Ve dvou se to lépe cvičí

Autor

Dvě sestry, obě úspěšné v aerobiku, dosáhly až na nejvyšší světové příčky. Od dětství cvičily – s úspěchem. Založily svůj klub Sport Academy Kladno a zdá se, že se jim opět daří. Jaký je trénink pod sesterským dohledem, jak se spolupracuje v rodinném týmu, jaké úsilí stojí za radostí z medailí na Mistrovství světa? A zbývá vůbec ještě čas na něco jiného? Vyptávala jsem se sester, u kterých rozhodně neplatí, že se nesnesou: Klára a Jindřiška Proškovy.

Čím jste chtěly být jako děti?

Klára: Jelikož už od mala jsem začala s aerobikem, tak jsem chtěla být buď cvičitelkou a nebo učitelkou, dá se říct, že se mi to na půl podařilo (úsměv).
Jindřiška: Já jsem chtěla být kadeřnicí nebo kosmetičkou, což se mi taky tak na půl splnilo. Na závodech češu a maluju všechny svoje svěřence.

Od kolika let jste začaly závodně sportovat?

Klára: Bylo mi devět let, když mě maminka přihlásila na aerobik.
Jindřiška: ..a mně 8let, jsem o rok mladší (úsměv).

Měly jste během své sportovní kariéry chuť skončit?

Klára: Ani ne tak chuť, ale spíš z toho důvodu, že jsem si řekla, že v nejlepším se má skončit. Když jsme s holkama dvakrát za sebou vyhrály světový titul a třetí po sobě se nám nepodařilo obhájit, tak i přesto jsme věděly, že to je naše derniéra. Musím se ale přiznat, že po dvou letech jsem se rozhodla do toho opět jít, ale už s novým týmem a ve svém klubu.
Jindřiška: Já jsem ještě neměla nikdy chuť skončit!

Máte v aerobiku nějakou specializaci?

Klára: Já mám specializaci na dětský a juniorský aerobik, ale já zastávám názor, že zkušenosti jsou víc (úsměv).
Jindřiška: Kromě hip hopu jsem měla možnost si vyzkoušet všechny kategorie (to znamená: singl ženy, pár, tříčlenný tým, fitness aerobic a fitness step) a ve všem jsem byla úspěšná, ale ze všech kategorií mi nejvíc k srdci přirostl tříčlenný tým a fitness step.

 Na jaké úspěchy, kterých jste ve cvičení dosáhly, jste nejvíc pyšné?

Klára: Ve cvičení to jsou dva světové tituly, ale nejvíc pyšná a za svůj největší úspěch považuji to, že jsem, společně se svojí sestrou, založila klub aerobiku a dokázala jsem se postavit na vlastní nohy. Neměly jsme nic a začínaly jsme úplně od nuly. Nebylo to jednoduché, protože na Kladně je v tuto chvíli pět klubů. Postupně se snažíme si vytvořit dobré jméno nejen díky úspěchům našich svěřenců.

Jindřiška: Pro mě to jsou tři světové tituly, které byly doslova vydřené! Závodila jsem ve dvou kategoriích najednou a to znamená velkou psychickou i fyzickou zátěž i pro sebelepšího závodníka.

Věnujete se také trénování…

Klára: Trénovat děti jsem začala už v klubu, ve kterém jsme působily před tím a náš klub Sport Academy Kladno funguje teprve druhým rokem a tak se letos připravujeme na druhou společnou sezonu. Musím ale říct, že v tuto chvíli máme přes 70 svěřenců od tří let a nejdůležitější je pro nás spokojenost dětí, rodičů. Dobré umístění na závodech je pro nás ,,třešničkou na dortu“ (úsměv). Děti jsou rozdělené do skupin podle výkonosti a věku. Já trénuji nejmladší děti 3-6 let, 6-8 let, a společně se sestrou máme děti 8-10 let, kadetky 11-13 let a juniorky 14-16 let.

Jindřiška: A já navíc trénuji tým seniorek (17 let a více), které byly za tento rok nejúspěšnějším týmem v našem klubu, a ve kterém závodím i já společně s Klárkou. Přiznám se, že tato pozice není úplně ideální, protože závodit v týmu, ve kterém jsem i jako trenér není jednoduché. Největším úkolem pro mě jako trenéra je podržet a podpořit tým i ve chvílích, kde by se napětí a nervozita mohla krájet a to není jednoduché, když já sama jsem nervozní, musím zachovat klid a podat co nejlepší výkony.

Pracujete v sourozeneckém tandemu, jaký máte vztah a jak vaše spolupráce funguje?

Klára: Tak já si troufám říct, že nás vztah je velmi výjimečný! Jindřiška je jen o rok mladší, ale jsme jak dvojčata. V klubu fungujeme tak, že se dokonale doplňujeme! Při trénování dětí jsme za jedno, což je výhoda v tom, že děti nejsou zmatené z toho, že já jim říkám něco jiného než Jindřiška a naopak. Já jsem spíše přes administrativní věci a vyřizování všeho co je potřeba a Jindřiška je výborná choreografka, která působí nejen v našem klubu, ale vymýšlí choreografie i do Prahy atd. Rozhodně si myslím, že v našem případě je sourozenectví v práci výhoda! Nedovedu si představit práci se sourozencem, se kterým se nesnesu nebo bude mít úplně rozdílné názory a přístup než já.
Jindřiška: …já jen doplním, že nejdůležitější je vzájemná důvěra, bez které by to rozhodně nešlo!

Loni jste založily vlastní klub aerobiku. Proč?

Klára: Vlastní klub jsme založily díky mamče, která nás nesmírně podporuje. Tímto jí moc děkujeme za všechno, co pro nás dělá, ale důvod byl původně jiný. Z předešlého klubu jsme po 13 letech odešly. Jsem šťastná a velmi spokojená tak, jak je to teď!
Jindřiška: Musely jsme se pohnout dál a konečně máme pocit, že všechny úspěchy jsou a budou jenom naše.

Letos jste začaly s novým klubem soutěžit, jak se Vám vedlo?

Klára: Na závodní plochu jsem se vrátila po dvou letech, tentokrát pod vedením své sestry. Přiznám se, že mi delší dobu trvalo jí respektovat jako trenérku, je to přece moje mladší sestra (úsměv). Ale i přesto, že letošní sezona nám moc nepřála, tak jsme z Mistrovství Evropy, které se konalo v italském Turině přivezly bronz a z Mistrovství Světa máme také bronz. MS byl neuvěřitelný zážitek už jen proto, že se konalo v Austrálii v Gold Coast, přezdívaném i jako australské Miami. Moc jsme si to všechny užily! Je tam všechno obráceně a to doslova a do písmene! Lidské vztahy i úroveň se s Českou Republikou nedají absolutně srovnat! Byl to nepopsatelný zažitek, o kterém budeme mluvit ještě hodně dlouho!
Jindřiška: Dlouho jsme bojovaly pro to, abychom mohly už letos reprezentovat náš klub a město Kladno na všech soutěžích pod Českým svazem aerobiku, fitness a tance FISAF.CZ. K úspěchům, které vyjmenovala moje sestra, bych chtěla zmínit naší výbornou partu. Díky všem nástrahám, se kterými jsme se od začátku sezony potýkaly, jsme si ještě blíže než předtím. Vše, co nás potkalo, nám ve výsledku vztahově prospělo. Vždyť skvělá parta je základem každého úspěchu!

Cvičení Vám hodně dalo, ale zřejmě Vám něco i vzalo?

Klára + Jindřiška: Určitě ano, protože jsme se aerobiku věnovaly maximálně a vlastně jsme si vybraly, co je naší prioritou. Takže škola šla stranou, kamarádky šly stranou, všechno šlo stranou. Nejhorší je skloubit dohromady školu s vrcholovým sportem, ale neříkám, že je to nemožné! Začaly jsme cvičit na základní škole a od malinka jsme byly směrované na aerobik, takže sportovně moc všestranné bohužel nejsme. Na střední škole jsme měly individuální studijní plán a maximální podporu od pana ředitele Ing. Jindřicha Burgera, kterého tímto moc zdravíme! Aerobik byl a je náš život. Nic jiného ani neumíme a neumíme v tuto chvíli říct, jestli je to spíš výhoda nebo ne, ale víme to, že se aerobiku můžeme věnovat naplno a to doslova! Obě jsme svobodné a nezadané a asi se ani není čemu divit (smích). Rozhodně ale nelitujeme ničeho!

Jaké máte plány do příštího roku – pracovní i soukromé?

Klára + Jindřiška: Tak do příštího roku bychom si přály, abychom společně dosáhly těch nejlepších úspěchů, aby se náš klub rozrůstal a neustále rozvíjel. Našim svěřencům přejeme spoustu energie, zdraví, dobré nálady a aby je nepřešla chuť trénovat. A nám přejeme pevné nervy (smích)! Moc děkujeme za možnost se s vámi podělit o naše zážitky i úspěchy a neúspěchy a i vám přejeme krásné Vánoce a do nového roku hlavně zdraví, vnitřní pohodu a lásku!

Děkuji za rozhovor, gratuluji k letošním úspěchům a přeji, ať se Vám nadále daří sportovně i osobně!

Facebookový profil klubu nabízí informace o aktuálních akcích, spoustu fotografií ze závodů, vystoupení i soustředění si můžete prohlédnout TADY.

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na