Bolesti zad

Autor

Známe ji asi všichni. S bolestí v zádech se v životě setkal téměř (nebo zcela) každý. Od šíje až po kříž. Bolest dovede skutečně velmi potrápit.

Asi si umíte představit, jak vypadá naše páteř. Je složená z obratlů, podložených pružnými destičkami – meziobratlovými ploténkami. Lidská páteř je dvakrát esovitě prohnutá. Dopředu v oblasti krku a beder (tzv. lordóza) a dozadu v oblasti hrudníku a kříže (tzv. kyfóza). Pokud se páteř vychýlí do strany, jedná se o patologický jev – skoliózu.

Uspořádání kostí a meziobratlových plotének není zrovna ideální pro vzpřímený postoj a chůzi, působení gravitace a svalové napětí mohou po čase způsobit bolest. Příčin, které vyvolávají bolest zad, je spousta. Často ani neodhalíme, PROČ právě nás záda tak často bolí.

Bolest šíje

Může být z příčiny natažení svalu, důsledkem přetížení, nezvyklé námahy nebo být příznakem závažnějších zdravotních komplikací.

Ztuhlý krk z natažení svalů a šlach

Pocit ztuhlého krku můžeme zaznamenat při probouzení nebo při změně polohy-ze sedu do stoje. Příčinou ztuhlého krku bývají natažené krční svaly nebo šlachy.

Jak se vyhnout této komplikaci: Spát na anatomicky tvarovaném polštáři. Pokud se chystáme delší dobu věnovat monotónní činnosti vyžadující napětí v oblasti krčních svalů (práce na PC, mytí oken, natírání plotu apod.), vymezme si v co nejčastějších časových úsecích alespoň desetiminutové přestávky pro uvolnění, protažení svalů.

Ztuhlá šíje doprovázená velkou bolestí hlavy

K ztuhlosti šíje a úporné bolesti hlavy se může přidat zvracení nebo rozostřené vidění, mžitky před očima. Příčinou by mohla být meningitida. Doporučuji urychleně vyhledat lékaře nebo volat RZP.

Velká bolest v oblasti šíje, mravenčení v horních končetinách

Bolest se zhoršuje při pohybech hlavou. Může ji způsobit výhřez meziobratlové ploténky. Kromě mravenčení se vyhřeznutá ploténka vyznačuje i pocity necitlivosti v končetinách. Při výskytu takovýchto obtíží vyhledejte urychleně lékaře.

Bolest v oblasti šíje po úrazu

Po nárazu (např. v autě prudkým zabržděním) může dojít k poranění páteře a míchy. K bolesti se často přidávají pocity mravenčení, necitlivosti, až ochrnutí končetin nebo části těla. Ztráta kontroly nad močovým měchýřem. Při podezření na poranění míchy by se s raněným nemělo hýbat. Volejte RZP.

Bolest šířící se do horních končetin, mravenčení v končetinách

Chronická bolestivost spojená s pocitem ztuhlosti, slabosti v pažích může být způsobená tzv. krční spondylózou, deformací v oblasti krční páteře důsledkem opotřebování. Výrůstky na páteři tlačí na nervy. Doporučuje se nahřívat postiženou oblast vlhkým teplým zábalem, spát na anatomicky tvarovaném polštáři, konzultovat zdravotní stav s lékařem.

Bolest a ztuhlost šíje může vyvolávat zánětlivé onemocnění-artritida. Často se přidruží i k chřipkovému onemocnění či angíně. Mohla by být i doprovodným jevem nádorového onemocnění. Pokud intenzita bolesti či doba, po kterou nás obtěžuje, omezuje náš běžný denní režim, je vhodné navštívit lékaře a konzultovat zdravotní stav s ním.

Bolest zad a beder

Opět bývá způsobená svalovým napětím, chybějícím vitamínem B6, špatně provedeným zvedáním břemen, velkým přetížením při práci, nadváhou a mnoha jinými důvody.

Bolest důsledkem výhřezu obratlové ploténky

Dostaví se při zvedání těžkého břemene nebo namáhavém cvičení. Vychází z bederní oblasti, může vystřelovat do nohy. Ve vážných případech ztráta kontroly nad močovým měchýřem a činností střev. Pokud nedojde ke ztrátě kontroly nad svěrači, snažte se dodržovat klidový režim, poradit se s lékařem na vhodném řešení. Při ztrátě kontroly nad svěrači volejte RZP nebo okamžitě navštivte lékařskou pohotovost.

Bolest v oblasti beder, horečka, bolestivé močení

Může být příznakem ledvinového onemocnění (infekce). Řešením je návštěva lékaře.

Bolest důsledkem stenózy páteře

Zúžením (stenózou) páteřního kanálu se kromě bolesti v zádech dostavuje necitlivost v dolních končetinách. Při chůzi největší obtíže, vsedě mírné zlepšení. Lékař doporučí odlehčit případné nadváze a rehabilitaci (posilování břišního svalstva).

Náhlá bolest a ztuhlost zad

Pravděpodobně se jedná o akutní lumbago. Charakterizuje ji prudká bolestivost v bederní krajině, omezená pohyblivost. Bývá způsobená zvedáním těžkého břemene, prochladnutím, ale i psychickými příčinami. K bolesti se někdy přidá i bolest hlavy a celková tělesná únava.

Bolest zad s postupným nahrbením

Může se dostavit jako důsledek osteoporózy (řídnutí kostí). Bývá způsobená nedostatkem vápníku v těle, případně i nedostatkem fyzické aktivity. V kostech se vytváří maličké dutinky. Osteoporóza zvyšuje sklon ke zlomeninám. Lékař poradí vhodné preparáty pro zvýšení tvorby kostní hmoty, u žen v menopauze doporučí hormonální terapii, která pomáhá snižovat riziko osteoporózy.

Bolest zad z dlouhodobého přetížení

Přetížené zádové svalstvo může být důsledkem nadváhy, málo zpevněných svalů zad a břicha, špatného držení těla, důsledkem jednostranné sportovní aktivity, špatnou obuví. Vyzkoušejte rehabilitační metody-protahovací, posilovací cviky, masáže, vhodnou sportovní aktivitu.

Bolest zad u žen: spojená s bolestí v podbřišku

Pravděpodobně se jedná o gynekologickou komplikaci (např. zánět dělohy či vaječníků). Řešením je navštívit co nejdříve gynekologa.

Bolest v zádech doprovází i těhotenství. Bývá jedním z příznaků dlouhodobého tlaku na záda způsobený zvýšenou váhou.

Bolest zad u mužů (převážně): Morbus Bechtěrev

Zánětlivé onemocnění provázené bolestí kloubů (kyčlí), ztuhlostí v oblasti žeber (může způsobit obtíže při dýchání), v oblasti Achilovy šlachy, nechutenstvím, horečkou, potížemi s viděním. Postupně dochází ke srůstům páteře. Bolest zad se dostavuje spíše v klidu, v noci budí ze spaní. Léčba spočívá především v lázeňských procedurách, vhodných medikamentech a důsledné rehabilitaci.

Aby záda nebolela:

  • snižte případnou nadváhu
  • vyhýbejte se stresům. Stres zvyšuje svalové napětí a promítá se do celého těla, tedy i do zad.
  • vyhýbejte se dlouhodobému vykonávání jednotvárných pohybů
  • spěte na ortopedicky vhodných polštářích, zdravotních matracích. Pracujete-li vsedě, pořiďte si zdravotní kancelářské židle. Pracovní deska stolu by měla být ve správné výšce. Při práci si dopřejte krátké přestávky na protažení celého těla a uvolnění svalstva.
  • snažte se hýčkat vaše záda v teple. Prochlazení je nejčastější důvod bolesti. Pokud začínáte pociťovat bolest, aplikuje na postiženou oblast teplý obklad, prohřátí uvolní svalový spazmus a urychlí hojení.
  • pokud zvedáte břemena, nikdy ne s rotací trupu a s nataženými dolními končetinami. Zvedejte vždy raději s podřepem. Velmi těžká břemena nezvedejte vůbec. Totéž při činnostech vyžadujících snížení pod úroveň vaší výšky-čištění zubů provádějte s nakročením jedné nohy k umyvadlu, aby se vaše záda nehrbila.
  • posilujte břišní svaly, cviky pro posílení břicha provádějte s pokrčenými koleny.
  • cvičte na čerstvém vzduchu, plavte, choďte.
  • cvičte jógu
  • naučte se správně dýchat.
  • dopřávejte si různé druhy masáží a naslouchejte svému tělu, jaká masáž mu nejlépe lahodí.
  • buďte veselí, šťastní, akční i líní. Všechny vaše vnitřní pocity a rozpoložení se promítají i navenek.
  • nenakládejte si toho na svá bedra příliš, zvolněte kdykoli se vám zachce!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *