Poslové jara – jarní cibuloviny

Autor

Zima se sice ještě v posledních záškubech brání, ale, jak poznamenala jedna naše milá čtenářka, jaro už je opravdu cítit ve vzduchu. Moje nadšení z tohoto radostného a prostého faktu vyjadřuje jednoduše pouze jedno slovo „superbombabožískvěléepesrádes“. Nastává tedy čas pomalu myslet na naše zahrady a probouzející se květiny. Dnes si projdeme ty, které se začínají objevovat mezi prvními.

Sněženka podsněžník

Vylézají po zimě úplně jako první a objevit se můžou už na Hromnice, tedy okolo 2. února. Podle legendy je sněženka proměněná sněhová vločka, na kterou dýchl anděl, když viděl Evu po vyhnání z ráje plakat nad zmrzlými rostlinkami. Když jí sněženku podával, řekl: „Tímto ti Evo slibuji, že jaro a léto brzy připlují.“ Takže, když objevíte sněženky, radujte se, přichází jaro. Ve volné přírodě jsou chráněné.

Cibulky sněženek nemusíte sázet až na podzim, ale už v únoru či začátkem března, a to dokud mají ještě zelené nezatažené listy. Abyste si zajistili hojné kvetení, jednou za tři až čtyři roky je ihned po odkvětu vyryjte a trsy rozdělte. Do každé výsadbové jamky, kterou jste předem vysypali trochou kostní moučky, dávejte 5-6 cibulek. Sněženky vypadají mnohem lépe v trávníku než na záhonu a nemusíte se vůbec bát, že jim uškodíte sekačkou. Než se totiž pustíte do prvního sečení, jsou sněženky již odkvetlé. První sekání nastavte na vysoko a dopřejte tak sněženkám, aby se listy dobře zatáhly.

Bledule jarní

Bledulky jsou ve volné přírodě již vcelku vzácnou květinkou, proto je také chráněná a tak není dobrý nápad jí trhat nebo vyrývat a přenášet do zahrady. Také ona vykvétá velmi brzy a není výjimkou, že si razí cestu za sluncem skrz zbytky sněhu. Cibulky bledulí vysazujte od srpna do podzimu do hloubky cca 7 – 9 cm. Bledulím se lépe daří v polostínu a vlhku. Tak jako sněženky, i bledule jednou za tři až čtyři roky po odkvětu vyryjte a trsy cibulí rozdělte. Také bledulky vypadají velmi dobře přímo v trávníku.

Narcisy

Podle legendy byl Narkissos tak zahleděný sám do sebe, že odmítl opětovat i lásku krásné nymfy Échó, ze které z žalu zbyl pouze hlas. Narkissos se neustále jen shlížel ve vodní hladině, až do vody jednoho krásného dne zahučel a utopil se. Na břehu pak vykvetla květina, která dostala jeho jméno – narcis.

Narcisky jsou v nepřeberném množství kultivarů a jsou vcelku vděčné na pěstování. Cibulky vysazujeme v září do hloubky cca 10 cm. Pokud nám v záhonu nepřekáží, stačí, když je vyryjeme jednou za tři až čtyři roky, kdy začíná ubývat květů, což je znamení, že již mají málo místa a živin. Po odkvětu, když začnou žloutnout listy, je i s hlínou vyryjte a přeneste na odlehlejší místo v zahradě. Nechte listy úplně zaschnout, cibule vyjměte, rozdělte trsy a opět zasaďte. Cibule narcisů jsou jedovaté, takže se nemusíte bát, že vám je ohlodají myši nebo hraboši. Na místa, kde jste měli narcisky, nesázejte tulipány, nesvědčí jim to.

Tulipány

Tulipány jsou natolik dominantní a samostatně krásné rostliny, že je nemusíte kombinovat s ostatními jarními rostlinami, ostatně ani jim to nesvědčí. Tulipány jsou zkrátka nejkrásnější, když hrají sólo. Tulipány je nutné každý rok vyrývat, aby se zachovala bohatost květů. Cibulky vysazujte vždy na podzim od půlky října do poloviny listopadu cca do hloubky 18 – 20 cm. Až tulipány odkvetou a listy zežloutnou, vyryjte je, a uskladněte na suchém, stinném místě při teplotě okolo 20 °C.

Hyacinty

Hyacint byl dle legendy mladý atlet, do kterého byl zamilovaný bůh Apollón i západní vítr Zefyr. Zefyrova láska však nebyla opětovaná, a ten se jednoho dne neudržel a vzteky foukl do disku, který nešťastně trefil přímo Hyacinta a zabil ho. Bůh Apollón pak proměnil krev svého milovaného v květ, který nám dodnes krášlí příbytky i zahrady.

Cibulky hyacintů vysazujte ke konci září do hloubky 10 až 15 cm. Tak jako tulipány, i hyacinty pro udržení bohatých květů každý rok vyryjte. Opět počkejte na zežloutnutí listů a pak cibule vyryjte a nechte oschnout. Skladujte na suchém, stinném místě, s teplotami okolo 15 až 20 °C. Stejně můžete přemístit do záhonů i cibule rostlin, které jste si koupili v květináčku do bytu. Po odkvětu je přestaňte zalévat. Hyacinty jsou výjimečné tím, že se dají pěstovat i ve sklenici s vodou, jediné, co musíte dodržet, je zvolit takovou nádobu, aby byl mezi samotnou cibulkou a vodní hladinou cca centimetrový volný prostor, čímž se zabrání zahnívání cibulky.

Krokusy neboli šafrány

Cibulky jarních krokusů vysazujte v říjnu do hloubky cca 6 – 8 cm. Nemusí se každoročně vyrývat a jsou poměrně nenáročné. Jediné, na co musíte při jejich vysazování myslet je to, že nemají rádi přílišné vlhko a daří se jim spíš v polostínu. Pokud chceme zachovat bohatost květů, jednou za cca tři roky je na podzim vyryjte, rozdělte trsy a znovu zasaďte.

Ještě něco k cibulovinám:

  • Jarní cibuloviny jsou vhodné k pěstování v záhonech, trávnících, venkovních nádobách, ale i do dekorativních jarních truhlíků a květináčů, které nám přivedou jaro do bytu.
  • Květy odstraňujte ihned po odkvětu, listy nechte zežloutnout a teprve potom odstraňujte.
  • Cibulkám svědčí přidávání malého množství tekutého hnojiva bohatého na draslík v době od vyrašení prvních lístků až do odkvětu.
  • Cibulky skladujte tak, aby se vzájemně nedotýkaly, a to v dřevěných lískách naplněných pilinami, pískem či dřevěným popelem.
  • Pokud chcete oživit svou zahradu, na jaře jí projděte a udělejte si poznámky, která místa jsou na jaře poněkud nudná. Na podzim se k těmto poznámkám vraťte, abyste věděli, do kterých míst budete cibulky sázet.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *