T-bow – balance, stabilita, zpevnění

Autor

O cvičení s cvičební pomůckou zvanou T-bow jsem se dozvěděla teprve před pár týdny od své kolegyně v práci. Ráda zkouším nové sportovní aktivity a celkově jsem velmi zvídavý člověk. Baví mě objevovat činnosti, které mi mohou přinést radost a zároveň mému tělu prospět.

A tak jsem se jednoho hezkého dne na T-bow se svou kamarádkou vypravila. Čekaly mě samé příjemné zážitky. Počáteční rozehřátí s aerobními prvky, cviky zaměřené na vylepšení stability těla, posilovací cviky s plošinou i s gumami, zpestření lekce v podobě cvičení s míči a dalšími pomůckami. Cvičitelka naši skupinku nijak přísně nekritizovala, naopak akceptovala individuální možnosti a fyzické dovednosti jednotlivých klientů. Některý cvik se mi dařil úplně pohodově, jindy jsem vyrovnávala balanc rukama nebo z T-bow seskočila. Člověka to láká, zkoušet znovu balanc, koordinaci pohybů a určitý cvik provést o něco lépe, než napoprvé.

Při cvičení s T-bow se možná i zasmějete. Já se s T-bow pořádně zapotila. Proto jsem se rozhodla zajít na cvičení s T-bow ještě jednou. A potom znovu. Objednané mám další lekce v květnu. Je příjemné prokládat venkovní vycházky přírodou, cyklovýlety a práci na zahrádce tělocvičnou. Nelze srovnávat. Báječné je kombinovat a užívat si pestrost a různost pocitů. Vychutnávat si příjemnou únavu po cvičení.

T-bow nabízí širokou škálu využití. Cvičíme na ní po obou stranách, z jedné strany je plošina opatřená protiskluzovou podložkou, takže se nekloužeme, můžeme se na ní houpat, nastavit ji podélně, příčně…

Protože jsem si cvičení na T-bow plošině naordinovala pouze jako doplněk fyzických aktivit a zatím jsem v tomto cvičení spíše začátečník, pro náš web jsem oslovila s několika dotazy svou kamarádku z práce, fyzioterapeutku Moniku, která mě k T-bow přivedla a této pohybové aktivitě se věnuje pravidelněji.

Moniko, kdy a jak ses dozvěděla o T-bow?

T-bow jsem objevila úplně náhodně v září. Přistěhovala jsem se do nového města a hledala cvičení, kterým si zformuji postavu, zlepším fyzičku, dám si příjemně do těla a „dobiji baterky“. Z nabídky ve fitness centru mě zaujal leták s touto labilní plochou. Jako fyzioterapeut jsem věděla, jak je náročné udržet balanci na obdobných pomůckách a že si tím zároveň zlepším stabilitu těla (zásadní věc pro prevenci poruch pohybového aparátu), což mě lákalo. A tak jsem se jednoho dne odhodlala a už po první hodině odcházela nadšená.

Čím tě „cvičení na rampě“ zaujalo?

Na cvičení hodně oceňuji, že pracuje s dynamickou stabilitou těla. Musíte zpevnit určitou část těla, abyste mohla pohybovat jinou partií. V tom tkví, myslím si, její hlavní náročnost.

Také vedení hodiny T-bow předčilo moje očekávání: rozvržením (v rámci možností úvodní a koncový strečink, relaxace), pestrostí využití plošiny, která mě inspiruje i v zaměstnání. Nezbytná příjemná atmosféra, kterou cvičitelka vytváří, způsobuje, že si ráda zajdu zacvičit doteď.

Komu bys s T-bow doporučila cvičit? Pro koho může být toto cvičení obtížné a komu bys cvičení s Tbow vůbec nedoporučovala?

Obecně bych T-bow doporučila těm, kteří si chtějí zpevnit a vytvarovat postavu. Na druhou stranu si z profesního hlediska uvědomuji úskalí skupinových cvičení, kde chybí individuální kontrola a při špatném provádění hrozí přetěžování některých svalových skupin, které se v terapii snažíme utlumit. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že cvičení je vedené na poměrně dobré úrovni. Z důvodu různé fyzické kondice bych doporučovala provádět počet opakování podle osobních možností, ne „za každou cenu“. Cvičení občas doporučuji i některým svým pacientům po skončení rehabilitace (např. po úrazech kloubů dolních končetin), kteří by rádi zařadili do svého života vedenou pohybovou aktivitu a kteří jsou schopni uhlídat si naučené koordinované držení. Naopak osobně bych asi nedoporučovala začínat s T-bow například v době těhotenství.

Jak se cítíš při a po cvičení?

Pohyb při hudbě mě přímo nabíjí. I když nemám třeba zrovna dobrý den, jsem unavená, hned se začnu cítit lépe. Atmosféra mě strhne. A pokud zvládnu cvik, který mi ještě minule dělal problémy, radost se dvojnásobí. Po cvičení mám ze sebe dobrý pocit a jsem pozitivně naladěna.

Vnímáš díky cvičení s T-bow nějaké osobní fyzické pokroky a na svém těle nějaké změny?

Lépe zvládám balanční prvky a pociťuji menší únavu než v prvopočátcích cvičení.

Monice děkuji za zodpovězení mých otázek a přeji i nadále radost z pohybu na T-bow plošině.

Jak jste na tom vy, milí čtenáři? Zůstáváte věrní pohybovým aktivitám léty prověřeným nebo byste si s přicházejícím jarem dopřáli i poznání nového typu cvičení? Láká vás T-bow?

2
Komentujte jako host

1 Počet komentářů
1 Odpovědi na vlákno
0 Sledující
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejžhavější komentáře
2 Autoři komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Kristýna

Kde mohu tento t bow koupit?

Satine