Zahrada od A do Z – H: hortenzie a hyacint

Autor

Je jaro. Zítra je první jarní den. U nás se již travička začíná nádherně zelenat, na stromech se pomalu nalévají pupeny, které se za pár dní promění ve svěže zelené lístky a na zahrádce se mi objevují první, otužilé kytičky. Sněženky, první poslíčci jara již pomalu odkvétají a jejich něžnou krásou nahrazují petrklíče, zbarveni do optimistické, žlutě sluníčkové barvy. Objevují se i kvítky jedovaté čemeřice, z hlíny vylézají tmavě modré modřence, i několik tulipánových a narcisových lístků vykukuje ven z hlíny a za pár dní mi vykvete hyacint. Vlastně ani nevím, jakým způsobem se mi hyacintová cibulka do zahrady dostala, protože jsem ji tam nesázela. Chvíli jsem o jejím zajímavém, ale přesto žádoucím výskytu na naší zahrádce uvažovala a nic mne nenapadlo. No, možná přece jen něco, ale mohlo se to skutečně stát?

Hortenzie

Asi před čtyřmi lety jsem dostala od známého hortenzii. Rostlinku k zasazení do hlíny. Neřekl nic předem a jednoduše ji přinesl. Poděkovala jsem a trápila mne otázka „kam s ní?“ Místečko jsem nakonec přece jenom našla a hortenzii s květy barvy nekonečného oceánu jsem zasadila. Hortenzii se po přesazení, respektive po vsazení do půdy dařilo velmi dobře a nádherně, barevně i bohatě kvetla. Květ pozvolna, den po dni, asi vzhledem k půdní dispozici, přecházel do červánkově růžového odstínu.

Hortenzie je honosná květina, kvete od března do června okázalým květenstvím s krásnými barevnými květy, které se proměňují podle kyselosti půdy. Na zálivku není nikterak náročná. Většinou ji stačí přirozený deštík, jen ve výjimečně horkých a suchých letech je nutno ji zalévat.

Bohužel se moje hortenzie jara nedočkala. Zmrzla. Radu o tom, že k ochraně před mrazem stačí zakrytí listím, nejlépe ovšem prosypání (nestačí jen dávat okolo ní) spadlými listy, jsem se dočetla pozdě. I když se hortenzie jara nedočkala na jejím místě růžovým květem vykvetl hyacint.

Hyacint

Hyacinty jsou stálé a hojně pěstované okrasné rostliny množící se cibulemi. Hyacinty mohou mít mnoho odstínů a barev od bílé přes růžovou k červené, fialové, ale jsou i modré či žluté. Jedná se o jarní květinu, která zpříjemní jarní chvíle nejen svou barvou, ale i podmanivou vůní.

Chce-li vsadit hyacintou cibulku, vlastně jakoukoliv květinovou cibuli do zahrady, je třeba respektovat následující pravidlo – cibuli vsadit do takové hloubky, aby nad jejím vrcholem bylo tolik zeminy, kolik dělá výška samotné cibulky.

Hyacint vykvétá pravidelně rok, co rok. Za chvíli mi zase vykvete. Jak se však dostal na zahrádku? Možná, že malý hyacintek uhranul hortenzii, aby mohl vykvést na jejím místě? Či hortenzie zmrzla a nějaký můj tajný ctitel na její místo vsadil něžný hyacint? Zavinili snad celou proměnu stejná začáteční písmena obou rostlin? A co Vás, napadá Vás, jak se to mohlo stát?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *