Šel zahradník do zahrady…v říjnu

Autor

Říjen je mnohobarevný měsíc. Jakoby nám příroda chtěla ještě před ulehnutím k zimnímu spánku ukázat, co všechno umí a my se zase na její triky a kouzla těšili. V říjnu je spousta práce, ale bývá to vykompenzováno naším výhledem. Když na chvíli zvednete hlavu od rýče nebo odložíte hrábě, abyste si odpočinuli, máte se vskutku čím kochat.

Trávník

Shrabejte spadané listí z trávníků na hromadu a nachystejte si tak listovku, kterou později použijete na přihnojování záhonů. Hlavně na nových trávnících by nemělo listí zůstávat ležet, protože to zvyšuje vlhkost u kořínků a tím vznik houbové infekce. I nadále můžete dosévat poškozená místa v trávníku nebo zakládat nový výsevem i drnováním. Jestli jste ještě nepoužili podzimní hnojivo, udělejte to nyní. Pokud je stále ještě nutné sekat trávu, nechávejte nůž na vysoko.

Okrasné stromy a keře

Zastřihněte vřesy a vřesovce, které kvetou v létě. Prohlédněte opadavé keře a stromy a pokud narazíte na větve, které se kříží, vyřežte je. Pokud chcete přesadit stálezelené rostliny, teď je vhodný čas. Jehličnany nezapomeňte postříkat proti opadu jehlic. Dřeviny pěstované v kontejnerech můžete také nyní vysadit ven. Vhodná doba je i pro výsadbu nových živých plotů, plaménku a dalších opadavých popínavek. Dále vysazujte vřesy, kalmie a pěnišníky, ty přihrňte nastýlkou, která neobsahuje vápno, třeba právě listovkou. Pro ptáky nezapomeňte vysadit keře s červenými bobulemi jako je tis nebo lýkovec. I nadále odebírejte ke množení dřevité řízky z keřů.

Růže

Chystejte záhony pro novou výsadbu. Zryjte je do hloubky rycími vidlemi a zapracujte nejlépe hnůj nebo může být i kompost, pokud nemáte k hnoji přístup. I nadále aplikujte přípravky proti chorobám jako jsou rzi, mšice či černá skvrnitost. Pnoucí růže prořezávejte a vyvažte nové výhony. U velkokvětých a mnohokvětých růží sestřihněte stonky po odkvětu cca na polovinu. Předejte tím vyvrácení zimním větrem. Jestliže bydlíte v chladnějších oblastech, již záhony růží ukliďte a pokud jsou odstraněné listy nějak napadené, nedávejte je do kompostu, ale spalte je.

Květiny

Dokončujte výsadbu dvouletek. Vysazujte také otužilé trvalky, cibulky hyacintů a tulipánů. Pokud je chcete zasadit do trávníku, měli byste ho předtím mít posekaný na nízko. Trsy trvalek vyryjte, rozdělte a znovu zasaďte na požadovaná místa. Květinové záhony již uklízejte před zimou a přidejte jim kompost nebo hnůj. Pokud vám jiřiny zčernaly mrazem, seřízněte je, vyryjte a oschlé hlízy uskladněte např. ve sklepě v lískách vysypaných borkou. Stejně zacházejte i s cibulovinami kvetoucími v létě, např. habešské mečíky či montbrécie. Listopadky po odkvětu pouze seřízněte a nechte přezimovat v záhoně.

Balkónové květiny a nádoby již přeneste do domu. Prázdná místa v nádobách po pelargoniích či petúnkách můžete osázet vřesy nebo malými jehličnany. Zapomenout byste neměli ani na jarní cibuloviny, pravidelně kontrolujte, zda mají v květináčích vlhkou zeminu.

Zelenina a bylinky

Dokončujte sklizeň brambor, červené řepy a pozdních ředkví. Skliďte také tykve a ve skleníku posbírejte již všechny rajčata. Nechte je dojít doma na novinách. Všechny zeleninové záhony zryjte, zapracujte do nich hnůj nebo kompost a nechte přes zimu nahrubo zryté. Rozdělujte trsy máty a pažitky. Pro jarní sklizeň vysejte pod kryty salát a špenát. Přímo na záhon vysejte zimní salát.

Ovoce

Připravte si místa pro výsadbu nových ovocných stromků a keřů. Půdu dobře zryjte a důkladně přihnojte nejlépe hnojem, může být i kompost. Vysazujte nové odnože jahodníků. Dokončujte sklizeň všeho ovoce. Peckoviny naposledy ošetřete proti bakteriální rakovině a kadeřavosti listů. Keře ostružin a malin prostříhejte, vyvažte nové výhony a odeberte řízky pro zakořenění venku v připravené brázdě.

Skalky a vodní plochy

Skalku vyplejte a vyčistěte od odumřelých listů a květů. Vyryjte a rozdělte přerostlé trsy. Choulostivější skalničky přikryjte, abyste je ochránili před mrazem. Vysazujte zakrslé stromky a keře.

Jezírko pravidelně zbavujte napadaného listí. Protrhejte okysličovací rostliny, vyzvedněte, rozdělte a znovu vysaďte mokřadní rostliny. Odřízněte odumřelé listy a květy leknínů.

Pranostiky na říjen

Fouká-li na svatého Remigia (1.10.) od východu, bude teplý podzimek.
Den Marie Orodovnice (2.10.) – první mrazíky.
Den svaté Terezičky (3.10.) nebývá bez vlažičky.
Svatý František (4.10.) zahání lidi do chýšek.
Na svatého Placida (5.10.) zima teplo vystřídá.
Brigita svatá (8.10.) na mlhavá rána je bohatá.
Po svaté Tereze (15.10.) mráz po střechách leze.
Sucho-li na svatého Havla (16.10.), bude budoucí rok suchý.
Svatá Hedvika (17.10.) medu do řepy zamíchá.
Svatá Voršila (21.10.) zimu posílá.
Šimona a Judy (28.10.) – kožich sneste s půdy.

Průměrné teploty v říjnu

Dlouhodobý teplotní průměr je 8 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 42 mm

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *