10 tipů: Co za vysvědčení?

Autor

Konec školního roku je za dveřmi a prázdniny už na ty dveře klepají. Než jim však (my rodičové) otevřeme, ještě nás čeká více či méně slavnostní a oslavná chvilka, a to je vysvědčení. Pokud se děti zcela neflákaly, jistě si zaslouží ocenění za dokončený školní rok. Může to být maličkost, hlavní je ocenit snahu. Ale mám tipy i na dárky pro potomky, kteří se zas tak nesnažili.

Člověk občas neví takhle při červnu co, tak vám přináším (víc jak) deset tipů, čím lze na konci školního roku odměnit děti a dospívající různého věku a na různém stupni vzdělávání. Ale pozor: studují i dospělí, na ty také nezapomínejte! Za studium v dospělosti si zaslouží nejen ocenit, ale také dál motivovat. Všichni víme, že čím je člověk starší, tím hůř to učení jde.

Tip č. 1 – KNIHA, DENÍK, PŘEDPLATNÉ ČASOPISU

Nic jiného jste ode mě ani nemohli čekat. Knížka se prostě hodí vždycky. V každém věku, při každé příležitosti, takže proč ne i na konci školního roku!? Ať mají v létě co číst.

Prázdninový deník si naše děti píšou odmalička, vlastně už od kreslených deníčků. Rádi v nich pak listujeme, kde jsme byli, co jsme dělali, je to krásná vzpomínka a dárek: ne-obyčejný sešit.

Dlouhodobý dárek je předplatné časopisu. Snad každý má zájem, ke kterému se pojí nějaký magazín. Ideální jsou půlroční objednávky, když to bude úspěch, můžete Ježíšek prodloužit. 

Tip č. 2 – MLSKA, SLAVNOSTNÍ OBĚD

U nás nejčastější součást – někdy i jediná část – oslav konce roku. Po výzu se přece chodí na zmrzku! Nicméně letos nám to léto začalo nějak dříve, a tak se klasická zmrzka často stala už každodenní záležitostí k osvěžení, takže se rozhlédněte po nějaké specialitce. Na konci roku je fajn také zajít společně rodinně do restaurace (ne do rychlé),  nastrojit se, udělat si slavnostnější chvilku a nechat se obskakovat. Přeji dobrou chuť, kouknout můžete předem na konkrétní hejlíkovsky prověřená místa.

Tip č. 3 – VSTUPENKA KULTURNÍ, SPORTOVNÍ

Festivaly, koncerty, divadelní představení, možnosti jsou široké. Stejně jako znáte jejich chutě kulturní, tak i ty sportovní. Jestli se na zápas dívat nebo se chtějí sami hýbat (trampolíny, parkour, skatepark). Můžete pořídit jednorázový vstup či permanentky.  

 

Tip č. 4 – KURZ, UČEBNICE, DOUČKO
Pro milovníky vzdělávání i druhý extrém. Mnohým letní čas otevírá větší časové možnosti. Můžou začít studovat, časté jsou jazykové kurzy, ale také to může být poukaz na řemeslnou či výtvarnou činnost, cokoliv by obdarovaného bavilo. A komu něco nešlo, tak dohánět, dohánět… Sám nebo s někým, s něčím.

Tip č. 5 – ZVÍŘÁTKO

Může to být dlouho slibovaný pejsek nebo kočička, výhoda je, že studenti mají více času na jejich „výchovu“, zvykání si, užívání si. A jestli domácí zvířátko není aktuální, tak můžete pořídit zvířátko adoptivně! Většina zoo tuto možnost nabízí a je přece super, když dítě může říct, že dostalo třeba tučňáka! S tím pak souvisí i návštěva zvířete v jeho ubikaci, a to v průběhu celé doby adopce (většinou jeden rok). V rámci zvířecích možností je také skvělá možnost zážitek v zoo v podobě krmení, péče o zvíře nebo noční návštěvy.

 

Tip č. 6 – KVĚTENA
Opět jako u každého dárku řešíme, aby obdarovaného potěšila. A nemusí to být jen řezaná květina. Pro děti pokojovka, resp. pokojíčkovka. Třeba kaktus nebo masožravka. Květina to může být i zahradní na zasazení, kdy si pak člověk pamatuje, že „tuhle růži jsem dostala, když jsem dokončila základku“ a malý dárek získá dokonce historickou hodnotu. Nebo ještě jinudy: vyrazit do botanické zahrady, na dny otevřených zahradnictví, levandulovou farmu, nebo – a teď budu zcela konkrétní – do Lidic, Růžový sad je nyní prostě nádherný.

