Rostliny s vánoční atmosférou

Autor

O vánočních svátcích jsme si zvykli zdobit naše hnízda, aby byla krásná a oživovala pošmournou šedo-bílou atmosféru, která nám panuje za okny. Rozvěšujeme světla a různá cinkrlata, ať již koupená nebo vyrobená třeba našimi dětmi. Kromě větviček i celých jehličnanů, jsou ještě dvě rostliny, které se nám právě v období Vánoc ukazují v celé své kráse. Možná je máte doma také, říkáme jim vánoční hvězda a vánoční kaktus.

Vánoční hvězda – poinzécie (Euphorbia pulcherrima)

Rostlina pochází z prosluněného Mexika a to, čím je tak zajímavá a co jí dalo i lidový název, jsou krásně zbarvené listy vytvářející hvězdicovitý tvar. Existuje celá škála barev od nejznámější červené, přes lososovou, růžovou, smetanově bílou až po dvoubarevné odrůdy.

Při výběru rostliny se vyhněte těm, které stojí venku v chladu nebo na místě, kde je průvan. Po přenesení z obchodu domů by vám moc dlouho nevydržela. Poincézie totiž chlad a průvan nesnáší. Dobře jí je při teplotách mezi 16 a 20°C. Postavte ji na místo, kde má dostatek světla, ne však přímé sluneční paprsky. Okenní parapet není proto vhodné místo a to i proto, že tam značně kolísá teplota. Také ji nestavte příliš blízko radiátorům, opadaly by jí vlivem suchého vzduchu listy. Dobře se jí bude dařit třeba na vašem stole.

Nezapomeňte jí pravidelně (cca co 2-3 dny) zalévat odstátou vodou a také ji jednou za deset až čtrnáct dní přihnojte. S hnojivem vám ochotně poradí už při nákupu rostliny v obchodě. Rostlinu neroste! I když to někteří prodejci doporučují, není to vhodné, jen byste tím podpořili vznik plísňového onemocnění. Pravidelná zálivka ji k dodání vlhkosti stačí.

Až poincézie odkvete a opadají ji listy, spousta lidí si myslí, že nastala její poslední hodinka a vyhodí ji. Tak to není, rostlinu můžete pěstovat i nadále. Po opadu listů jí seřízněte stonky cca na polovinu a nechte na chladném místě (cca 12 – 15°C) a nechte jí půdu spíše sušší. Takto vydrží až do května. Pak se začnou objevovat nové výhony. Rostlinu přesďte a dále se k ní chovejte jako v době její největší slávy. Tedy příznivá teplota, světlé místo bez přímého slunce, pravidelná zálivka a hnojení.

Vánoční kaktus (Zygocactus truncatus též Schlumbergera)

Další oblíbenou rostlinou zimního období je bezesporu vánoční kaktus. Není se čemu divit. Kaktus, který nám v zimě kvete uprostřed našeho obydlí je malý zázrak. Jeho domovina je neméně hřejivá než u předešlé rostliny – tento krasavec je až z oblasti brazilského Ria. A stejně jako u poincézie i vánoční kaktus existuje v mnoha barevných kultivarech od bílé přes jemně růžovou, jasně růžovou, šeříkovou až po fialkovou.

Kaktus pěstujte u okna, ne však na přímém, hlavně letním, slunci, to méně silné zimní mu až tolik nevadí. Pěstujte ho v půdě s převážným obsahem rašeliny. Od jara do léta mu dopřávejte pravidelnou zálivku, kterou však na konci léta omezte. Na podzim ho přeneste na světlé, ale chladnější místo. Ideální je teplota okolo 12 °C. Až se objeví první poupata je to pro vás signál, že už ho můžete vzít opět do místnosti s pokojovou teplotou. I během zimy, tedy v době kvetení mu dávejte zálivku jen mírnou. Vánoční kaktus se dožívá vysokého věku. Naše babička ho měla tak dlouho, že už mu nikdo neřekl jinak než „dědek“.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na