Šel zahradník do zahrady…v březnu

Autor

Ať se zima snaží jak chce, slunce už má toho věčného schovávání až po paprsky a začíná pomalinku ale jistě přebírat vládu. Narcisy a krokusy se nesměle líhnou z náruče jarní voňavé hlíny. Tráva upraví svůj look do jasně zeleného krátce střiženého ježka a pupeny stromů už jen těžko zadržují listy a květy, které už mají dost zimy a touží se vyloupnout v celé své kráse. Ano, březen je měsícem probouzení, nového nadechnutí a radosti ze života.

Trávník

I nadále starší trávníky provzdušňujte rycími vidlemi a vyhrabujte odumřelou trávu a mech. Špatně propustnou půdu a nedostatečně provzdušněný trávník poznáte nejen díky výskytu mechu, ale také se můžou objevit zahnědlé trsy. Dalším ukazatelem jsou pak místa, kde se po dešti či tání drží dlouho voda. Koncem měsíce posypte trávníky jarním hnojivem. Jakmile tráva dosáhne výšky přibližně 8 cm, můžete ji poprvé posekat. Nůž přitom nechte na vysoko.

Pokud se chystáte nasít nový trávník, nejprve půdu uválcujte a urovnejte. Takto nachystanou plochu poházejte hnojivem a za teplého počasí osejte travním semenem. Semena jemně zahrabte hráběmi. Nad novým trávníkem můžete natáhnout jemnou síť, abyste zabránili ptákům vyzobávání semen.

Okrasné stromy a keře

Chystejte si místa pro výsadbu stálezelených rostlin. Do jam pro pěnišníky nasypte substrát, který neobsahuje vápno. Můžete už vysazovat prostokořenné opadavé stromy a keře, nezapomeňte jim poskytnout dobrou ochranu před větrem než pořádně zakoření. Všechny mladé i staré keře a stromy dobře namulčujte novou borkou. Vyplejte živé ploty.

Prořežte starší keře a stromy, aby měly dost živin a prostoru pro mladé výhony. Po odkvětu prořežte jasmín.Vzrostlým vřesům můžete odebírat řízky s patkou pro další množení nebo je pohřižte. U keřů, které jste hřížili na podzim již můžete odebírat zakořeněné odnože a přesadit je na trvalé místo.

Růže

Vysazujte ven keřové i pnoucí růže a to jak kontejnerové, tak už i prostokořenné. Koncem měsíce dodejte všem rostlinám speciální hnojivo na růže a namulčujte je. Odstraňte všechny staré, poškozené nebo nemocné výhony a postranní zkraťte cca na polovinu. Po ořezu postříkejte rostliny i půdu kolem nich fungicidem, ten zničí spóry, které vydržely přes zimu.

Květiny

Starší záhony prohnojte vícesložkovým hnojivem pro zlepšení růstu. Do nově chystaných záhonů zapravte dobře rozložený kompost. Ze starších rostlin odstraňte všechny odumřelé části. Jemné okrasné trávy pročešte, abyste odstranili stará, odumřelá stébla. Odstraňte odkvetlé květy z narcisů, ostatních cibulovin, macešek, primulí a jiných raně kvetoucích rostlin.

Vysazujte ven otužilé trvalky, hvozdíky, hrachor a koncem měsíce i v létě kvetoucí cibuloviny. Pokud jste si nechali přezimovat fuchsie a pelargonie, přistřihněte jim vršek a znovu je začněte zalévat. Nachystejte si hlíznaté begónie a to tak, že je položíte na misky s vlhkou zeminou a položte je na teplé místo. Rozdělte a znovu zasaďte trsy kopretin, řimbab, sněženek a vratičů. Přímo na místo vysévejte otužilé letničky jako je měsíček, iberka nebo černucha. Středně otužilé letničky vysévejte pod sklo Začněte přepichovat semenáčky, které již máte dostatečně velké.

Zelenina a bylinky

Zryjte zeleninové záhony, zapravte do nich kompost. Nachystejte si brázdy na brambory a přidejte dobře rozložený hnůj. Jakmile není půda přemokřená, můžete sázet cibuli sazečku, velmi rané brambory a také chřest. Už můžete přímo na místo vysévat ředkvičky, salát, zimní cibuli, mrkev, kedlubny či červenou řepu.

Nachystejte také bylinkové záhony a vysévat již můžete kopr, fenykl, kerblík, listovou petrželku a majoránku. Rozdělte a znovu zasaďte přerostlé trsy pažitky a fenyklu.

Ovoce

Ještě stále můžete vysévat černé rybízy, maliníky a jahodníky, ale první rok je nenechte plodit, aby mohly sílu věnovat uchycení a zakořenění. Maliníky a černé rybízy po vysazení ze stejného důvodu také silně seřízněte. Všechny větve, které poškodili v zimě ptáci nebo zvěř seřízněte až ke zdravým pupenům.

Namulčujte všechny ovocné stromy a keře. Pokud rostou v trávě a nemají kolem sebe prostor na mulč, poházejte trávu kolem nich přírodním hnojivem.

Skalky a vodní plochy

I nadále plejte prostor mezi rostlinami a dosypávejte štěrk. Přerostlé trsy vyzvedněte, rozdělte a znovu zasaďte. Koncem měsíce začněte s vysazováním nových skalniček. Pokud máte na skalce minirůže, prořežte je. Odstraňte poškozené a nemocné výhony a postranní zkraťte na polovinu.

Vyberte z jezírek a vodních ploch řasy, napadané listy a jiné nečistoty. Do košů vodním rostlinám přisypte kvalitní zeminu smíchanou s požadovaným hnojivem. Zaschlé vršky pobřežních rostlin zastřihněte a koncem měsíce můžete začít vysazovat na břehy vlhkomilné kapradiny, prvosenky a čechravy. Krmte ryby.

Pranostiky na březen

O svaté Anežce (2.3.) od kamen se nechce.
Zima, kterou Tomáš (7.3.) nese, dlouho námi ještě třese.
Svatá panna Viktorie (10.3.) obrázky na okna ryje.
Na svatého Řehoře (12.3.) přeletěly vlaštovičky přes moře.
Na svatého Josefa (19.3.) den když jasný, hospodář čeká rok krásný.
Za rovnodenní (21.3.) větry nelení.
Jaké Zvěstování Boží Matky (23.3.) – takové velikonoční svátky.

Průměrné počasí v březnu

Dlouhodobý teplotní průměr je 2,5°C
Průměrný úhrn srážek představuje 40 mm

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na