Diagnóza – puberta! (1. díl)

Autor

Tak, jak s dětmi procházíme jednotlivé fáze jejich vývoje, radujeme se z prvních krůčků, ze slabik kostrbatě připomínajících slovo má-ma či tá-ta, jako nás dojímá a rozlítostní první den našeho potomka ve školce, první jednička ve škole či vytržený mléčný zoubek, také si jednoho dne uvědomíme, že nám  vkročilo do další životní fáze- puberty. Puberta našich ratolestí bývá očima rodičů tím nejtragičtějším obdobím, zkouškou pevnosti rodičovských nervů. Čas střetů a začátek roztržek mezi námi a milovaným dítětem.

Asi málokterý rodič se na pubertu svého potomka nějak extrémně těší. Spíš slýchám všechny říkat „Už aby to bylo za námi.“ Přesto všechno nové a každá čerstvá životní cesta přináší i spoustu dobrodružství a cenného poznání. Určitě je dobré uvědomit si, že znaky přicházející puberty nám vlastně dávají důležitou informaci. Tou je zdravé dozrávání našeho dítka v dospělou bytost. Co víc může rodiče potěšit, než důkaz, že jeho dítě je co do hormonálního vybavení v pořádku.

Puberta přichází individuálně, v různý čas. Obecně lze první příznaky pozorovat u dívek někdy mezi 11. a 13. rokem, u chlapců o něco později, mezi 12. a 13. rokem.  Výjimku netvoří vyzrálejší, desetileté dívky nebo čtrnáctiletí chlapci, u kterých puberta nastupuje trochu později. Změny, které na svém dítěti registrujeme bývají dvojího typu- tělesné a duševní. V dnešním článku bych se chtěla trochu zaměřit na změny tělesné. V příští zastávce slibuji poodhrnutí psychologického okénka, co skrývá puberta za závěsem emocí a prožitků.

Považuji za velmi vhodné s dítětem o dospívání hovořit mnohem dříve, než se jej začne opravdu týkat. Připravit syna či dceru na vývoj jejich těla, změny, které budou postupně přicházet. Tak, aby z našich informací získalo představu, co ho čeká. Aby dokázalo brát vše, co přijde přirozeně, necítilo se zaskočené a nestydělo se před svým okolím nebo dokonce samo před sebou.

K jednomu z prvních tělesných příznaků společnému chlapcům i dívkám patří rychlejší růst a přibírání na váze. Chlapci tzv. mohutní, dívkám se rozšiřují boky a získávají ženské tvary. Hormony produkované v mozku způsobí růst ochlupení v podpaží a v okolí pohlavních orgánů, u chlapců později ještě kdekoli na těle, samozřejmě raší první vousy.

Dívky mívají první menstruaci. Zpočátku může být nepravidelná, slabá, časem by se měla dostavovat pravidelně. Samozřejmostí správného rodiče je poskytnout dcerám při menstruaci dostatek hygienických vložek či tampónů. Poučit o vhodné časté výměně.

Vztah matka-dcera dokáže velice upevnit návštěva u gynekologa, pokud jen trochu lze, přimlouvám se na doprovodu maminky. Matky by měly své dcerky připravit, co první návštěva u ženského lékaře obnáší, jaká je vhodná příprava. Vysvětlení důležitosti v rámci prevence gynekologických onemocnění a rozptýlení případných zbytečných obav považuji za nezbytné. Někdy může taková zdánlivá maličkost sdílená s maminkou prolomit narůstající psychické ledy a posílit vztah založený na důvěře. O to nám, rodičům, přece jde.

Děvčatům rostou prsa. Růst prsou bývá spojený s bolestí. Po nějaké době mohou být mohutná prsa pro dívky těžká, proto by měly maminky už při viditelnějším zmohutnění hrudníku svým dcerám pomoci s výběrem první podprsenky. Růst prsou nebývá ojedinělý i u malého procenta chlapců. Přesněji, nejedná se o růst v pravém slova smyslu, ale o dočasné zduření tkáně okolo prsních bradavek. Za čas přestanou být výraznými, důsledkem činění hormonů a ustálením jejich hladiny v těle.

