlastnostem se investice do něho vyplatí, protože vám bude sloužit dlouho a dobře.

Ošetřování

Aby vám dřevěný nábytek dlouho vydržel, je vhodné ho již na začátku ošetřit vhodným nátěrem. Vybrat si můžete buď lazurovací nátěr, který zachovává kresbu a strukturu dřeva nebo nátěry krycí, které strukturu dřeva zcela překryjí. Nátěr je vhodné cca po 2 letech obnovovat. Také byste nábytek měli minimálně dvakrát za sezónu ošetřit vhodným olejem. K odstraňování běžných nečistot a prachu použijte vlhký hadr nemočený v jemné mýdlové vodě. Také nezapomínejte na občasné dotažení spojovacích prvků. Pokud se objeví plíseň, můžete jí odstranit buď přímo přípravkem proti plísním na dřevěném nábytku nebo roztokem chlóru, pokud ani to nepomůže, bude nutné postižené místo obrousit smirkem až na zdravé dřevo a natřít novým nátěrem. Na zimu nábytek uschovejte na suché místo a přikryjte plachtou.

Ratan, bambus, mořská tráva, banánový list

Jedná se o cizokrajné rostliny, jejichž jednotlivé části si získali v nábytkářství oblibu pro své ohebné vlastnosti, díky kterým se z nich dají vytvářet zajímavé struktury a netradiční tvary nábytku. Jde o velmi lehké materiály, se kterými se vám bude snadno manipulovat. Jsou to však také materiály, které jsou velmi náchylné k povětrnostním vlivům a neměli bychom je proto nechávat vystavené dešti a ostatním rozmarům počasí. Vhodné jsou na kryté terasy nebo do zimních zahrad. Jedinou výjimku tvoří syntetický ratan. Jde o uměle vyrobené pruty, které se vyplétají na kovové konstrukce. Syntetický ratan tedy neabsorbuje vodu a nehrozí u něj degradace a rozpad materiálu.

Ošetřování

Nábytek je vhodný jednou za čas ošetřit vhodným olejem. Při běžné péči ho otírejte buď nasucho, při větším znečištění můžete použít vlhký hadr namočený v jemné mýdlové vodě. Přes zimu nábytek skladujte v suchu.

Kov, hliník a spol.

Na trhu je nepřeberné množství tvarů a použitých kovů. Kovový nábytek je sice dražší, ale také téměř bezúdržbový a při správném provedení odolává jakýmkoliv povětrnostním vlivům. Dnešní technologické postupy úpravy povrchu jsou již tak daleko, že téměř stoprocentně zabraňují vzniku koroze. Výsledkem je pak téměř „highlanderovský“ nábytek. Při výběru kovového nábytku dbejte hlavně na to, aby měl termo – povrchovou úpravu, která vám zaručí, že se ani na prudkém slunci nerozpálí a vám nebude hrozit, že si při usednutí způsobíte na pozadí popáleniny třetího stupně.

Ošetřování

Kovový nábytek můžete otřít hadrem nebo prostě ostříkat hadicí a nechat oschnout. Ačkoliv odolá i na mrazu, je lepší ho před zimou očistit a uložit někam pod střechu. Pokud nemáte dostatečné skladovací prostory, alespoň ho přikryjte plachtou.

Plast

Plastový zahradní nábytek je pomalu na ústupu, což neznamená, že si ještě stále nedrží přední příčky rozšířenosti. Oblíbený je především díky snadné údržbě, nízké hmotnosti a díky tomu snadné manipulaci s ním a neposledním kritériem je také nízká cena v porovnání s výše zmíněnými materiály. Od původní a nejrozšířenější bílé barvy se výrobci již posunuli dál a vybrat si tak můžete z širší palety barev zahrnující hnědou, zelenou, fialovou…

Ošetřování

Běžná údržba je poměrně jednoduchá, stačí nábytek otřít hadrem namočeným v saponátovém roztoku. Pokud už je nábytek zašlý, použijte houbičku a krémový čistič na nádobí. Také můžete použít roztok vody a kyseliny citrónové. Na zimu čistý nábytek buď ukliďte nebo ho složte a přikryjte plachtou.

Přeji příjemný posed 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *