Phalaenopsis – kvetoucí krasavec z Asie

Autor

Phalaenopsis jsou rostliny z čeledi vstavačovitých a svůj domov mají v lesích jihovýchodní Asie, které jim zajišťují dostatečné teplo a vlhko. Tuto rostlinu můžete znát také pod českým názvem můrovec. Díky hybridům vzniklým křížením se dá tato orchidej výborně pěstovat i v bytě. Svou oblibu si získala jednak kvůli své nenáročnosti na pěstování a také pro její nádherné květy v barvách od bílé, přes růžovou a fialovou až po krémové a oranžové, které často vykvétají a mají velmi dlouhou životnost do odkvětu.

Pěstování a umístění

Phalaenopsis patří mezi tzv. rostliny epifytické, což znamená, že ve svém přirozeném prostředí roste na stromech, kořeny má přitom volně v prostoru a jimi přijímá živiny i vlhkost. Proto je důležité pěstovat ji v průhledných květináčích, které zajišťují kořenům světlo a v žádném případě se nesnažte vylézající kořeny nacpat zpátky do substrátu. Rostlina si tím hoví a potřebuje to k příjmu důležitých látek a světla. I obal na květináč by měl být proto z průhledného materiálu.

Rostliny umisťujte tak, aby měly dostatek světla, ale nešlo na ně přímé, ostré, zvlášť polední slunce, které jim škodí a poškozuje listy. Tyto orchideje mají raději vyšší pokojové teploty, minimálně 22 °C. Nikdy proto nekupujte rostlinu, která je umístěná venku při nižších teplotách, mohli byste být zklamaní tím, že jí po přenesení domů rychle opadají květy, což je způsobené nachlazením rostliny. Vždy ji proto při přenášení z nákupu domů udržujte v teple. Květy vám můžou opadat i tehdy, pokud k rostlině umístíte nádobu se zralým ovocem či zeleninou. Je to způsobené proto, že jí nesvědčí etylén, který se ze zralých plodů uvolňuje. Jinak tato rostlina není extrémně náchylná k chorobám, ublížit jí může leda již zmíněné slunce poškozením listů nebo také jejich poškození mechanické při neopatrné manipulaci (nebo když vám do listu někdo udělá otisk zubů jako dcera mně :))

Zalévání a hnojení

Rostlinu je ideální zalévat dvakrát až třikrát týdně, a to nejlépe měkkou, popř. dešťovou vodou. Protože Phalaenopsis kvůli svému stromovému obydlí v přírodě nemá ráda „mokré nohy“, je nutné květináč vždy vyjmout z ozdobného obalu, prolít jí vodou a nechat přebytečnou vodu odkapat. Můžete jí třeba postavit do vany, kde jí po prolití chvíli nechte. Také můžete celý květináč ponořit do kbelíku s vodou, vyndat a opět nechat přebytečnou vodu odkapat.

Hnojit se doporučuje cca jednou za tři týdny a to buď běžným hnojivem na kvetoucí pokojové rostliny, které neobsahuje vápník nebo speciálním hnojivem určeným přímo orchidejím. Při použití běžného hnojiva ho zřeďte pětkrát až desetkrát více než je uvedeno na obalu. Ideálně je dobré rostliny hnojit pomocí rozprašovače s vodou a přidaným hnojivem. Rostliny hnojte jen od jara do podzimu a přes zimu jim dejte oraz na vegetační klid. V období topné sezóny, kdy je v místnostech sušší vzduch, zajistěte rostlinám dostatečnou vzdušnou vlhkost a to buď umístěním nádoby s vodou do její blízkosti, která se bude postupně odpařovat anebo roste listy a vylézající kořeny.

Substrát a přesazování

Po odkvětu zastřihněte stvol, na kterém byly květy cca na jednu třetinu. Rostlinu vyjměte z nádoby a celý substrát odstraňte i vyklepáním z kořenů. Kořeny jemně protřeste a zaschlé nebo jinak deformované odstřihněte. Nejvhodnějším substrátem pro tuto orchidej je piniová borka, což je kůra z borovice pinie. Do průhledného květináče (ne nijak zbytečně velkého) dejte hrubší kousky substrátu, jemně na tuto vrstvu usaďte rostlinu a přisypte jemnější borkou. Nakonec jemně klepněte květináčem, aby si substrát mírně sedl, ale přesto zůstal vzdušný a zalijte.

Pěstujete orchideje? Jaké s nimi máte zkušenosti? Pěstujete i jiné druhy než Phalaenopsis?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *