Expreska: radost ze života

Autor

Lucie Bajerová je součástí mého života už skoro rok. Dá se říct, že je jedním z mála lidí, kteří jsou na mě přísní a já je přesto ráda a radostně poslouchám téměř na slovo. A kdo mě zná, tak si řekne: „No, paní jo!“ Ano, rady paní Bajerové stojí za to respektovat. Co ji znám, tak nejen že mám pocit, že někam patřím ve světě zdraví a relaxu, ale také se nezadýchávám při honění tramvaje a dokonce ani poté, co vyběhnu (!) dvě patra a jsem ve své oblíbené růžovo-bílé cvičebně. Pojďme nahlédnout za dveře Expresky i její kladenské šéfové. Výjimečně tentokrát mohou i muži.

Začněme obecně, jaké jsou hlavní principy Expresky?

Principy Expresky jsou pravidelnost, výdej + příjem a členství v klubu.

Pravidelnost – to je zvolení si délky cvičebního plánu tak, aby klientka dosáhla svých výsledků (př. klientka chce zhubnout 10kg – to je 3 měsíce v režimu hubnutí a 3 měsíce v režimu stabilizace váhy – takže by si měla zvolit min. 6 měsíční cvičební plán). Naše klientky jsou různé. Některé si chtějí zhubnout, jiné vytvarovat postavu, další získat kondici a také ty, které mají rády pohyb a berou jej za součást svého životního stylu.

Výdej a příjem – výdej získáváme cvičením v 30minutovém kruhovém tréninku. Zde dokáže klientka za 30 minut efektivně spálit cca 2000 KJ ze svých tukových zásob a faldíků. Příjem pomůže klientce regulovat naše nutriční specialistka, která poradí se stravováním, zjistí její vnitřní prostředí těla (jak se tělo cítí uvnitř) a navrhne individuální výživový plán.

Členství v klubu – je velmi důležité stát se členkou klubu, abyste mohla plně využívat Expresku i v jiných místech než je Kladno. Je výborné, že když jedete na dovolenou po ČR nebo SK, tak si můžete najít nejbližší Expresku a jít si tam zacvičit. Dále členství poskytuje další výhody (i cenové) při využívání ostatních služeb.

Jak dlouho už máte kladenskou Expresku a proč jste se do jejího vedení pustila?

Expresku mám od ledna 2013. Než jsem si ji pořídila, chodila jsem do ní pravidelně cvičit, tzn. byla jsem věrná klientka min. půl roku. Kruhový trénink mě velmi nadchnul a celý koncept se mi líbil. Cítím se tam velmi dobře, protože jsem jen mezi ženami a navíc je cvičení zaměřené na posilování, což jsem potřebovala kvůli zpevnění těla. V Expresce působím i jako trenérka. Poslání, které cítím, že Expreska má, je pro mě velmi důležité. Cítím, že ženy potřebují někam patřit, poklábosit si a cítit se někde skvěle. A Expreska tohle nabízí.

Jaké podmínky musí splňovat trenérky Expresky?

Trenérky musí mít absolvováno odborné školení, které zajišťuje frančízor. Po složení zkoušek získají certifikát. Aktuálnost certifikátu si prodlužují na základě nadstavbových školení, které musí v průběhu roku absolvovat. Jelikož máme otevřeno Po-Pá od 7:00 do 20:00, So od 9:00 do 12:00, Ne od 14:00 do 19:00, tak potřebuji větší tým trenérek. Trenérky u nás pracují brigádně ke svému zaměstnání nebo studiu. V tuto chvíli jsem na náš tým trenérek velmi hrdá, protože se snaží pro klientky udělat maximum.

Proč je vhodné kombinovat posilovací stroje a aerobní stanice?

30minutový kruhový trénink se skládá ze 16 stanic, které střídáme po 30-ti vteřinách. Je navržený tak, aby žena posilovala všechny svalové partie (hydraulické stroje) a také, aby se stále udržovala v aerobním nebo jogingové tempu (aerobní stanice), které je velmi důležité pro efektivní spalování, pokud si hlídáme správnou tepovou frekvenci. Hydraulické stroje jsou velmi jednoduché na obsluhu a jsou navržené přímo pro ženské křivky a tak, aby si nikdo na nich neublížil. Odpor si regulujeme kolečkem na hydraulickém pístu. Se vším našim klientkám poradí naše trenérky. Pokud to klientka s cvičeném myslí opravdu vážně a cítí, že diety nestačí a je potřeba se začít hýbat, je nejvhodnější navštěvovat Expresku 3x týdně.

Jste určeny přímo pro ženy, v čem je ten hlavní rozdíl oproti „unisex posilovně“?

Expreska je jen pro ženy. Mužům vstup zakázán! Jak jsem se už zmínila, naše stroje jsou navrženy pro ženy každého věku (tj. od 18-99) a jsou velmi jednoduché na užívání. Expreska je klub pro ženy, aby se tam cítili jako ženy (barvy se ženám líbí) a nemuseli se stydět před okukováním mužů a pocitem, že jsou nemotorné.

Jaký typ žen se u vás nejvíce objevuje?

Po více než ročním provozu Expresky jsem zjistila, že nás navštěvují studentky, ženy na mateřské, dámy středního a zralejšího věku a také dámy starší. Největší skupinu tvoří ženy od 30-50 let. Součástí našich prostorů je i dětský koutek. Občas k nám zavítají ženy s dětmi, které si tam hrají, malují nebo napodobují cvičení maminky. Jsme zvyklé, že se děti pohybují mezi stroji, jsou mamince na blízku a ta si stejně velmi krásně zacvičí. Mám představu, že by těchto maminek mohlo chodit ještě více.

Pokud máte i Vy ještě jinou profesi, jaká je a nakolik lze skloubit s Expreskou?

Pracuji ještě ve stavebnictví. Denně komunikuji s muži a jezdím po stavbách. Proto Expresku miluji, protože práce s ženami my vyrovnává přebytek mužské energie, kterou získám v průběhu dne ve stavebnictví. Skloubit s Expreskou a ještě s rodinou to jde, ale musela jsem se to také naučit – organizovat si čas.

Chodí kovářova kobyla bosa, nebo ve své domácí Expresce stále ještě pravidelně cvičíte?

Bosa zrovna nechodím, ale je pravda, že někdy nemám chuť cvičit. Je to v období, kdy procházím tzv. reflektivní fázi našeho ženského cyklu. V této fázi bych to nedoporučovala žádné ženě, protože máme velmi málo energie, jsme velmi bolavé a raději bychom zalezly někam, kde budeme samy. Ale jakmile se přehoupnu do fáze dynamické, mám tolik energie, že mi cvičení velmi chybí, tak si jdu zacvičit. A také, když mi chybí kontakt se ženami, tak frčím do Expresky cvičit a pěkně jim dát do těla (směje se).

Jaká je vaše rodina, je sportovně založená?

Moje rodina – tj. manžel a 3 děti (chlapci) je celkem normálně založená. Mám ráda pohyb, ale že bych se specializovala na jeden nebo dva sporty a věnovala se tomu naplno, to ne. Jezdíme na kole, když čas a počasí dovolí. V zimě lyžujeme. Mám raději běžky – miluji přírodu. Děti chodí na tenis a fotbal. Takže vlastně i sportovně založeni jsme…

 

A jak podle vás vypadá klasická rodina 21. století?

Jelikož mám doma tři kluky, tak vidím, že 21. století se projevuje hraním si na mobilu, tabletu, PSP, play station, atd. Proto apeluji na sport, ale také si uvědomuji, že jim jako rodič musím jít příkladem. Ještěže miluji pohyb. Jinak dnes klasická rodina má špatné stravovací návyky – stoupá obezita u dětí. Rodiče nemají čas sami na sebe (hlavně maminky, ženy), a tak se obětují pro rodinu, že je nenapadne se také rozmazlovat a něco udělat pro sebe bez pocitu viny vůči dětem nebo ostatním. Velmi na sebe zapomínáme a žijeme jen pro ostatní. Všichni se někam nebo za něčím honíme a zastavíme se, až projevem nějaké nemoci. Doba je hektická, uspěchaná a zaměřená na výkon. Chybí tady prožitek, city a radost ze života.

Proč byste pozvala ženy, aby si k vám přišly zacvičit? V čem vidíte největší „kouzlo“ Expresky?

Je to poslání, že mohou pro sebe něco udělat. Pohyb je nádherná věc a má spoustu vedlejších účinků: vyplavuje endorfiny (pocity štěstí), máme ze sebe dobrý pocit, získáváme nadhled a starosti, které nás trápily předtím, nás už tolik netrápí. Jsme tam mezi ženami a sdílíme mezi sebou spoustu věcí. V práci jsme zaměřené na výkon a musíme se chovat jako muži. Jít do Expresky je prostě relax a pohlazení na duši. Cítíme, že někam patříme.

Právě jste dost možná někoho nalákala, jak se mohou přesvědčit na vlastní kůži?

Zájemkyně může přijít nezávazně vyzkoušet první hodinu zcela zdarma. Trenérka se jí bude individuálně věnovat a vše jí vysvětlí. Na nikoho netlačíme, jen navrhneme možnosti, které může mít. Je jen na ni, jestli toho využije a jak se rozhodne.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně spokojených spolucvičenek!

Kontakty:
http://www.expreska.cz/fitness-expreska-kladno-sitna
https://www.facebook.com/expreskakladno?fref=ts

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na