Tip č. 7 – VÝLET
Volně navazujeme z předchozího tipu, kde se končilo výletem. Dárek v podobě výletu je také bezva volba. Ať už to bude výše uvedená zoo, návštěva města nebo místa, kde dítě ještě nebylo, turistická trasa v okolí nebo v horách, vodácká výprava, návštěva zámku či (strašidelného) hradu. Kdo ještě nebyl, zavítá do Mirákula. A jako upoutávka na výlet může být například krásný výLetní baťůžek. V různých originálních designech je nabízí sociální podnik DecorEn, najdete tam odměnu i pro sebe, protože nejen dětem dala škola zabrat, že. A zapadá to do tipu č. 10! Tak šťastné cesty!

Tip č. 8 – ZÁŽITEK 
Poukázka nebo pozvánka na zážitek, to je
oblíbený dárek a lze jen doporučit. Protože hezké zážitky se jen tak nezapomenou. Opomenu lety balonem a přejdu k drobnějším zážitkům jako je jahodový samosběr – jasně, je to práce, ale je to i zážitek a s chutným výsledkem. A pak ještě running sushi. Neboli japonské pokrmy v malých porcích, které si vybíráte na mističkách, které kolem vás jezdí v nabídce. Kdo má rád sushi, je to dárek jasně daný, ale i pro neznalce, kteří chtějí zkusit a ochutnat je to ideální. Jednak jsou tam v nabídce všechny druhy sushi a jednak tam „neběhá“ jen sushi, ale i jiné speciality. A rozhodně je to senzační zážitek. 

Tip č. 9 – HRAČKA 
Časově jsou teď ideální „vodní“ hračky, dárek už od pár (desítek) korun za míčky a stříkadla. K mnohým ani nepotřebujete bazén (na zahradě či za rohem), stačí zdroj vody a tolerantní okolí. Mnohé děti, kterým to ve škole nejde nebo je nebaví, se mohou dočkat vytoužené odměny. Motivovat během školního roku hračkou, nevidím jako výchovně závadné. Prostě si to snahou zaslouží.

Tip č. 10 – DOBRÝ SKUTEK

Dá se říct, že tenhle tip se dá propojit téměř s kterýmkoliv tipem výše. Můžete někoho přihlásit na charitativní pochod či běh (ten ideálně pokud rád běhá – pokud ne, tak třeba tričko nebo jiný podpůrný výrobek), koupit lístky na koncert, jehož výdělek jde na dobročinnou věc. Chcete-li hračku, lze ji vydražit na některé z aukcí na podporu různých zařízení nebo jednotlivců. A ve spojení s prvním tipem ráda doporučím knížku Pohádky výjimečných hrdinů, kde jsou hrdiny reálné děti s postižením a veškerý výtěžek půjde právě jejich rodinám na usnadnění náročného života. Podílelo se na ní dobrovolnicky velké množství autorů a je mi ctí, že jsem mohla být jedním z nich. Podpora probíhá formou objednávky do konce června.

A jak odměňujete vy? Pište do 15. července.
Jednomu vylosovanému komentujícímu zašleme malé milé překvapení! 

Přejeme Vám krásný konec školního roku a ještě krásnější prázdniny plné radosti a nezapomenutelných (v dobrém) zážitků! 

2 comments

  1. Časopis dostane na tábor. Jede na celých 17 dní. Pod stan, trošku primitivnější verze,má zákaz s sebou brat mobil.
    Za vysvědko jsem navrhovala zážitková autoškola ( od 12ti let), nebo lístek na Pokáče. Vůbec toho „zpěváka“ nemusím, ale dítko ano. Vybral si právě Pokáče. Kdyby měl samé jedničky, pak bych s radostí ho dala na tábor k moři, nebo s ním tam jela sama. Ale má 3 dvojky Jo, je to pěkné, ale vím, že kdyby chtěl, měl by samé jedničky. Tak ať se příště snaží…

    1. to je na jeho věk krásný výzo, zdravíme a gratulujeme! a Pokáč je super volba náhodou 🙂 má chytrý (a češtinsky hravý) texty, jen ať se kluk dává touto cestou, to je jen k pochvale… a jo, snahu by mohl skoro zlepšit každý (včetně mě:)), ale vztekala bych se až u horších výsledků 😉

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *