Bolest hlavy – problém častý

Autor

S bolestí hlavy se bezesporu setkal každý z nás. Někoho trápí častěji, jiného ojediněle. Každopádně se jedná o zdravotní problém, který dovede velmi znepříjemnit kvalitu života. Co způsobuje bolest hlavy, jak obtížím předcházet a jak se s bolestí hlavy nejefektivněji vypořádat? V dnešním zdravotním článku se pokusím na tyto a některé další dotazy stručně odpovědět.

Typy bolestí hlavy

Primární bolest hlavy

Bývá přítomna nezávisle na dalším onemocnění. Nejznámější představitelé primárních obtíží jsou migrény a tenzní bolesti hlavy.

Migréna

Pro migrénu je typická záchvatovitá pulzující bolest hlavy, trvá několik hodin až tři dny. Obtíže se mnohdy dostavují s rozdílnou četností (několikrát do roka, několikrát do měsíce či ob několik let) po celý život. Bolest může být lokalizovaná na jedné straně hlavy. Častěji postihuje ženy, ale nevyhýbá se ani mužům, mnohdy se první migréna objeví už v dětství či dospívání. K bolesti hlavy se přidružují i mnohé další komplikace – před propuknutím migrény mžitky nebo jiskření před očima, závrať (tzv. aura), při migréně nauzea, zvracení, nechutenství, světloplachost, průjem…

Spouštěči migrény bývají některé potraviny a dochucovadla (oříšky, sýry, čokoláda, koření), psychické vyčerpání, hormonální antikoncepce. Dispozice pro vznik migrén jsou mnohdy dědičné.

Při migréně je vhodné se uchýlit do klidné, nejlépe temné místnosti, zaujmout úlevovou polohu (např. v polosedě. Poloha vleže může migrénu zhoršit). Léčba migrény: pomocí analgetik nebo např. antimigreniky (léky, jejichž vlivem lze záchvatu předejít), přírodní léčbou. Dlouhodobě se doporučuje vyhýbat spouštěčům migrény.

Tenzní bolesti hlavy

Tenzní bolesti hlavy bývají různé četnosti a intenzity. Nejčastěji je vyprovokuje napětí – psychická zátěž, ztuhnutí svalů (ze stresu nebo dlouhodobě ze špatného držení těla, z nedostatku nebo přebytku spánku, z nedostatku, ale i přebytku kofeinu, ze zakouřeného prostředí, alkoholu). Tenzní bolest hlavy může způsobit dehydratace nebo některá jídla.

Obtíží se zbavíme dostatečným odpočinkem, dodržováním pitného řežimu, pobytem na čerstvém vzduchu, dostatkem pohybu, vyvážené stravy a eliminováním stresů. Pomáhají analgetika, akupresura, chladivé obklady na čelo, aromaterapie, nahřívání šíje – efektivní pro uvolnění ztuhlého šíjového svalstva, homeopatika a přírodní extrakty.

Sekundární bolest hlavy

Souvisí s dalším onemocněním. Bolest hlavy patří mezi jeden z příznaků některého onemocnění.

  • Bolest hlavy spojená s ochrnutím nebo znecitlivěním části těla, poruchou vědomí, s potížemi s řečí nebo se zmateností může být příznakem mozkové mrtvice. V případě těchto uvedených příznaků je vhodné kontaktovat RZP.
  • Při bolesti hlavy spojené s poruchami vidění navštivte okamžitě lékaře – může se jednat o příznak zeleného zákalu.
  • Bolest hlavy související s úrazem a následnými projevy nevolností, nauzey, zvracení, spavostí, poruchou vědomí se často pojí s otřesem mozku. V případě podezření na otřes mozku dovezte postiženého urychleně k lékaři nebo volejte RZP.
  • Bolest hlavy lokalizovaná v oblasti za čelem, za očima, spojená s horečkou, tlakem v dutinách a s ucpaným nosem bývá příznakem zánětu dutin. V tomto případě neotálejte s návštěvou lékaře.
  • Bolest hlavy může být mimo jiné příznakem i spousty dalších onemocnění – např. onemocnění zubů, očí, chřipky, meningitidy, nádoru na mozku…

BOLEST HLAVY

Pokud bolestmi hlavy trpíte opakovaně, je vhodné navštívit odborného lékaře – neurologa nebo Centrum bolesti hlavy – poradnu pro posouzení typu, charakteru bolesti , kde vám poradí optimální způsob léčby tohoto stavu.

Dobré je vést si záznamy o četnosti bolestí hlavy, případně poznamenávat možné vyvolávače obtíží. Pokud vás trápí bolesti hlavy více, než jedenkrát týdně nebo trvají déle, než 24 hodin, navštivte lékaře! Z přírodních preparátů se proti bolesti hlavy doporučuje např. extrakt z devětsilu nebo z vrbové kůry.

Trpíte migrénami či bolestmi hlavy? Jaký spouštěč vám způsobuje obtíže? Co vám proti bolesti hlavy pomáhá?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *