Agility VOSA

Autor

V dnešním rozhovoru bych vám ráda představila paní Lucii Dostálovou předsedkyni a instruktorku oblastní skupiny agility VOSA OSTRAVA. Pokud patříte mezi milovníky pejsků, pohybu na čerstvém vzduchu a dovedete si užít radost ze soutěžení, možná byste mohli zkusit právě agility.

Paní Dostálová, prozraďte čtenářům, co je to agility?

Agility je kynologickou obdobou parkurového skákání pro koně, přičemž princip překonat překážkovou dráhu ve správném pořadí, v co nejkratším čase a bez chyb zůstává stejný.

Určité rozdíly mezi psím a koňským parkurem jsou, a to především ve velikosti překážek (ty psí jsou mnohem menší). Pejsci jsou mnohem pohyblivější, takže kromě klasických skokových překážek mívají v parkuru zařazeny i takové, které mohou přebíhat nebo jimi probíhat – například slalom, kladinu, šikmou stěnu, houpačku, proskokový kruh, pevný a látkový tunel. Dalším, poměrně podstatným rozdílem je to, že psovod na psovi nesedí jako jezdec na koni, ale běží vedle něj. Pes nemá vodítko ani obojek a jej ovládán pouze slovními povely, vlastním pohybem a ukazováním svého pána. Vzájemný dotek psa a psovoda se hodnotí jako chyba.

 

Na jakých úrovních se lze agility trénovat?

Agility se lze věnovat jako v každém sportu rekreačně i vrcholově. Jde o sport, který přináší spoustu zábavy, pohybu a prohloubení vzájemného vztahu s pejskem. Na druhou stranu má své vrcholové soutěže – jako např. Mistrovství světa, European Open a další, na kterých už musí všichni účastníci prokázat vysokou úroveň svého tréninku.

Kde a jak dlouho působí skupina agility VOSA?

Oblastní skupina agility vznikla v roce 2002. Své sídlo má v Ostravě a v současnosti trénujeme na dvou cvičištích – v Ostravě – Zábřehu a Ostravě – Petřkovicích.

Kdo jsou členové skupiny agility VOSA?

Členové Oblastní skupiny agility jsou především agility nadšenci. Patří mezi ně lidé různých věkových skupin, těch, kteří tento sport dělají pouze pro zábavu i těch, kteří jej provozují na vysoké úrovni a dokládají to svými úspěchy nejen na domácích závodech, ale i mezinárodních.

Jak si vede skupina agility VOSA Ostrava na závodech?

Řekla bych, že máme docela silnou členskou základnu, která se účastní závodů – zejména těch domácích a je na nich i dost úspěšná. V současnosti máme ale také pár velmi úspěšných týmů, které prošly systémem kvalifikací, a tudíž měly, nebo budou mít možnost reprezentovat nejen náš klub, ale i Českou republiku na mezinárodních soutěžích.

Jaký pes je vhodný pro sport agility a jaké typy psů (plemeno, věk, povaha) se pro agility nehodí?

Agility je sport vhodný pro každého pejska. Důležité je, aby byl především zdravý a pokud jde o plemeno, které by mohlo mít nějaké případné zdravotní problémy, doporučujeme konzultaci s veterinářem. Samozřejmě i v tomto sportu jsou plemena oblíbenější a s většími předpoklady pro úspěšnou sportovní dráhu (podobně je to v ostatních sportech u výrobců značek sportovního vybavení :o) ) a to především v kategorii Large border kolie, belgický ovčák, v kategorii Medium šeltie, mudi, pyrenejský ovčák, v kategorii Small šeltie, pudl.

 

Od jakého věku psa mohu začít trénovat agility?

Agility se dá trénovat už s malým štěňátkem, ale tady mluvíme spíše o práci „na zemi“ a s motivací, budování kontaktu, socializaci a jde spíše už o přípravu směrovanou na sportovní kariéru psa i psovoda… Lepší samozřejmě je, když člověk, který se o agility zajímá, má pejska odrostlejšího a s ním zvládnutou alespoň základní poslušnost a socializaci… Na druhou stranu, s agility můžete začít i v pokročilejším věku pejska, ale vždycky je potřeba zohlednit jeho zdravotní stav.

Jaké jsou kladeny nároky na člověka, který se psem agility cvičí?

Agility na rekreační úrovni může dělat v podstatě kdokoliv. Neexistují žádná omezení, která by člověku měla bránit začít s tímto sportem. Je potřeba se ale připravit na to, že trénink agility není jen o práci na cvičáku s trenérem, ale především o práci a vztahu s pejskem mimo něj.

Jak dlouho jste instruktorkou agility a co Vás k tomuto sportu přivedlo?

Agility se věnuji přes 15 let a svou první skupinku agility nadšenců jsem začala trénovat cca v roce 1998. K tomuto sportu mě přivedla moje maminka – velká milovnice psů a jeden z nejstarších členů Klubu agility České republiky.

Co byste vzkázala lidem, kteří se chtějí agility věnovat a nevědí, jak s tímto sportem začít?

Zjistit, kde se v okolí nachází nejbližší agility klub, kontaktovat se na příslušné trenéry a přeptat se jich na podrobnější informace.

Děkuji za zajímavý rozhovor. Vašemu klubu přeji hodně úspěchů. Ať se i nadále daří Vám i pejskům!

Více o klubu zde: www.osavosa.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *