Šel zahradník do zahrady…v září

Autor

Září je voňavým měsícem. Vůně odcházejícího léta odlétá pryč společně s křídly tažných ptáků a ve vzduchu se vznáší dým bramborové nati a sladký nádech jablečného moštu. Bedýnky ve sklepích a spížích se plní hruškami, jablky, brambory a mrkví a nad nimi se suší levandule a oregano. Je to čas, kdy horké léto střídá to babí, které nemá takovou sílu, ale není o nic míň barevné a pestré. V zahradách rozkvétají jiřiny a astry a mají tolik tvarů a barev, že je těžko dokážeme všechny uchovat v paměti. Zaří je vyzrálý měsíc s důstojnou noblesou.

Trávník

I nadále pokračujte v hubení plevele a taky mechů. Pokud se objeví v trávníku mech, znamená to, že se půda špatně odvodňuje. Mohli byste sice udělat odvodňovací systém, to je ale poměrně nákladná záležitost. Můžete zlepšit propustnost půdy tím, že propícháte trávník rycími vidlemi a do vzniklých otvorů nasypete hrubý písek. Nikdy nevyhrabujte živý mech, jen byste rozšířili jeho výtrusy a měli byste ho všude.

Vějířovitými hráběmi vyhrabte odumřelou trávu a jestli jste to neudělali už v srpnu, dosijte travní semeno tam, kde potřebujete. Osobně jsem zastáncem spíše zářijového setí, neb většina ptáků, kteří travní semena vyzobávají, se od nás stěhují na jih. Při sekání už zvedněte nůž na sekačce na vyšší sekání.

Okrasné stromy a keře

Ještě naposledy zastřihněte živé ploty. Chystejte si půdu pro výsadbu nových dřevin a živých plotů. Nezapomeňte do ní zarýt hnůj nebo kompost a také kostní moučku. Za deštivých dních vysazujte stálezelené rostliny. Pokud potřebujete přesadit pěnišníky, vřesy a vřesovce, je právě teď nejvhodnější doba. Dosypte k rostlinám novou vrstvu mulče. Pokud se objeví větší vítr, kontrolujte úvazy a opěry u mladých stromků a pnoucích rostlin. Ještě stále můžete odebírat řízky z opadavých i stálezelených keřů. Nechte je zakořenit v pařeništi.

Růže

Připravte si půdu pro nové výsadby. Půdu dobře zryjte a zapravte do ní velké množství hnoje nebo kompostu. Přihnojujte růže, které již máte síranem draselným, zpevníte jim tím nové dřevo. Také pokračujte v prevenci postřikem proti padlí. Vyvažte výhony pnoucích růží, dlouhé nejlépe vodorovně, což podpoří tvorbu bočních výhonů. Po silných větrech úvazy kontrolujte. Převislé stromkové růže prořezejte a odkvetlé výhony uřízněte až u hlavního stonku. Z pnoucích a mnohokvětých růží odeberte řízky, které nechte zakořenit na polostinném záhonu.

Květiny

Začněte vysazovat do záhonů nebo zahradních nádob jarní cibuloviny. Také lilie a také kosatečky umístěte již do záhonů. Cibuloviny určené k rychlení zasaďte do květináčů. Dále vysazujte ven otužilé dvouletky jako jsou náprstníky, sedmikrásky nebo karafiáty. Vysévejte do záhonů otužilé letničky, například černuchy, měsíčky, stračky, chrpy a máky. Koncem měsíce vyčistěte záhony letniček. Staré, nevzhledné trvalky seřízněte až u země. Kontrolujte úvazy u listopadek a jiřin. Jiřiny v tomto období jedenkrát za 14 dní přihnojujte.

Zelenina a bylinky

Všechnu nať, listy a rostliny napadené nějakou chorobou nebo škůdci nikdy nedávejte do kompostu, ale spalte. To platí nejen u zeleniny, ale pro všechny rostliny v zahradě. Vysaďte ven sazečku určenou pro podzimní sklizeň a také velmi rané zelí, to ale až ke konci měsíce. Vysejte ven kerblík a petržel pro jarní sklizeň a pod ochrané kryty vysévejte boby, mrkev a salát. Sklízejte všechnu dozrálou zeleninu, otrhejte všechna rajčata, ta nedozrálá nechte dojít v místnosti. Vyryjte si bylinky, které chcete používat čerstvé i přes zimu, umístěte je do květináčů a přeneste domů na okno.

Ovoce

Jablka a hrušky, která máte určena k uskladnění, sklízejte dřív než úplně dozrají. Nachystejte si místo pro uskladnění ovoce a zeleniny. Objednejte si nové ovocné stromy a keře. Dokončujte řez jabloní, hrušní, slivoní a také broskvoní rostoucích na zdi. Obebírejte řízky z keřů černého rybízu. U maliníku a ostružiníku, vyvažte výhony, které budou příštím rokem plodit.

Skalky a vodní plochy

Upravujte nová místa pro skalničky. Ty které přerostly vymezený prostor, vyryjte, rozdělte a znovu zasaďte. Odstraňte všechny uvadlé a odkvetlé části. Vyčistěte jezírka a vodní plochy od odumřelých rostlin. Pupeny vodních rostlin sesbírejte do sklenic s vodou z jezírka nechte na chladném okně až do jara.

Pranostiky na září

Jaké počasí Jiljí (1.9.) ukazuje, takové po celý měsíc dodržuje.
Na svatého Štěpána krále (2.9.) je už léta namále.
Panny Marie narození (8.9.) – vlaštoviček rozloučení.
Po svatém Kříži (14.9.) podzim se blíží.
Od Panny Marie Sedmibolestné (15.9.) teplota rychleji poklesne.
Na Ludmily světice (16.9.) obouvej střevíce.
Jaké počasí dělá svatý Matouš (21.9.), takové potrvá čtyři neděle.
Je-li jasno na den svatého Mauricia (22.9.), bude v zimě mnoho větrů.
Na svatého Cypriána (26.9.) chladno bývá často zrána.
Svatý Václav (28.9.) Čechům přeje, neprší-li na něj, dobře se za rok seje a ještě více ve stodole děje.
Jestli noc před Michalem (29.9.) jasná jest, tedy má veliká zima následovat.
O svatém Jeronýmu (30.9.) připravuj se už na zimu.

Průměrné teploty v září

Dlouhodobý teplotní průměr je 14,7 °C
Průměrný úhrn srážek představuje 117 mm

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *