V růžovém království

Autor

Ne nadarmo se říká, že růže jsou královnami květin. Jejich krásou byli fascinováni už naši předkové a také mnoho umělců jim ve své tvorbě neodolalo. Růže opěvoval například William Shakespeare, ale i prostí lidé v lidových písních a pohádkách. Na svých plátnech jí vzdali hold takoví velikáni jako Albrecht Dürer nebo Sandro Botticelli. Také mnoho šlechtických rodů si právě růži vybralo do svých erbů.

Black Magic

Dnes mají svátek všechny Růženy, Růženky, Růži a Růžičky, jejichž jméno je odvozeno právě od této královské květiny. Proto vás zvu na virtuální procházku do růžového království – do školky růží v Sobotce pod Humprechtem, kterou nás provedou její zakladatelé a majitelé, manželé Pelcovi.

Jak dlouho se věnujete pěstování růží? Proč jste se zaměřili právě na tyto květiny?

Školka růží v Sobotce pod Humprechtem vznikla před více jak deseti lety. A to díky tomu, že po sametové revoluci se naskytla možnost obhospodařovat vlastní půdu. Oba jsme si vždy přáli mít takovou práci, při které bychom mohli být spolu. Tedy opak toho, kdy táta odchází ráno někam, např. do firmy, a vrací se večer. To by nám nevyhovovalo. Proto jsme uvažovali o společné práci v pěstitelství.

V tu dobu přišla „náhodou“ nabídka od místního zahradníka, kterému přebývalo deset tisíc šípků, tedy podnoží pro pěstování růží. Neměli jsme s nimi žádné zvláštní zkušenosti, vlastní půdy jsme ale měli dostatek, a tak jsme se rozhodli to zkusit. Oba jsme měli k zemědělství a zahradničení blízko již od dětství. Oba jsme zahradnictví studovali, i když každý trošku jiný obor.

Zpočátku jsme pěstovali asi 60 odrůd růží, převážně velkokvěté, mnohokvěté a pnoucí, tedy obvyklý sortiment. Postupem času jsme se zamilovali ještě do dalších skupin, otvírali se před námi možnosti pěstovat další odrůdy ze skupin jako jsou sadové, minirůže, historické, pokryvné a zvláště přírodní botanické druhy a romantické.

La France

Co vše ve vaší školce nabízíte?

Co se týče množství odrůd, které jsou u nás na poli k vidění, je to poměrně variabilní. Máme určitý stálý sortiment, ale hledáme stále nové, ještě „hezčí a zajímavější“ odrůdy. Velké množství jich také zkoušíme, jak se jim daří v naších podmínkách, jak dobře u nás rostou. Pokud se jim nedaří, vyřadíme je a zkoušíme zase další.

Minulý rok bylo možné vidět u nás na poli okolo 400 odrůd. Letos to bude méně, neboť se nám vlivem jarního počasí neujalo velké množství podnoží. Nemohli jsme tedy namnožit všechny odrůdy, ale spoustu jsme jich museli, z důvodu nedostatku podnoží, vyřadit. Co se týče skupin růží, snažíme se zastoupit všechny.

Velmi nás těší, že můžeme pěstovat také moderní, tedy nově vyšlechtěné odrůdy, odrůdy světoznámých šlechtitelů jako Kores, Tantau a David Austin. To jsou firmy v Německu a Anglii, které se zabývají šlechtěním a s kterými spolupracujeme. Pěstujeme jejich novinky a osvědčené odrůdy. Ty se vyznačují především velmi dobrou odolností proti chorobám, jako jsou černá skvrnitost a padlí. To je velmi důležité, protože používání chemických postřiků u běžných odrůd je nutné, ale nepříjemné.

Pokud budeme pěstovat zdravé odrůdy, velmi si tím ulehčíme práci a budeme též šetrní hlavně k našemu okolí. Tyto růže jsou označeny značkou ADR, což je všeobecná zkouška růží v Německu. Probíhá tak, že zkoušená odrůda je vysazena asi na jedenácti různých místech v Německu a 3 roky se sleduje a hodnotí bez nějaké péče a postřiků. Ty nejodolnější pak dostanou ocenění ADR. A takové odrůdy se snažíme pěstovat.

V posledních letech jsou velmi oblíbené „Anglické růže“, i my jsme si je velmi zamilovali, pěstujeme skoro 30 odrůd, mají nádherné květy nejen na zahradě, ale jsou úžasné hlavně doma, pokud máme to srdce ustřihnout si pár květů do vázičky.

Graham Thomas

Jaké novinky ve vaší školce připravujete?

Pro letošní rok připravujeme opět pár novinek, jsou to tři nové odrůdy ze skupiny „Anglických růží“ od firmy David Austin Roses. Původně měly být čtyři, ale v Anglii neměli v době množení růží dostatek množícího materiálu, a tak jsme rádi, že nám poskytli alespoň tyto tři: Princess Alexandra of Kent, Port Sunlight a Munstead Wood. Dále to jsou novinky od firmy Rosen Tantau z Německa: Arabia, Artemis, Dukat, Hansestadt Rostock, Stadt Rom. Jsou to úplně nové odrůdy uvedené na trh v roce 2010.

Díky tomu, že umožňujeme milovníkům růží přístup přímo do školky, přijíždí k nám lidé ze všech koutů. Nebývá zvykem přístup přímo na pěstební plochy, u nás je to ale možné. Děláme to takto proto, abychom umožnili více lidem vidět tu nádheru pohromadě. Vnímat vůně a nádherné barvy.

Školka je také umístěna v příjemném prostředí Českého ráje, přímo pod zámkem Humprecht. Nádheru růží umocňuje tedy ještě pohled na dominantu v krajině, na zámek. A tak mnoho lidí se jezdí k nám pouze „kochat“, vnímat a nasávat tu nádheru, relaxovat. Lavičky, umístěné v růžích, jsou pro návštěvníky, po procházce mezi řádky, příjemným odpočinkem.

Školka růží manželů Pelcových

Jaké odrůdy máte vy osobně nejraději?

Našimi nejmilejšími jsou růže přírodní, tedy čisté botanické druhy. Tak jako u nás roste přírodní šípek, tedy Rosa canina, po celém světě je druhů růží velmi mnoho. Dále u nás rostla přirozeně např. Rosa arvensis, ta má úžasný poléhavý růst, dá se výborně použít jako půdopokryvná rostlina např. na svahy. Také má u nás svá přirozená stanoviště Rosa gallica, která má větší růžové květy, daleko sytější než přírodní šípek.

Nádherná je R. pimpinellifolia, má překrásné jemné olistění, vytváří hustý keř kompaktního tvaru, na jaře je obalena žlutými květy a začátkem léta zdobí keř neobvyklé černé šípky. Rosa glauca rubrifolia je výjimečná zase barvou svých listů, český název nám napoví, růže sivá. Listy jsou zbarveny do modrofialových tónů. Upoutá nás tedy svým vzhledem hned časně z jara, aniž se ještě objeví květy. Ty jsou pak něžně růžové a dokonale ladí s barvou listů.

Také obdivujeme růže ojedinělé svojí velikostí, jsou to např. Rosa longicuspis nebo Rosa filipes ´Kiftsgate´. Dorůstají výšek až 10 metrů. Hodí se výborně do nějakých starých stromů, které již neplní svoji estetickou funkci, ale přesto bychom je rádi zachovali, např. z důvodu poskytování stínu. Těmto růžím strom poskytne oporu pro jejich růst, růže tak vytvoří obrovský strom, působí majestátně a je variabilní, na jaře nás potěší množstvím květů, v létě vytváří množství šípků a ke konci sezóny se listy zbarví do podzimních tónů.

Krásné a trošku pro nás nezvyklé jsou také přírodní růže, které kvetou žlutě. Je to např. časně kvetoucí, již počátkem května, Rosa hugonis. dále Rosa x harisonii, ta má žluté kvítky drobnější, ale zase plné. Nebo žlutá růže s opravdu zvláštní vůní, Rosa foetida ´Persian Yellow´. Český název nám o této vůni napovídá víc, je to růže páchnoucí.

Zajímavá je také Rosa multiflora var. watsoniana. Její výjimečnost nespočívá v kráse květů, ale v kráse listů. Ty mají podobný tvar jako dlouhé jehličí, jsou ale jemnější. Je to jakoby stříhanolistá forma. Celá rostlina vypadá, jakoby to nebyla vůbec růže, zjistíme to až po podrobnějším prozkoumání.

To je jen malý výčet toho, s čím vším zajímavým se můžeme u růží setkat. A to jsme nehovořili ještě o růžích sadových, jsou to velké keře, které se dají použít např. na živé ploty. Kvetou opakovaně a dokáží pak naší zahradu rozveselit a zkrášlit….

A na závěr jen malá, ale praktická rada, ohledně samotného pěstování. Týká se nyní jarního období, kdy je potřeba naše rostoucí růžičky na zahradě sestříhat. Tu správnou dobu, kdy to nejlépe udělat, poznáme podle přírody, je to tehdy, když začne kvést zlatice.

Těší nás, že můžeme malým dílem přispět ke zkrášlování našeho okolí, našich zahrad, že můžeme rozmnožováním krásných odrůd naplňovat přirozenou lidskou potřebu obklopovat se krásnem a následně ho vnímat.

Persian Yellow

Děkuji za voňavý rozhovor a přeji spoustu pěstitelských úspěchů a spokojených zákazníků.

Více informací o školce růží najdete na http://ruze.unas.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *