Velikonoce už ťukají na dveře

Autor

Věřím, že letos bude spousta z nás mít Velikonoce radši než kdykoli předtím, už díky novému svátku a volnému pátku. Mnozí je pojmeme výletově, odpočinkově, někdo taky bohužel pracovně. Přestože my nejsme nábožensky založení, chápeme je jako příchod jara a díky dětem se člověk vyburcuje k tradičnímu pojetí. S rukou na srdci tak dobrovolně přiznávám, že nemít syna, nikdo by mě nepřinutil s pomlázkou obcházet děvčata. A kromě naší babičky, která čeká vždy svá vnoučátka a pravnoučátka i ve svých krásných 92 letech a má vždy připravena nazdobená natvrdo uvařená vajíčka pro koledníky, neznám žádnou jinou ženu, která by doma barvila sama vajíčka pro strýčka Příhodu. Již jde pravda s dobou a dává vajíčka do košilek, ale má můj neskutečný obdiv, že se nespokojí s kindervajíčky a vždy má připraveny i ty opravdové.

Letos jsme se domluvili s přáteli, se kterými máme zhruba stejně staré děti, že přijedou k nám a společně navštívíme velikonoční výstavu, na které si my kluci za pomocí odborného dohledu upleteme pomlázku. Děti se rády nechají zlákat k lehčímu velikonočnímu tvoření, většinou různým zápichům, modelováním vajíček z moduritu, nebo vymalovánkám. Loni jsme si dokonce odvezli čtyři živé zajíčky, to když naše děti využili malování na obličej a nastavili i své tvářičky.

Doma si pak děti spolu rády pohrají, my si zase popovídáme. Zahrajeme si všichni nějaké společenské hry. Vděčné jsou nám Aktivity, u kterých se opravdu od srdce i zasmějeme. Děti jsou šťastné, že je u nás někdo na návštěvě a neženeme je brzy nakutě a mohou tak s námi večírkovat a jsou tak vděční, že se ani nehádají a zkrátka si návštěvu s námi užívají.

Druhý den se pak holky pustí společně do malování vajíček. A vyzkouší si snad všechny techniky, které znám. Minulý rok zkoušely barvit vajíčka přírodním způsobem a pomáhaly si slupkami od cibule. Vajíčko se snažily ozdobit nejrůznějšími drobnými lístky a pak jej pevně ovázali do punčochy a nechali ve slupkách louhovat. Ale výsledek nebyl tak výrazný. Proto zkusily i voskovou techniku, kdy si vyrobily stojánek pomocí zavařovací sklenice do víčka udělaly otvor na starou lžičku a pak na ni vhodily kousek voskovky a pomocí svíčky nechaly rozpustit. Špendlíkovou hlavičkou zabodnutou do tužky nanášely vosk přímo na vajíčko. Ale pravda u této techniky zase tak dlouho nevydržely. Tak nakonec je barvily snad nějakou gelovou barvou v rukavicích. Dozdobily je nalepenými obrázky a nakonec se o vajíčka spravedlivě podělily.

My pak vyzkoušíme hned své pomlázky, abychom si je nechali vyzdobit pentličkami a byli tak na Velikonoční pondělí připraveni ve vší parádě. Pak nezbývá než si popřát krásné svátky a my odcházíme k babičce, kde trávíme Velikonoce každý rok. My totiž bydlíme v bytě, kdežto babička v domečku….a odpoledne tak všechny vykoledované dobroty maminka dětem rozhází po zahradě a děti sbírají sladkosti od Velikonočního zajíčka. Pravda trochu převzatá tradice, ale to byste nevěřili jaká je to legrace. Na to se snad ty naši caparti těší nejvíc, kdo bude mít dřív naplněný košíček….přesto, že si vše pak spravedlivě rozdělí ta rivalita na trávníků nám vhání úsměv do tváří.

Užijte si letošní Velikonoce podle svých představ a hlavně s úsměvem na tváři.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

https://www.anisraza.com/mezquitagin/judi-bola/