Centrum Tulipán

Autor

Centrum Tulipán splňuje moje představy o ideální soukromé školce. Nabízí příjemné prostředí, milé „tety“, vzájemnou komunikaci, vstřícný a flexibilní přístup. Na mé zvídavé otázky odpovídala „maminka“ Tulipánu Veronika Zdrůbecká, která Centrem doslova žije. Zkušenosti s dětmi získávala nejprve jako školní vychovatelka, a poté v německé školce, kde měla na starosti český program pro děti. Práce ji inspirovala k založení vlastního zařízení pro děti. A protože je to velice aktivní a schopná žena, cesta od myšlenky k otevření Tulipánu trvala necelý rok.

Proč jste se rozhodla založit Centrum Tulipán?
Chtěla jsem mít vlastní firmu, která by byla přínosem pro ostatní a zároveň skloubit to, co mě baví a co umím, s tím, co bylo v té době aktuální. V Kladně toho času nebyla žádná zařízení tohoto druhu, využila jsem situaci, šanci a snad i nějaká odvaha se ve mně našla. Zakládala jsem ji sama, avšak bez podpory blízkých – rodiny a přátel by to jistě bylo složitější (ten, kdo pomáhal, je s velkým díky uveřejněn na webu Centra Tulipán). Dne 11. ledna 2007 bylo poprvé otevřeno, takže nyní Tulipán funguje již 5, 5 roku. Děkujeme také našim klientům za šíření dobrých referencí o Centru Tulipán mezi další rodiče a za jakoukoliv další podporu, ať už rodičů či spřátelených firem atd. Tím je naše práce veselejší a baví nás stale víc a víc!

Podle čeho jste vybírala název?
Není to asi příliš poetické, ale protože tulipány mám ráda, jsou to moje nejoblíbenější květiny. Navíc je to „vytrvalá“ rostlina, tak tedy musí být vytrvalé i Centrum Tulipán!

Jak je to u Vás s docházkou?
Vzhledem k tomu, že nabízíme rodičům flexibilní návštěvy, tak klasickou docházku dopoledne/odpoledne nemusí klient dodržovat. Buď nás děti navštěvují celotýdenně, nebo jen některé dny, a to v čase, který si zvolí sám klient (rodič). Nové děti přijímáme celoročně.

Jaké je věkové rozmezí „vašich“ dětí a kdo se o ně stará?
Děti přijímáme od 2 do 6 let, mladší 2 let (dle dohody) a také dle schopností samostatné adaptace na prostředí. Klientíkům/Tulipánkům nabízíme zkouškové, adaptační programy pro lepší přizpůsobení na dané prostředí a přijmutí tempa skupiny. Máme vytvořené skupiny pro edukační činnosti: 2 – 3 roky, 3 – 4 roky, (5 – 6 let – převážně o prázdninách, kdy nás navštěvují děti školkové /předškolní). O děti pečují „tety“ odborné lektorky, které mají vzdělání a praxi z MŠ, ZŠ, školní družiny či kurzů pro děti. Ve skupině je 5-6 dětí na jednu lektorku „tetu“.

Jak je Tulipán vybaven a co speciálního nabízíte rodičům?
V Centru mají děti k dispozici celkem tři místnosti: hrací místnost, odpočinková místnost a kreativní místnost/jídelna. Vybaveny jsou dětským dřevěným nábytkem, hračkami, didaktickými pomůckami, hračkami, knihovnou. Oblíbenými mezi dětmi je „chodníček“ a „stimulační desky“ pro rozvoj pohybové koordinace, rovnováhy. Máme rádi a podporujeme chytré hračky. Preferujeme prostředí aktivní, proto u nás nenajdete televizi. U domu je i velká, hezká zahrada, kam s dětmi chodíme a užíváme si přírody. Pro rodiče/klienty nabízíme řadu služeb – privátní fotogalerii z akcí a z běžných dnů, měsíční zprávy o dětech pro pravidelné klienty, ale také např. webkameru, která slouží jako garance toho, že s dětmi pracujeme, tak jak prezentujeme a zároveň je to zpětná vazba zejména pro maminky, které se přesvědčí, že jejich dítě je u nás v klidu a pohodě, i když třeba při předání dítěte ukápla slzička.

Máte v programu i zájmové kroužky?
Každý den u nás probíhají aktivity pro děti, které lze sledovat v „Kalendáři událostí“ na webových stránkách, nástěnce ve školičce, ale také na Facebooku. Nabízíme dětem program výtvarné, pohybové, hudební výchovy (zejména flétna), angličtinu pro nejmenší s odbornou lektorkou.

Potýkáte se s nějakými problémy?
Děkujeme, že žádné potíže nemáme 🙂 Nebo si je nepřipouštíme, nevyhledáváme je a ony nevyhledávají nás.

Jak se to u Vás s jídlem a s placením?
Nabízíme dopolední, odpolední svačiny, nebo děti mají vlastní, obědy rodiče zajišťují také vlastní. Ceny za hlídání se pohybují za sazbu hodinovou. Avšak klienti využívají naši nabídku zvýhodněných balíčků hodin s předplatným, máme pravidelnou klientelu.

Chystáte nějaké akce a novinky?
V průběhu roku máme všerůzné akce pro naše Tulipánky: Hledání velikonočního vajíčka, sportovní dny, Den dětí, každým rokem pořádáme podzimní venkovní výstavu výrobků dětí, Mikulášskou, vánoční nadílku od Ježíška,… Navštěvují nás děti ze spřátelené základní školy a hrají pro děti divadlo. Plánujeme rozšíření hodin angličtiny. Stále doplňujeme vybavení, inovujeme.

Jak vypadá harmonogram běžného dne v Tulipánu?
7,00 – 9,00 Příchod dětí, volná hra, individuální úkoly
9,00 – 9,20 Ranní povídání, kolektivní hry, cvičení
9,20 – 9,45 Hygiena, svačina
9,45 – 10,15 Volná hra, řízená hra, edukační kroužek, předškolní příprava (dle věkových skupin)
10,15 – 11,00 Pobyt na zahradě, tvořivé činnosti, kroužek angličtiny
11,00 – 11,45 Hygiena, oběd
11,45 – 14,00 Příprava na spánek, odpočinek, klidné hry, četba (dle věkových skupin)
14,00 – 14,45 Hygiena, svačina, volná hra, individuální úkoly
15,00 – 15,45 Řízená, volná hra, kreativní kroužky, edukační kroužek, předškolní příprava
(dle věkových skupin)
15,45 – 17,00 Volná hra, odchod domů

Děkuji moc za informace i milé setkání a myslím, že mohu říct i na viděnou!

 

Patřím mezi vnitřně nervní maminky, nicméně do Centra Tulipán bych se opravdu nebála dítě svěřit, a to rozhodně nejen díky možnosti online kontroly. Vycítila jsem, že by o něj zde bylo dobře postaráno, ale jistě by se také zdárně vyvíjelo a rostlo nejen po fyzické stránce. Fakt, že Centrum oproti klasickým státním školkám funguje i přes celé letní prázdniny jistě uvítají pracující rodiče.

Tulipánkem na vlastní kůži: naší dvouleté Růžence se v Tulipánu moc líbilo, vyzkoušela si různé hračky a hry a návštěvu si hezky užila. Nejvíc jí nadchla asi zahrada, odkud bylo náročné ji dostat. Slíbila, že zase přijde a ještě doma o tetě a její školce vyprávěla.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *