Lyže dříve a dnes

Autor

„Lyžařské umění – stejně jako i všecky ostatní druhy tělesných cvičení – jest projevem nejen neochabující svěžesti, ale také i povznášející radosti.

Ovšem veškeré přednosti bílého umění poznají nejlépe jen ti, kdož, milujíce tělesný pohyb, nelekají se námahy, jestliže jest nutno za ním jíti třeba až na hřebeny hor. Lidem nemajícím zájmů o přírodní krásy, lze velmi těžko znázorniti ony jedinečné obrazy, které dovede tvořiti nedostižná kouzelnice – zima. Vždyť nádhera zasněžených krajů poskytuje stále nové nezapomenutelné dojmy a láká k opětovným návštěvám.“ ( úryvek z článku Sokolstvo a lyžařství z časopisu Jas r. 1932)

První lyže

Je to až neuvěřitelné, ale předchůdci po sněhu klouzajících prkýnek spatřily světlo světa před více, než 4000 lety. Zkuste si tipnout, v které části zeměkoule – samozřejmě ve Skandinávii. První lyže se vyráběly ze dřeva a vznikly ze sněžnic, sloužily k praktickým záležitostem – pro lesní dělníky, aby jim usnadnily pohyb v zalesněných horách. Velice rychle se lyžování ujalo i mezi ostatními lidmi.

Nejstarší lyžařský závod se konal v roce 1767 v Norsku.

Na konci 19.století vynalezli britští návštěvníci Alp sjezdové lyžování. V roce 1903 založili Lyžařský klub Velké Británie a zorganizovali první závody ve švýcarském Adelbonu.

Slalom – byl vynalezen v roce 1922 sirem Arnoldem Lunnem.

Od roku 1931 se konají mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Před válkou se mistrovství světa konala každoročně, po válce každé dva roky.

Sjezd byl zařazen do programu zimních olympijských her v roce 1936.

Sjezdové lyžování

Na sjezdové trati, sjezdové lyže jsou širší, než slalomové. Při sjezdovém lyžování startují závodníci jednotlivě. Výsledné umístění závisí na čase, za který lyžaři trať ujedou. Samozřejmě, že vítěz je ten, kdo trať ujede co nejrychleji.

Klasické lyžování

Do kategorie klasického lyžování patří běh na lyžích a skoky. Okolo roku 1880 bylo vynalezeno jednoduché řemínkové lyžařské vázání.

Lyžování vyzdvihl a propagoval Nansen při své výpravě do Grónska v roce 1888.

Do českých zemí přivezl lyže v roce 1887 Josef Ořský.

Na prvních ZOH se v roce 1924 objevil běh, skok a sdružený závod.

Od roku 1931 se v klasickém lyžování koná i mistrovství světa. V běhu na lyžích se závodí na čas. Start jednotlivých závodníků se počítá v půlminutových intervalech.

Biatlon

Vznikal v 18.století v Norsku při vojenských cvičeních. Zde se od roku 1912 konaly i první závody. Z čeho se tento sport skládá? Sportovními disciplínami jsou běh na lyžích a střelba z malorážní pušky – závodník běží na lyžích s malorážkou zavěšenou na zádech. Na trati jsou umístěné terče, závodník střílí pět ran na 50m. Za nepoškozený terč musí oběhnout trestné kolečko o délce 150m. Vítězem se stává závodník s nejlepším časem. Muži závodí 10km, 20km a štafetu 4krát 7,5km. Ženy závodí 7,5km, 15km a štafetu 3krát 7,5km.

Lyže

Se původně vyráběly pouze ze dřeva,nyní se vyrábějí v kombinaci dřeva a umělé hmoty.

Slalomové lyže

Jsou kratší, než sjezdové lyže, užší a lehčí. Nemusí být tak rychlé, jako sjezdové, důraz je kladen na točitost (obloučky).

Co vy a lyže? Sjezdovky či běžky? Kdy naposledy?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na