Šel zahradník do zahrady… v červnu

Autor

Nevím, jak vy, ale já mám červen nejraději ze všech měsíců. Už bývá pěkně, teploučko, děti se začínají chystat na prázdniny, lidé jsou plní plánů na letní dovolené a hlavně dozrává to nejbáječnější ovoce a lesní plody. Vždyť co je lepšího než si dát poobědovou siestu venku na dece a pak se pustit do tvarohového dezertu s čerstvými jahodami, malinami nebo borůvkami?! A všude spousta třešní!

Trávník

Červen je nejvhodnější doba pro pokládání drnů, nejlépe se uchytí. Pokračujte v pravidelném sekání trávníku. Pokud je velké sucho, zvyšte výšku nože a nechte posekanou trávu v trávníku, udrží to vlhkost. Aby se ke kořínkům dostal déšť, propíchejte ho do hloubky vidlemi. Trávník potřebuje hodně vlhkosti, zálivka musí být minimálně jednou týdně a vydatně, aby zakořenil pořádně do hloubky. Málo vydatné zalévání vede k mělkému zakořenění, kvůli kterému se tráva snadno poškozuje.

Okrasné stromy a keře

Pro množení odebírejte řízky z bočních výhonů plaménků, trojpuků, pustorylů, fuchsií a skalníků, které nechte v  pařeništi zakořenit. Z kalin odebírejte řízky s patkou. To znamená, že řízek odeberete i s kouskem tkáně z hlavního stonku. Odeberete je tak, že uchopíte výhon, druhou rukou stonek hlavní rostliny a prudce zatáhnete. Z takto odebraných řízků odestraňte spodní listy a pak je vložte do květináče s řízkovacím substrátem nebo do směsi rašeliny a hrubého písku.

Plaménky můžete také množit hřížením, stejně jako kdoulovce japonské. Hřížení je takové rozmnožování rostliny, kdy jejich dlouhé výhony necháte zakořenit aniž byste je odstraňovali od hlavní rostliny. Prostě z nich jen odstraníte listy, v místě, kde budou zakořeňovat a přichytnete je k zemi. Já si na to udělala taková účka ze silnějšího měděného drátku a těmi je přimáčknu k půdě.

Odstraňujte samovolně vyseté semenáčky javorů a jasanů. Půdu kolem stromů ponechávejte nezatravněnou. Opět pomůže stará dobrá borka. Všechna odkvetlá květenství z keřů odtraňujte. Až odkvetou janovce a kručinky, prořežte je až ke starému dřevu, ne však do něj. V případě, že na pěnišníkách nebo azalkách objevíte choroby nebo škůdce, okamžitě je ošetřete. I nadále plejte a okopávejte živé ploty a prořezávejte je. Zvláště ty z dřišťálu, hlohu a ptačího zobu. Samozřejmě za sucha dopřejte i keřům a stromům dostatek vláhy.

Růže

Nakupte si kontejnerové růže, které nechte před výsadbou pořádně nasáknout vodou. Až je zasadíte, nastelte je borkou a dobře zalévejte. Ošetřujte všechny růže postřikem proti chorobám a škůdcům. U velkokvětých růží odstraňte vedlejší poupata. Získáte tím ještě větší květy. Samozřejmě odstřihněte odvetlé květy. Ponechte je jen u těch růží, které mají okrasné šípky. Pokud odstraňujete výmladky, neodstřihávejte je nůžkami, vyrostly by znova. Raději je odstraňte odtržením od kořene. Postříkejte proti chorobám a škůdcům miniaturní a balkonové růže.

Květiny

Dokončujte vysazování letniček a osazování okrasných nádob a všechny už umístěte ven. Závěsné nádoby pravidelně otáčejte, aba rostly bohatě po všech stranách. Pokud jste jim nepřidali při vysazování do půdy pomalu rozpustné granulované hnojivo, pravidelně je přihnojujte. Vysejte si ven otužilé trvalky jako je hvozdík nebo chejr. Také vysaďte sasanku pro podzimní kvetení. Vyryjte rozdělte záhonové prvosenky. Řízkujte karafiáty a nechte řízky zakořenit v chladném pařeništi.

