Akvaristika – klidný adrenalin

Autor

Pokud hledáte naplnění klidem a navíc byste rádi chovali nějakého živočicha, pak jsou ryby a akvaristka přesně to pravé pro vás. Možná vás napadne, že se nedá vyloženě mluvit o domácím mazlíčkovi, protože fyzické mazlení je v tomto případě těžko myslitelné. Na druhou stranu vám ale pozorování ryb pomazlí duši, takže vlastně mazlíčci to jsou. A co na vás při jejich chovu čeká? O tom jsem si povídala s jednou ze členů Spolku jihočeských akvaristů AKVATERA ČB, paní Alenou Mocovou.

Jak jste se dostala k akvaristice?

Akvarijní rybky mám ráda už od dětství, ale akvárium jsem si pořídila až v dospělosti, když jsem se osamostatnila. V mém akváriu se proháněly platy šípové, mečovky takzvané vídeňky, paví očka a sumeček, který čistil jak rostliny, tak i skla akvária od řas. Také jsem kladla důraz na osázení akvária, barevnost, vzrůst a rozmanitost vodních rostlin.

Na jaké ryby se specializujete a co se Vám na nich líbí?

Já nemám vyhraněné druhy ryb. Dělím je akorát na živorodky a jikernačky. Mám respekt k přírodě, je to mocná čarodějka, jak dokáže barevně vykreslit různá provedení a to, že každá šupinka má své specifické zbarvení i tvar.

Představte nám váš klub? Kolik má členů?

Nejsme klub, jsme spolek jihočeských akvaristů, který vychází již z dlouholeté tradice 80let. Po zvolení nového výboru a neochotou předešlého vedení předat dokumentaci spolku Českobudějovických akvaristů Akvatera, se skalní akvaristé, kteří nechtěli, aby spolek akvaristů zanikl, rozhodli pro název Spolek jihočeských akvaristů AKVATERA ČB .

Scházíme se pravidelně 1x za měsíc na domluveném místě, kde si předáváme informace o úspěchu, ale i neúspěchu v odchovu akvarijních rybek. Kde je jaké krmení, jaká ryba potřebuje tu, či onu vodu pro odchov potěru atd. Je to adrenalinová záležitost a výzva pro nadšence, kteří seženou ryby přímo z odchytu v přírodě a snaží se je rozmnožit a odchovat v našich podmínkách. A že jsou mezi námi tací páni akvaristé, kterým se podařilo odchovat novinky v našich podmínkách jako prvním v ČR a také v Evropě. Za těmito výsledky se skrývá vytrvalost, tvrdohlavost, ale i um našich akvaristů.

V současné době náš spolek má 22 členů. Jsme parta lidí od Černé v Pošumaví, Bechyně, Třeboně, Stráže nad Nežárkou, Lásenice, Plavska, Tučap a Českých Budějovic.

Budeme rádi, když se k nám připojí další akvaristé, třeba i začátečníci. Bohužel se nám ze spolku vytratili teraristé. Když se nějací teraristé připojí a podělí se s námi o své zkušenosti s odchovem svých živočichů, tak to přijmeme s povděkem.

Pořádáte nějaké výstavy? Která je ta nejbližší?

Před třemi lety jsme se domluvili a zkusili udělat akvatrhy (burza, prodejní výstava přímo od chovatelů) a máme každým rokem více návštěvníků a také stálé návštěvníky i kupující nejenom české, ale i zahraniční. To máme radost, když se návštěvníci vrací a svědčí to také o kvalitě a sortimentu nabízených ryb, rostlin, krmení, příslušenství a pochopitelně i o předání dobrých rad od chovatelů! Tyto akce děláme pravidelně v březnu a v říjnu.

Letos se bude náš spolek prezentovat i na výstavě v Praze koncem června za spolupráce paní Dagmar Zíkové, která nám umožní vystavit odchovy rybek členů našeho spolku. Akci pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Česká halančíkářská společnost a všechny vás srdečně na tuto výstavu halančíků a akvarijních ryb Akva Praha zveme. Výstava se koná v termínu od 19. do 22. června 2014 ve skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Na Slupi 16 na Praze 2. Vstup je denně od 9:00 do 18:00 hodin. Součástí výstavy bude letos i mimořádná noční prohlídka !!!! Na přípravě výstavy se také budou podílet ZOO Braník, Vivárium Mělník, Český klub chovatelů raků a další a další.

Přibývá akvaristů nebo spíš ubývá?

Jak se to vezme. Znám plno akvaristů, kteří svou zálibu proměnili v živnost, a těm tato doba moc nepřeje. Jsou stále vyšší vstupy (voda, energie, pohonné hmoty). A výstupy? Obchodníci se snaží tlačit ceny dolů. Proto rybky, které jsou pěkné, ale cenově nezajímavé, tak se pomalu vytrácejí ze sortimentu, protože množit je, je prodělečné. Každá rybka má svá specifika, která musí akvarista brát v úvahu.

Po revoluci se na trhu objevilo spousta akvaristů, kteří v tom viděli velký byznys, ale ti většinou už zase skončili a zůstali jenom ti, co to dělají srdcem.

Pokud chce dítě akvárium, jaké ryby byste mu doporučila na začátek? Co vše by si měli rodiče zjistit a obstarat?

Pokud chce dítě akvárium, tak bych ho určitě podporovala. Nejen, že získá vztah k živému tvoru, ale velice ho to obohatí už jenom tím, když bude pozorovat chování ryb. Myslím si, že pořídit si akvárium je mnohem jednoduší, než si pořídit pejska nebo kočičku. Když si rodiče nechají poradit, co vše pořídit do akvária, tak jsou srovnatelné náklady jako u pejska. Rozdíl je akorát v tom, že rybička se nemusí pravidelně venčit a když jedete na dovolenou, tak ten týden doma na vás počká bez újmy na zdraví. A navíc je to dekorace v bytě. Já říkám, že je to takový živý obraz.

Asi bych začala cca 80 – 100 litrovou nádrží, biofiltr, vzduchovací kamínek, motůrek na vzduch a další příslušenství a to proto, že se lépe udržuje voda, nedochází k prudkým výkyvům PH a rybky netrpí, jsou v dobré kondici a dělají všem radost. Rodiče by se při nákupu rybek, měli poradit, jaké ryby se spolu budou dobře snášet.

Detail, jak si rybky vyhloubí jamku v písku a nakladou jikry. Je pěkné pozorovat jak se jikry mění, potom drobounký plůdek pár rybek opečovává (vodí si je po nádrži) a hlídá před dalšími rybami. Toto je výhoda akvária, že život pod vodou máme pěkně před sebou a nemusíme používat kyslíkové přístroje, nebo hluboké nadechnutí a zadržení dechu pod vodou.

Jakých chyb se nejčastěji začátečníci dopouštějí?

Nejčastější chybou je, že si pořídí nejprve malé akvárium, špatně zvolený filtr a když mění vodu, tak vymění úplně všechnu vodu a dají čistou neodstátou, někdy i studenou a ryba potom dostává šok, nebo se jí poškodí sliz nešetrným přelovováním a může i onemocnět. Dostane plíseň nebo krupičku, a pokud se to včas nezaléčí, anebo je ryba opakovaně stresovaná, tak uhyne.

Při správném umístění filtru, osázením rostlin a šetrným krmením (nepřekrmovat) stačí jedenkrát za měsíc odkalit 1/3 vody v akváriu a za cca 3 měsíce vyprat biofiltr (vyprat je myšleno propláchnout, promačkat pod tekoucí vodou ), odstranit nepěkné listy rostlin a je údržba hotová.

V poslední době jsou hodně oblíbená betária. Mně přijde ta jedna samotná ryba taková smutná. Jaké podmínky by beta měla mít, aby byla spokojená?

To vám nepřijde, ona je smutná. Beta potřebuje dostatečně velkou nádrž hustě osázenou rostlinami. Říká se jim beta bojovnice, jsou to teritoriální ryby. Samci mají krásné dlouhé ploutve a před samičkou se pěkně předvádějí, a pokud mají menší nádrž a je tam více párů nebo samců, tak se perou o místo v akváriu a pochopitelně i o samičku. Proto vidíte i v obchodech jednu rybku v krabičce aby se jim nepotrhali ploutve. Rybka sice neuhyne, ale myslím si, že jí tam není dobře. Zkuste sedět někde, kde se sotva otočíte, jak dlouho vás to bude bavit? A ta ryba si neumí říct, že jí to nebaví.

Rybky hlídají své jikry, zajišťují správný přísun okysličené vody a vybírají zkažené jikry.

Jak se k Vašemu koníčku staví Vaše rodina? Také je akvaristika pohltila?

Rodina? Když jsem se poznala s manželem, tak jsme oba měli akvária (já 1 kus, manžel cca 6 kusů). Postupně jsme se vypracovali na plný byt akvárií. Krom dětského pokoje a ložnice jsme měli akvária, kam jste se podívala, dohromady na asi 5 kubíků vody. Děti proti svým vrstevníkům věděli o rybách více, a hlavně viděli, jak se ryby třou, jak vypadá jikra, jak se kulí, co je to potěr, jak vypadá trepka, mikra, co je to žábronožka, nitěnka, komáří larva, plankton, buchanka, perloočka atd. Měli jsme i žabky a mloky.

Dcera i syn se více zajímají o teraristiku. Syn má více náklonnost k větším rybám jako je kapr, štika a tak.

Máte nějaký akvaristický sen?

Ano mám.

Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně štěstí, spoustu akvaristických úspěchů a mnoho spokojených ryb.

Více se o Spolku jihočeských akvaristů dozvíte zde http://akvatera-cb.aspone.cz/

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *