Dárková inspirace: Děti 1 – 5 let

Autor

Jaro je období plné mláďátek! A že nejen těch zvířecích, ale i lidských – to dokazuje třeba můj kalendář, zaplněný hvězdičkami se jmény a věkem oslavenců. Březen a duben je u nás opravdu plný mejdanů, narozeninových oslav. Už za sebou máme dětskou první narozeninovou pětiletku, proto Vám můžu po poradě s několika dalšími maminkami dát pár dárkových inspirativních tipů.

První narozeniny

U prvních narozenin dítě se tváří spíše udiveně a překvapeně. U hraček prvotně docení balení, takže si dejte záležet na mašlích a krásném balicím papíru, ať si užije trhání a rozbalování. A co by oslavenečka mohlo zaujmout? Na první místo vždycky dávám knížky. V prvním roce určitě leporela, klasická a jednoduchá – s Krtečkem, zvířátky či autíčky na samostatné hraní a knížky s básničkami, rýmovačkami a pohádkami na prohlížení a čtení s (pra)rodiči.

Velké kostky vydrží, začne se se stavěním komínu a později se může pokračovat se složitějšími stavbami. Určitě potěší prostrkávadlo – na vkládání „kostiček“ různých tvarů a barev. Může se začít s puzzle – dřevěná či pěnová, větší tvary a menší počet dílků. U vybírání dárků u malých dětí mi záleží i na barvách, aby zvířátka i vše ostatní mělo reálné barvy a dítě nemátly.

Jako větší dárek ročňáčky zaujme (a rodiče zaručeně „potěší“) cokoliv hracího – piánko, knížka se zvuky, volant se zvuky, houkací autíčko a podobně. Na klasickou panenku miminko je ještě brzy, na místě je zatím spíš hadrová panenka. Protože dítě zhruba začíná chodit, tak se hodí míč, za kterým bude moct chůzi trénovat.

Druhé narozeniny

Opět začneme knížkami. Dvouleté dítě už začíná celkem hezky mluvit, proto je dobré vybrat knížku, která mluvu podpoří, se spoustou obrázků, příběhem. Pohádkové knížky pro děti i rodiče, které již zřejmě nějaký čas večerně předčítají.

Nastává čas oblíbenců, takže můžeme dárky i oslavu už někam/někudy směrovat. Ať už je to oblíbený animovaný hrdina, zvířátko nebo třeba nákladní auta. Knížky to chce stále ještě trochu pevnější, pokud chceme, aby vydržely a pokud není oslavenec vyloženě kliďas (ačkoliv i kliďasové mívají v této době vztekací období).

Puzzle může být trošku náročnější, oblíbené jsou stále kostky (různé tvary a barvy), může přijít na řadu stavebnice jako je Lego Duplo. Hlavně kluci ocení vláčky s kolejemi (často ještě více tatínci), holčičky pak kočárky, kuchyňky a další domácí vybavení. Stejně jako miminko a samozřejmě jeho výbava (vanička s příslušenstvím, oblečení atd).

Opět by neměla chybět hudba: xylofony, piánka, bubínky – ač bubínky rodičů budou trpět. Dvouleťáček je už pohybově jistý, proto ho můžeme podarovat nějakým povozem. Pokud ještě nemá, tak určitě motorku nebo autíčko, ale i odrážedlo nebo tříkolečková koloběžka už by mohla být vhodná. Docení jistě i houpačku, ať už klasickou sedačkovou na zavěšení, nebo samo-houpací á la kůň.

Třetí narozeniny

Ke knížkám klasickým můžeme přidat i knížky zábavné – interaktivní, kam děti mohou kreslit, v(y)malovávat, vlepovat a nalepovat samolepky. Rádi totiž tvoří, proto jistě uvítají i výtvarné potřeby – od pastelek, přes modelínu a vodovky, až po prstové barvy.

Trojleťáčky baví společenské hry, takže všechna domina a pexesa a čím více druhů, tím lépe pro rodiče, protože hrát se nyní doma bude hrát stále dokola. Děti dnes už odmala často řeší svoje oblečení, takže dost možná budou mít radost i z měkkých dárků, pokud na sobě budou mít ty správné „postavičky“.

Z akčních hybadel už je na místě tříkolka a první kolo, nejprve s přídavnými kolečky. Venku pak určitě ocení také klouzačky, prolejzačky, altánky a domečky. Doma se rádi pomazlí a postarají o plyšáčky, o plastová zvířátka, poníky a další domácí mazlíčky.

Čtvrté narozeniny

Dítě už také většinou chodí do školky, kde se narozeniny řeší a probírají, takže dítě už samo přichází s prosbami na dárky. Čtyřleťáček trénuje fantazii a dokáže se věnovat činnosti dlouhodoběji. Nechci rozdělovat na klučičí a holčičí hračky, protože se to někdy mísí a není vyloučeno, že kluci mají rádi kuchtění a děvčátka si hrají s auty. Oblíbené dárky jsou zmenšeniny potřeb pro domácí práce – nádobí, vysavač, pokladna, kuchyňské vybavení.

Stavební vybavení pak potěší od kutilského ponku, přes řemeslné nářadí přímo po nejlépe funkční stroje jako jeřáby, nákladní auta a další. Děti rády napodobují nejen domácí, ale i venkovní činnosti, proto jim pořiďte dětské zahradní nářadí, konev, kolečko a uvidíte, jak Vám s radostí budou pomáhat.

Páté narozeniny

Dítě je manuálně stále zručnější, jistě ho potěší, když dostane „opravdové“ Lego, stavebnici, autodráhu, auto na dálkové ovládání. Dívky rády tvoří, takže různé navlékací i zažehlovací korálky, barvy na sklo, na oblečení i na obličej. Kreativní sady zaujmou kluky i holky – modelovací, sádrové.

Panenky – česací, převlékací, s domy, auty a dalším příslušenstvím. Větší – respektive menší puzzle. Pětileťák už vydrží hrát delší společenské hry jako je Člověče, nezlob se, dáma, dětské Monopoly nebo Activity, kde se učí základnímu počítání, zkouší plánovat a myslet dopředu, taktizovat, používat logiku.

Dalším předškolním dárkem je dětský počítač nebo předplatné časopisu. Hudba: dítě může zkusit začít hrát na hudební nástroj, nejčastěji to bývá flétna. Dítě taky někdy začíná sportovat, takže se může hodit sportovní dárek jako kopačky, tenisová raketa či jiná sportovní potřeba. A protože se blíží škola, dárkem může být školní aktovka a/nebo další pomůcky.

Pamatujete si na svůj dárek z tohoto období? Jaké dárky jste dali svým dětem do jejich pěti let?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na