Zaštipujte vrcholové výhony letniček, listopadek, karafiát a jiřin, aby jste dosáhli dobrého rozvětvení rostlin. Jiřiny a vlhkomilné rostliny namulčujte borkou. Trvalky, které časně kvetou a již jsou po odkvětu, uřízněte až u země. Vyryjte jarní cibuloviny, nechte je oschnout, jemně očistěte a uložte do chladna a sucha (viz. květnový díl). Nezapomeňte rostlinám za sucha dopřávat dobrou a vydatnou zálivku.

Zelenina a bylinky

Zasívat už můžete čekanku, mangold, tuřín, kerblík a kopr. Pokračujte ve výsevu fazolu, hrachu a salátu. Ven vysaďte brokolici, růžičkovou kapustu a pozdní zelí. Před vysazováním zapracujte do půdy kostní moučku. Je to výborné pomalu se uvolňující hnojivo bohaté na dusík a fosfor. Vysaďte ven cukety a také  rajčata k těm, kromě keříčkových, dejte opěrné tyčky. Do dobře zalité půdy vysaďte pór. Řízkujte rozmarýn a šalvěj lékařskou. Sklízet už můžete rané brambory a taky můžete sbírat bylinky pro použití v čerstvém stavu, ale i ke zamražení nebo sušení.

Ovoce

I nadále zalévejte a mulčujte mladé ovocné stromky a keře a kontrolujte, zda kůly a úvazy nepovolují. U stromů, které tvarujete do vějířové palmety, vyštípejte postranní výhony. Stále udržujte mladé pruty maliníků a ostružiníků daleko od těch, které plodí. Ty výhony, které jsou dlouhé, vyvažte, aby se nepoškodily. Chraňte ovocné keře, maliníky i ostružiníky jemnou sítí před ptáky. U vinné révy zastřihávejte nové výhony na cca 60 cm. U mladých jahodníků odstraňte šlahouny, u vzrostlých  je můžete přikolíkovat k zemi a hřížením namnožit. Začíná sklizeň jahod, malin a třešní.

Skalky a vodní plochy

Pokračujeme v pletí skalek. Skleník se skalničkami pravidelně větrejte a za horkého počasí ho nezapomeňte zastínit. Na zalévání skalniček používejte jemný rozprašovač. Odřezávejte odkvetlé a uschlé části a u plazivých skalniček nadbytečné výhony. Semenáčky vlhkomilných prvosenek, které jste vyseli na jaře, přepíchejte a umístěte na stinný, vlhký pěstební záhon.

Dokončujte výsadbu vodních rostlin. I nadále odstraňujte vodní řasy. Vzplývavé rostliny protrhejte, aby bylo v jezírku více světla. Jezírko doplňujte čerstvou vodou.

Pranostiky na červen

O svatém Fortunátu (1.6.) kapka deště má cenu dukátu.
O svatém Norbertu (6.6.) chladna jdou ke čmertu.
Medardova (8.6.) kápě – čtyřicet dní kape.
Jaký je počas o svatém Medardu (8.6.), takové je o žních.
O svatém Barnabáši (11.6.) bouřky často straší.
Prší-li na Barnabáše (11.6.) – úroda na vinicích.
Svatá Tonička (12.6.) mívá často uplakaná očička.
Na svatý Antonín (13.6.) len zasít neprodlím.
Svatý Antonín (13.6.) pevně veslo třímá, často na něj hřímá.
Pohoda na svatého Víta (15.6.) – to dobrota na žita.
Déšť o svatém Vítu (15.6.) škodí ječmeni i žitu.
Na svatého Aloise (21.6.) poseč louku, neboj se!
Na svatého Jana (24.6.) otvírá se létu brána.
Čím dříve před svatým Janem (24.6.) hřiby rostou, tím dříve před vánocemi sněží.
Na Jána (24.6.) jasně – vozí se seno krásně.
O Janu (24.6.) -li sucho hostí, máme o žních mokra dosti.
Jaké počasí na Ladislava (27.6.) bývá, takové se příštích sedm neděl skrývá.
Na Petra a Pavla (29.6.) den jasný a čistý, rok úrodný bude jistý.
Petr rozsévá houby, Pavel myši, když prší.

Průměrné počasí v červnu

Dlouhodobý teplotní normál je 15,46 °C.
Průměrný úhrn srážek představuje 84 mm.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *