Motokáry

Autor

Motokáru vynalezli automechanici v roce 1956 v Kalifornii kuriozním způsobem – pro pohon vozidla použili náhradní motor do sekačky na trávu. V Kalifornii se postavila první motokárová dráha pro tento sport.

Motokáry jsou rozdělené do dvou kategorií- motokáry pro závodní stroje a motokáry pro půjčovny. Vozy v půjčovnách mají čtyřtaktní motory, závodní mají motory dvoutaktní. Rám motokár v půjčovnách je přizpůsobený možným nárazům.

Mohou vyvinout rychlost až 240km/h.

Motokárami začínali i jezdci F 1

Šedesátá léta přála motokárám a jejich raketovému rozvoji. Celá Evropa byla z těchto malých závodních strojů doslova nadšená. V roce 1964 se konalo první motokárové mistrovství světa. Mnozí jezdci motokár se později propracovali až do týmu formule 1 (např. Ayrton Senna nebo známý Michael Schumacher).

Na mistrovství světa a Evropy můžeme najít hojné zastoupení českých závodníků. Není divu, v Radotíně máme největší krytou halu v Evropě ( Kart centrum) s délkou dráhy 910m. Zde se mohou vyžít i nedospělí závodníci na 200m okruhu. Dráha radotínského Kart centra je zpestřená více než 30 zatáčkami. Lze sem zajet i v zimě, neboť hala je v zimě v provozu a vytápěná.

Závody v motokárách jsou rozdělené do jednotlivých kvalifikačních kol. Kvalifikačními koly se sníží počet závodníků na 20-40 jezdců. Ti závodí na trati s krátkým okruhem. Na dlouhých okruzích-automobilových tratích závodí okolo 60 motokár.

Děti jezdí ve třídě Cadet. Jejich vozy mohou dosáhnout rychlosti až 70km/h.

Kudy tudy k motokárovým dráhám…

Pokud chcete zažít adrenalinový pocit z rychlé jízdy a vyzkoušet si závod na vlastní kůži, doporučuji vyhledat si seznam půjčoven motokár. Jsou skutečně po celé republice.

Např. krytá trať v Bruntále ( Janků Trade) s délkou trati 300m nabízí mimoúrovňové překřížení, klopenou zatáčku i tunel. Jedná se o jedinou trať svého druhu v Evropě.

Pokud budete mít cestu přes Krkonoše do Rokytnice nad Jizerou, určitě nezapomeňte navštívit zdejší venkovní motokárovou dráhu. Měří 200m a je cenově na nižší úrovni, než např. dráhy v Praze. Vyřádit se tu mohou skutečně všichni, děti i dospělí a to za každého počasí.

Mám doma tři kluky. Vlastně ještě dřív, než se moje děti postavily na nožky a začaly chodit, kupovala se nejrůznější autíčka a formule. Časem se z knížek s tvrdými deskami vytvořily dráhy a už se závodilo. Kluci kapánek odrostli. Letos jsme si slíbili navštívit nedalekou motokárovou trať a zajezdit si. Věříte mi, že do toho půjdu také? A jak ráda! Přidáte se?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na