Dostihový sport

Autor

Máte rádi koně, adrenalin, závody, sázky? Zajeďte na dostihy! Zjistila jsem, že se za tímto druhem zábavy zase jezdí stylově, takže pokud vlastníte třeba extravagantní klobouk, honem s ním na hlavu. A na dostih!

Dostihový sport je sportovní odvětví, v němž se hodnotí rychlost koní v klusu, cvalu a současně schopnost překonávat překážky. Dostihy se dělí na rovinné a překážkové. Rovinné dostihy jsou určené dvouletým a starším koním, překážkových dostihů se zúčastňují koně starší tří let, na steeplechase nesmí závodit kůň mladší čtyř let.

Krátce z historie dostihů

Počátky dostihového sportu spadají hluboko do minulosti, údajně až do období starého Egypta. Roku 648 př. n. l. se objevil dostih jako sportovní disciplína na řeckých olympijských hrách. Do podoby, jakou máme s dostihy spojenou dnes se tento sport postupně propracovával nejvíce v průběhu 18.století v Anglii. V roce 1752 zde byla založená organizace Jockey Club – řídící funkce dostihů. První steeplechase se údajně konala ve stejném roce v Irsku.

Mezi nejstarší závodiště koní u nás patří závodiště ve Velké Chuchli (založené v roce 1906), v Karlových Varech a v Pardubicích. Dostihy konající se u nás řídí, spravuje a organizuje Jockey Club ČR (založený roku 1919).

Kpt. Mil. Buzek na koni Genesis, v těžkém honebním skákání

„Ve dnech 25. A 26. června 1932 uspořádal v rámci Tyršových oslav Jezdecký klub v Hranicích jezdecké soutěže a dostihy, které svým průběhem a výkonností jezdců i koní vřadily se mezi nejlepší podniky u nás kdy pořádané. Jmenovaný klub zhostil se svého těžkého úkolu největšího jezdeckého podniku v zemi Moravskoslezské dosud pořádaného hladce, připraviv skutečně skvělý den a podívanou divákům, kterých se sešlo na Valše přes nestálé počasí asi 4000 z celé země Moravskoslezské. Příznivější počasí by jistě počet návštěvníků zdvojnásobilo.“ (Jas rodinný obrázkový týdeník 1932)

Dostihový jezdec – žokej

Žokej – v ČR titul pro jezdce z povolání, který zvítězil alespoň v padesáti dostizích.

Má na sobě dres v barvě stáje, za kterou závodí. Na hlavě je povinná helma a bezpečnostní vesta. Muži i ženy závodí v dostizích současně.

Před dostihem se žokej váží ve vážnici i se sedlem (obsahuje kapsy na zatížení).

Dostihový sport

Nejvýznamnějšími zeměmi v dostihovém sportu jsou Británie, Irsko, Francie a USA. Zde se odehrává většina dostihů.

Nejrychlejším ze všech dostihových koní je Anglický plnokrevník (hodí se pro dostih, ale také pro drezuru, ježdění i lov).

Existují dostihy pro hřebce, klisny i valachy, ale také např. dostihy pro klisny (Jarní cena klisen).

Druhy soutěží:

  • Rovinné
  • Překážkové – steeplechase
  • Crosscounty
  • Dostihy proutěné překážky
  • Klusácké

Steeplechase

Jedná se o těžké dostihy přes přírodní překážky, populární především v Británii a v Irsku. Nejznámější steeplechase v Evropě – Velká pardubická (těžký závod, nebezpečné překážky).

Klusácké dostihy

Koně táhnou po oválném závodišti jezdce v lehkých dvoukolových vozících (sulkách). Dle způsobu závodění se dělí na krok a klus. Tento typ závodů je oblíbený především v Austrálii a na Novém Zélandě.

Než dostih odstartuje

V Dostihovém věstníku se zveřejní propozice dostihu (sestavuje je organizátor dostihu). Organizátor je povinen vydat seznam přihlášených koní do dostihu. Majitel dostihového koně potvrdí účast svého koně v dostihu – uveřejnění na startovní listině. Zde mají všichni koně přidělená svá startovní čísla. Je uvedená i váha žokeje. Startér určuje, kdy jezdci nasednou, předvedou zkušební cval a poté se přemístí na start.

Byli jste někdy na dostizích? Láká vás tento typ zábavy? Jaký je váš názor na sportovní dostihy?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na