My tři králové…

Autor

Co jsem opustila město a přestěhovala se na vesnici, čím dál tím víc tíhnu k tradicím. Mám radost a cítím hrdost, že obec lpí na tradicích a pořádá společenské, stmelovací a tradiční oslavy. Těšíme se na masopust, na soutěž o nejlepší pálenku či domácí koláč, ale i na klasické či maškarní plesy, vítání jara, vaření tradiční kotlíkové polévky, pohádkové či strašidelné lesy, dožínky, společné dlabání dýní, pletení adventních věnců, či Tříkrálovou sbírku. Žijeme v aktivní vísce, a tak nabízených akcí je během roku mnohem víc a my se snažíme aktivně se zapojit a tmelit se se spolubydlícími. Tak tomu bylo i na včerejší posledně zmiňované Tříkrálové sbírce.

Vzhledem k mírné zimě, ale udeřila také velká vlna chřipek, angín a jiných neduhů, které nevymrzly a davově se šířily. Onemocněl nám smluvený třetí král a už už to vypadalo, že si natáhnu přes hlavu dlouhý plášť a korunu já sama, která jsem přislíbila účast jako dospělý doprovod s kasičkou. Ale naštěstí si děti mohly domluvit kamarády z města a díky tomu nejen že jsme našli třetího krále, ale dokonce si syn a dcera utvořili svou vlastní skupinu a mohli jsme si tak rozdělit i okruhy.

Já s dětmi letos šla poprvé, vždy se našlo dost jiných dobrovolníků a já mohla na krále čekat v teple domova, ale zároveň jsem žila v nevědomosti, jaké to vlastně je na opačné straně barikády. Libovala jsem si, jaké nám letos vyšlo krásné počasí, protože já bláhová si nevzala s sebou ani čepici. Ono taky první půlhodinku jsem si na ni ani nevzpomněla. Vyšli jsme asi po hodince a půl od oběda, šla jsem se synem, jeho kamarády a přidaly se i dvě mé kamarádky. Šli jsme po sluníčku, panovala skvělá nálada, smáli jsme se, že jsme skupinka třech králů a třech grácií, kluci sami krásně zpívali a lidé byli vesměs moc milí. Bála jsem se, že před námi lidé budou zavírat dveře, ale to se nestalo ani jednou. Překvapilo mne, že na nás lidé opravdu čekali, někteří dokonce vyhlíželi nebo naopak léčili se a do ulice vběhli jen v županu, jen aby nás zastavili, že jsou skutečně doma, jen z lůžka nevyskočili tak rychle. Jiní podarovali kluky i nějakou tou laskominkou, což naši mlsouni uvítali s radostí sobě vlastní.

Po hodince a půl už se ale z grácií pomalinku začaly stávat ledové královny. Byť neuděřily mrazy, nám mrzly ruce i nohy, ale klukům bylo stále do zpěvu a jen co jsme se mihli kolem hřiště málem jsme přišly o všechny krále. Naštěstí byly naše síly vyrovnané a zvládly jsme zdivočelé stádo srovnat. A humor nás stále neopouštěl, už jsme si upravily text písně: My tři Jezinky jdeme k vám, jen tři prstíčky ohřejte nám. Nevěřila bych, jak dokážete promrznout za dvě tři hodinky pobytu venku. Jedná se opravdu o pobyt, neboť pohybu moc není a prochladnout lze víc než snadno.

Po třech hodinkách se vracíme zpět, prsty na nohách už necítíme. O to víc nás chůze bolí, jako bychom zmrzlé prsty lámaly. Ale na duši máme obrovský plápolající oheň, který hřeje víc než právě uvařený čaj. Tolik, ale tolik milých a přejících lidí jsme potkali. Nezapomenu na laskavě se smějící oči stařenky, která mi do kasičky skládala celých pětset korun. Kolik si asi musela odepřít, aby mohla pomoci zase někomu jinému.

A já hned vstupuji do magického roku dvojek s pokojem a klidem, neboť jak na Nový rok, tak po celý rok. A já v novém roce potkala jen samé hodné a laskavé lidi, neboť ti škarohlídi a nepřející nám neotevřeli.

Mějme všichni ze všeho, co děláme, dobrý pocit a život bude krásnější

 papa Lenka

4 comments

  1. Taky jsem chodívala, coby doprovod skupinky asi 12 let, ale teď už si to užívám na „druhé straně barikády“. Je dost mladších zájemců. A musím říct, že počasí nám trefilo různé. A za nejhorší nepovažuji ani silný mráz, ani sněžení, ale déšť a vítr.

  2. Dodržování tradic vždy záleží na lidech. Je dobře, že na vesnicích jsou ti „tahouni“, kterým patří dík, že obyčeje nevymřely.

  3. U nás byli malí kluci, tak první třída a zpívali hezky i se zmrzlou pusou. Krásně napsané. Ať ten oheň hřeje dál 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *