Testováno Na Dětech: Otestováno

Autor

Jsme známí tím, že rádi doporučujeme to, co jsme opravdu vyzkoušeli. Ať už jde o tvoření, kulturní zážitky nebo jiné aktivity a akce. A proto mi byl na první poznání sympatický projekt „Testováno na dětech“, protože se zaměřuje na doporučování vyzkoušených věcí. Osobně jsme jej s Růženkou potkaly na letní kulturně módní akci. Jaké bylo překvapení, že jednou ze čtyř maminek, které projekt založily a vedou, byla moje ex-spolužačka Petra! S o to větší radostí jsem požádala o rozhovor a více informací. Tady ho máte! A nemyslete, že jenom s onou jednou z maminek, kdepak – zajímal mě pohled všech čtyř…

Jak to bylo se vznikem projektu Testováno na dětech?

Testováno na dětech vzniklo v roce 2014 a tvoří jej čtyři ženy a smečka jejich osmi dětí (testovací vzorek). Čtyři ženy, maminky na rodičovské, každá různého zaměření a zálib: keramička, PR a produkční Petra Panenková; grafička a studentka marketingu Jana Hejnicová; hudebnice, včelařka, produkční a nadšená kuchařka Dáša Slámová a nakonec foodblogerka a fotografka Gabriela Sedláková. Jsme kamarádky, máme děti ve stejném věku. Velké zázemí máme také v našich rodinách.

Petra: Nápad založit TND přišel s mateřskou, s dobou, kdy jsme opustily naše profese a zůstaly doma s dětmi, hledaly množství tipů a informací pro rodičovství, rozvoj dětí a zábavu. Postupně se nám v šuplíku nastřádal štos různorodých aktivit, her a vychytávek, které jsme již otestovaly na svých dětech. Rozhodly jsme se založit portál Testovanonadetech.com a dát naše nápady k inspiraci pro všechny, kteří si hrají a pracují s dětmi zejména předškolního věku. Nejprve jsme měly zálusk na tvůrčí kavárnu s hernou pro děti, nakonec z toho vyšel web, kam bychom vkládaly “otestované” nápady na tvoření a hry, recepty pro děti a obecně tipy, kam s dětmi za kulturou, na hřiště, do babyfriendly restaurací apod.

Dáša: Ráda bych, aby se web stal dobrou inspirací pro rodiče, prarodiče i pedagogy předškoláků. Baví mě také objevovat zajímavé lidi, projekty, knihy, výrobky a prostřednictvím webu šířit osvětu pro hezké rodičovství. Dělám to z radosti, protože mě to zkrátka baví a dává smysl. Po mateřské bychom se projektu rády věnovaly naplno.

Kolik uteklo času od prvního nápadu po rozjetí projektu?

Trvalo asi půl roku, než jsme si ujasnily myšlenku inspiračního webu, navrhly jej a zrealizovaly. 28. června 2014 jsme web (Testovanonadetech.com) slavnostně spustily na pražské náplavce. Uspořádaly jsme takovou “ochutnávku náplně webu” – tedy výtvarnou část, domácí montessori, zdravé vaření a hraní si, samozřejmě. Na Vltavu jsme symbolicky vypustily velkou žlutou vlajkovou loď a nechaly děti na náplavce pustit na řeku stovky papírových lodiček. Musíme říct, že práce a vylepšování webu je stále v procesu a asi nikdy ani neskončí. Stále je co vylepšovat. I samotný projekt je v neustálém vývoji a rozkvétá.

 

Co všechno zájemcům o „nenudné dětství“ nabízíte?

Portál Testovanonadetech.com nabízí tipy, jak zabavit dítě předškolního věku, všestranně rozvíjet jeho schopnosti, podporovat výtvarné cítění, kreativitu a současně ho vzdělávat. Dnes na webu najdete téměř 600 tipů na výtvarné tvoření z různých materiálů i recyklovaných, zábavné a vzdělávací IQ hry (domácí montessori, matematika, grafomotorika, hry na cesty atd.), recepty na zdravá jídla pro děti, tipy na knihy, výlety, restaurace, hřiště a kulturní akce pro nejmenší. Snažíme se maminkám zjednodušit život a vytvořit přehlednou zásobárnu nápadů na smysluplné trávení volného času. K aktivitám jsou připravené i autorské šablony, které si rodič zdarma vytiskne a může se s dítětem ihned pustit do tvoření. Snažíme se vše doplňovat o přehledné návody a fotodokumentaci. Příležitostně vydáváme online tématické speciály a pracovní sešity zdarma ke stažení.

Gábi: Toto hodnotím jako veliké plus našeho projektu. Skutečně u všech našich aktivit a receptů najde čtenář vlastní fotky a návody. Nic nikde nestahujeme, vše je ozkoušeno. A ráda bych také upozornila na blog, kam přidáváme články a postřehy hlavně z našeho vlastního života, protože chceme být našim čtenářům blíž.

Jana: Jsem velmi ráda, když uživatelky přidávají na web své vlastní otestované nápady. Bylo by skvělé, kdyby se nám společně podařilo vytvořit na webu Testováno na dětech zásobárnu kvalitních nápadů, jak trávit volný čas s dětmi jinak než před televizí 🙂

Dále jsme se také rozhodly dostát svému názvu, a proto od léta na webu najdete také sekci TESTUJEME. Jednáme s výrobci zajímavých produktů a služeb pro děti. Zájemci z řad rodičů na našem webu tak mohou vyzkoušet doma se svými dětmi, zdarma otestovat a osobně recenzovat produkty, které se jim líbí. Věříme, že názory a zkušenosti opravdových rodičů mají pro naše uživatelky větší přínos, než jenom reklamní sdělení. Výrobci, kteří nechají své produkty prověřit dětmi, získávají kromě recenzí a fotodokumentace i certifikát a webovou pečeť Testováno na dětech. Otestované výrobky a autorské recenze můžete vidět ZDE.

 

Testování je moc zajímavé, jak velký je zájem ze strany rodičů a ze strany „nabídek“ akcí k testování? Co aktuálně je možné otestovat?

Petra: S testováním jsme začaly před létem a zdá se, že to maminkám i výrobcům bude dělat radost a že to bude dobrá cesta. Věříme tomu, že osobní doporučení a otestování přímo rodiči je nejcennější propagace výrobku. Jedny z prvních testů byly kreativní krabičky na tvoření pro děti a silikonové korále pro kojící maminky, přihlásilo se na testování 73 maminek. Jsme rády za ten zájem a také za nadšení maminek dělit se o názory a vlastní zkušenosti, ale i zážitky z testování a fotodokumentaci, kterou se chlubí, jak jim testování šlo. Doufáme, že testování přináší maminkám do mateřství radost a něco zajímavého zdarma k vyzkoušení. Malým začínajícím výrobcům zase podporu a propagaci pro jejich nové kvalitní výrobky, které teprve hledají cestu na trh. V současné době připravujeme nová testování českých ovocných moštů a pyré pro děti a testování hraček a her ve spolupráci s Českou hračkou.

Jana: Našim cílem je postupně na našich stránkách vytvořit speciální on-line katalog zajímavých produktů pro děti s osobními recenzemi a fotografiemi.

Nejste jen onlajn, kde všude vás můžeme během roku potkávat?

Pořádáme pravidelně tvůrčí dílny pro děti, většinou v rámci různých akcí a festivalů. Máme za sebou například výtvarný workshop “Knihotvor” na Knihexu, úžasnou pravidelnou designérskou dílnu pro děti “Dyzajn dětem!” v rámci Dyzajn marketu, workshop “Uši sluší duši” a “Kitchen Rock” na Kefíru a dílny na Vyšehrátkách a RatolestFestu. Akce nás baví připravovat speciálně pro dané místo. Těší nás se s dětmi osobně potkávat nad připravenými aktivitami, experimenty nebo dobrotami a vidět bezprostředně jejich reakce. Je to dobrá zpětná vazba. Nápadů máme vážně spoustu, jen času s malými dětmi je málo. Do budoucna bychom rády dělaly i volné guerillové hry pro kolemjdoucí s dětmi, recenze restaurací maminkami s dětmi a možná i festival 🙂 V nejbližší době se chceme dále věnovat testování výrobků a služeb pro děti.

 

Vaše akce na živo jsou zajímavé a zábavné, i když nejsou vaší stěžejní aktivitou. Neuvažujete nad pravidelným klubem pro děti s rodiči? Chcete zůstat i nadále hlavně online inspirací?

Petra: To by bylo samozřejmě skvělé. Dílny nás baví jak připravovat, tak si užíváme i účast a setkávání s dětmi a rodiči. Během roku, hlavně v létě, pořádáme několik dílen a vždy se zaměříme na určité téma a aktivity sladíme. Např. oblíbená dílna Dyzajn dětem! – zde si děti mohly vybrat velké papírové šablony oblečení, navrhnout vlastní desény, tvořit s barvami a razítky, polepovat flitry, knoflíky, mašlemi a na závěr svůj model předvést na modní přehlídce na červeném koberci, nechat vyfotit a získat odměnu. Dále dílna Uši mají duši! – zde děti prošly labyrintem zvuku a mohly získat nebo vytvořit papírové uši, na výběr bylo mnoho druhů např. uši Karla Gotta, Rockerské uši, Zombie uši, van Goghovo ucho nebo nejoblíbenější Plachťáky. Nebo nedávná dílna Kitchen rock – v našem fotoboxu se mohli všichni členové rodiny převléknout za rockové hvězdy a zahrát na kuchařskou bicí soupravu z hrnců, činely z pokliček, xylofon apod., projít si čichovým a hmatovým potravinovým testem, vybarvit pár lákavých koláčků a dortíků do dětské kuchyňky a dozvědět se i něco o “zdravých sladkostech”.

Dáša: Mít pravidelný klub a dílny ale v současné době z časových důvodů není v našich silách. Všechny naše děti jsou předškoláci. A tak většina dní vypadá tak, že přes den si s dětmi společně hrajeme a tvoříme (nebo jsou ty starší ve školce) a večery nebo spíše noci pracujeme na webu (přes skype a google doc 🙂 Online inspirace je nyní ideální. Pořádat pravidelné akce pro děti s rodiči je ale do budoucna určitě jedna z cest, která by se nám také líbila.

Dneska mají rodiče tendence dávat děti co nejdřív do různých kroužků, nejlépe je tam nechat samotné s lektory. Vy se spíš specializujete aktualizaci rodičů, aby se do „hraní“ s dětmi více zapojovali, myslíte si, že to dětem chybí? Že si obecně rodiče s dětmi méně hrají?

Petra: Ano, myslím si, že je to tak. Přitom společný aktivní čas s dítětem je, moc důležitý a zakládá na dětství hezké vzpomínky. Chápu, že jsou rodiče denní péčí o děti vyčerpaní, často bydlí daleko od babiček, a tak hledají spíš chvilky pro sebe. Někdy se nám stane, že na dílnách maminky odloží děti a řeknou. “za jak dlouho mám přijít?” Ale ani naše dílny takto nefungují, chceme aby se dobře bavili děti i rodiče společně. Je to velký prostor pro rodiče skrze hru objevovat svět dítěte a taky pro dítě vidět, co vše jeho máma zná a dokáže vyrobit, a hrdě pak prohlásit: tohle mě naučila moje máma! Náš web a akce jsou ale i pro tatínky, dědečky a babičky 🙂

Dáša: Z vlastní zkušenosti vím, že je lepší být ve hře s dítětem, třeba jen 15 minut, dítě je spokojené a hraje si pak třeba další hodinu samostatně. Taky věřím, že ukázat dětem, jak některé věci doma vyrobit, je lepší než je pouze koupit v obchodě.

Jana: Přesně tak. Smyslem celého projektu je právě zatáhnout rodiče do hry, třeba tím, že tráví společně s dětmi čas nad hrami, ke kterým se inspirovali na našich stránkách. Je jednoduché “odložit” děti k tabletům nebo TV a ani my nejsme žádné supermatky a naše děti o to nejsou ochuzené. Vtip je ale v tom, snažit se najít si každý den čas na společné hraní. Protože naše pozornost je pro děti klíčová a ani sebelepší vzdělávací aplikace nedá dítku tolik co vědomá pozornost nejbližších.

Plánujete již dopředu? Přeci jen „pár let“ uteče, z dětí budou školáčci a vy se budete vracet do práce..? Myslíte, že bude projekt dál pokračovat v současné formě, nebo jej postupně rozšíříte o vyšší věkovou „testovací“ kategorii?

Petra: To je na našem projektu to nejlepší, Terezo, že roste společně s našimi dětmi! Tedy jaká bude budoucnost? Patrně se na webu objeví složitější aktivity, vzdělávací hry a experimenty.

Jana: Já si do budoucna dokážu docela dobře představit, že svůj samostatný tvůrčí prostor na stránkách dostanou i naše děti. Náš nyní téměř 5 letý klučík teď ze všeho nejvíce touží natáčet vlastní pohádky… a kdo ví, zda za pár let nebude chtít natáčet i své oblíbené experimenty a podělit se tak o nápady se svými vrstevníky. Čas ukáže 🙂

Co vás čtyři a vaše děti nejvíc baví? Jaké máte společné zájmy a jaké máte zájmy vy maminky – dospělácké? Jak nabíráte energii, abyste ji měly pro své děti dostatek a hraní vás bavilo?

Gabi: U nás doma vede společné vaření a pečení. Je jedno, že je v kuchyni větší nepořádek, ten se dá uklidit. Potom, když se vytáhne koláč z trouby, mají z něj děti mnohem větší radost. Já osobně mám to štěstí, že vše co teď dělám, tak je i moji vášní. Takže když upravuji fotky ze zakázek, neberu to tak, že je to jen čistě práce. Jinak určitě takové to drbání s kamarádkami, jít si zaběhat, práce na zahradě nebo zajít do dobré restaurace bez dětí, to dokáže dobít na nějakou chvíli baterky.

Jana: Tak pokud mohu za mě, tak nejlepší dobíječ baterek je pro mě sport. Jít si brzo ráno zaběhat mi zvedne hladinu endorfinu na celý den. A to se pak žije hezky. No a fígl, aby nás to společné trávení času s dětmi skutečně bavilo, je dát si od nich občas pauzu 🙂

Petra: Určitě je pro nás čtyři velkým povzbuzením i zpětná vazba, když slyšíme, že je web skvělý a pomáhá nalézat inspiraci, když nám lidé píší nebo se osobně potkáme na dílnách a povídáme a povídáme. To zahřeje. Osobně jsem trochu lenivější než moje kolegyně :-), takže já aktuálně dobíjím baterky spánkem. S roční Olí spánku není nikdy dost. Rozhodně príma jsou všechna setkání s kamarádkami a výlety za kulturou, bez dětí. Příležitostně taky pořádám kurzy keramiky po dospělé a to je báječný relax. Se starší Matildou si pak společně užíváme čtení pohádek, tvoření, vaření a obecně výlety. Abychom si taky užily jen jedna druhou, začaly jsme chodit do bazénu a sauny.

Dáša: Já to mám jednodušší v tom, že hodně věcí, co miluju, můžu a dělám s dětmi. Ale někdy i bez nich 🙂 S dětmi jsme hodně v kuchyni, ať už v té reálné nebo v té jejich“hrací“. Snažíme se vařit zdravě a odmalička mi Julinka seděla buď na kuchyňské lince, nebo byla v šátku na zádech, aby viděla. Později už skutečně pomáhala. Roční chlapeček je momentálně vrchní ochutnávač a rozsypávač všeho. A já se u toho učím megatrpělivosti 🙂 Ráda ale odkládám zástěru a chameleonsky se měním. Buď obléknu šaty 30. – 50. let, načešu vlny a vyrážím tančit swing. Děti občas beru na swingové akce a doma trsáme o sto šest. Nebo hrajeme na piano, kytaru a pořád zpíváme. Anebo sáhnu po včelařském klobouku, Julinka vezme svůj a jdeme včelařit… No a energii poslední měsíce občas hledám až u dna svých rezerv 🙂

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na další shledávání, onlajn či osobně!

Fota: Testováno Na Dětech http://www.testovanonadetech.com/

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na