Většina chlapců se během puberty setkává s každodenní erekcí, může se překvapivě vyskytnout i ve chvílích, kdy chybí soukromí a proto se stát choulostivou a předznamenat tak trochu trapas. Je dobré hovořit se syny o nevyzpytatenosti těchto situací, případně, pokud je taková nevhodná příhoda častější, poradit těsnější spodní prádlo, například trenkoslipy, aby nebyla erekce mezi lidmi nápadná.  Časem se naučí své tělo a reakce ovládat lépe a k takovým nepříjemným výkyvům bude docházet pouze zřídka.

První odchod semene bývá často prostřednictvím tzv. „mokrých snů“, ve spánku. Někteří chlapci ejakulaci  ve spánku nezaznamenávají, jiní je mívají pravidelně. Jedná se o přirozené změny, které samozřejmě chápeme a častou výměnu pyžama či ložního prádla nekomentujeme nevhodnými poznámkami. Empaticky zachováváme důvěrnost celé příhodě a v synovi tak zbytečně nevyvoláváme pocity studu.

Jak chlapci, tak dívky se v období puberty více potí. Pot dospívajících bývá štiplavě silně cítit. Dospívajícím se hodně mastí vlasy. Nezapomínejme zdůrazňovat důležitost pravidelné hygieny celého těla, častou výměnu osobního prádla a veškerého oblečení. Dle potřeby a vkusu doporučit vhodné deodoranty.

Co našim dětem v pubertě často hodně vadí, jsou nevzhledné zarudlé pupínky s bílým mazem. Akné. Objevuje se kdekoli na těle, nejhůře ho akceptujeme na obličeji. Není vhodné akné vymačkávat, lépe je poučit potomka o správném čištění pleti, pokud je akné silné, doporučuji řešit s odborníkem, tedy kožním lékařem. Ten poradí způsob hygieny a péče o postiženou oblast a léky na zklidnění, patřičnou kosmetiku.

Chlapcům (ale i dívkám, ovšem těm méně) hrubne hlas, chlapci začínají mutovat. Děje se tak kvůli růstu hlasového orgánu, hrtanu. Nějaký čas trvá, než se hlubší tón v našich mluvidlech ustálí. Tedy se stává, že občas slyšíme hovořit své syny vysokým dětským zpěvavým hláskem střídavě s vrčením připodobitelným k divoké šelmě či mručícímu medvědovi.Opět apeluji na empatii. Nepodléhat pobavení, které by mohly skoky v tónech hlasu vyvolávat. Přece nechceme v dítěti podněcovat zbytečné komplexy.

Tělo dospívajících se mění proto, že zrají a získávají schopnost reprodukce. Důležité je, aby maminky a tátové s dětmi hovořili také o sexu. O všem, co je pro tělesně vyzrálého člověka přirozené. Citlivě a pravdivě podávat informace. Mladý člověk by měl z úst rodičů vědět zásadní věci okolo rozmnožování, antikoncepce, sexuálního sebeuspokojování, pohlavních nemocech, o minoritně sexuálně orientovaných jedincích, o všem, co naše společnost akceptuje a jaké úchylky a deviace jsou nebezpečné. Co smím a mohu a také, co je trestné a také to, že sex by si od nás neměl nikdy nikdo vynucovat.

Na závěr svého článku potřebuji zdůraznit, co našim dospívajícím někdy nedochází a z mého pohledu je potřeba připomínat. Totiž, že tělesně zralý jedinec schopný reprodukce ještě zdaleka není dospělý, tudíž připravený do skutečného života. Apeluji i na rozumnou zdrženlivost v uspokojování sexuálních potřeb a zdůrazňuji start do sexuálního života skrz nekoitální milenecké techniky. A samozřejmě jedině s láskou.

S podáváním informací o všem, co přináší dospívání nám pomohou odborné knížky. Některé jsou psané velmi srozumitelně, tak, že teenagerům předkládají informace v čtivé a zábavné formě. Úžasné je, když se náš potomek dozví důležité informace ve škole při hodinách rodinné výchovy. Velký pozor je potřeba dávat na zaručené poučky od kamarádů a vrstevníků. Tam spatřuji nutnost ve zpětné vazbě v rodině, abychom případně dovysvětlili nesrozumitelnosti a rozptýlili nepravdivé informace vzniklé vinou přebujelé fantazie pubertálních dětí.

Foto: pixabay.com

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *