V rehabilitačních zařízeních a masérských salónech se poslední dobou setkáváme s širokou nabídkou různých masáží, rehabilitačních technik a relaxačních programů. Často se ptáte, co určitý název znamená. Abychom si udělali v nabídce lázeňských welness programů a rehabilitačních center tak trochu jasno, přizvala jsem ke spolupráci na některých článcích svého kamaráda (a na našem webu už známou osobnost), pana Honzu Mazance. Dnes mne zajímá tzv. Breussova masáž.
Honzo, odkud pochází Breussova masáž a jak dlouho se vlastně provádí?
Masážní techniku vynalezl a sestavil velký rakouský léčitel Rudolf Breuss (1899 – 1990), který se mimo jiné proslavil léčbou rakoviny a leukémie (pomocí dvaačtyřicetidenního půstu a pitím zeleninových šťáv). Největší rozmach masáže u nás zaznamenáváme až od konce dvacátého století.
Popiš prosím čtenářům Breussovu masáž
Breussova masáž je technika založená na jemných hmatech, které se provádějí v oblasti páteře rozsahu od sedmého krčního obratle po kostrč. Dlouhé plynulé hmaty uvolňují páteřní svalstvo a stimulují energetické dráhy – „meridiány“, které se v oblasti páteře nacházejí, proto má Breussova technika tak hluboký účinek. Pracujeme zde samozřejmě se svaly, ale i s energetickou částí člověka.
Určitě bych nerad opomenul tzv. „rozevírací hmaty“, kdy se za pomocí hřbetů ruky snažíme oddálit od sebe těla obratlů a tím relaxovat meziobratlovou ploténku. Tyto hmaty jsou vůbec nejoblíbenější , 90 % klientů vyjadřuje pozitivní pocity právě při provádění těchto hmatů.
Na závěr celé masáže probíhá tzv. „magnetizování“ – tzn. že pomocí rukou, hedvábného papíru a vzájemné energie předáváme tělu teplo a vzniklé magnetizování umožňuje lepší vstřebávání třezalkového oleje. Závěr masáže má příjemný harmonizační účinek.
Komu bys tuto masáž doporučil?
Breussovu masáž bych doporučil určitě každému, kdo od masáže očekává hluboké uvolnění těla i mysli. Dále samozřejmě doporučuji tuto masáž jako prevenci degenerativních poruch páteře. Podle Rudolfa Breusse neexistují zničené nebo opotřebované ploténky, ale pouze zdegenerované a ty se dají pravidelnou masáží obnovit. Masáž dovede z těla skvěle odplavit nahromaděný stres a pomáhá při tzv. „býčí šíji“neboli „vdovském hrbu“, kdy se nám kolem sedmého krčního obratle vytvoří hrbolek, jenž bývá důsledkem nahromaděného stresu a traumat.
Jak dlouho Breussova masáž trvá a jak často je vhodné tuto masáž opakovat?
Tím, že při Breussově masáži leží klient pouze na břiše, dá se říci, že celá, řádně provedená masáž, trvá v průměru třicet minut. Délka masáže záleží především na terapeutovi a jeho osobitém provedení, včetně začátku a konce, tudíž to lze těžko zobecnit. Mnohdy se Breussova masáž provádí jen jako doplňková technika např. k masáži klasické, kdy třeba použijeme pouze část vybraných hmatů, které nám na závěr umožní hlouběji zrelaxovat klienta a pracovat s jeho energií.
Co se týče opakování, ani zde neexistuje obecné doporučení, jak často na masáž docházet. Breussova masáž má velký smysl v prevenci, udržuje tělo v rovnováze a pomáhá klientovi účinně se regenerovat na těle i na duchu. Pokud trpíte stresem, máte např. hektické období v práci, měli byste si udělat čas optimálně jednou týdně. Při problémech s „býčí šíjí“ je potřeba absolvovat minimálně pět terapií v intervalech jednou týdně.
Čím je třezalkový olej tak jedinečný a proč se k Breussově masáži využívá právě třezalkový olej?
Třezalka patří mezi nejsilnější přírodní antidepresiva. Třezalkový olej umožňuje a napomáhá při nabobtnávání meziobratlové ploténky, tím ji samozřejmě regeneruje. Třezalkový olej je nedílnou součástí Breussovy masáže a bez třezalkového oleje nedosáhneme požadovaných výsledků. Díky třezalce nás masáž hluboce uvolní a uleví i našim ploténkám.
Existují nějaké kontraindikace této masáže – co třeba akutní výhřez meziobratlové ploténky, Bechtěrevova nemoc, či nedořešené onkologické onemocnění? Může přijít na Breussovu masáž i žena v pokročilém stadiu těhotenství?
Mezi důležitými kontraindikacemi chci jmenovat alergii na třezalku, takže dbáme na zvýšenou opatrnost u pylových alergiků.
Co se týče akutního výhřezu meziobratlové ploténky, je vhodné se vždy předem poradit s lékařem.Ten by měl posoudit stav klienta a pokud mu dovolí docházet na masáže, není v tom žádný problém. Breussova masáž je jemná technika a ani při používání tzv. „rozevíracích hmatů“ nedochází k žádné mobilizaci páteře, jenž by mohla něco ohrozit. Zkrátka vždy záleží na ošetřujícím lékaři, který na základě snímků posoudí útisk míšního kořene a masáže buď doporučí nebo ne.
U Bechtěrevovy choroby je v prvním případě nutné tlumit zánětlivost, k čemuž se v současné době využívá např. kryoterapie. Další důležitou léčbou je rehabilitace, která umožňuje uvolnění a zlepšení hybnosti (cvičení), v to nám může velice dobře posloužit i Breussova masáž, protože svými jemnými hmaty neposiluje zánět, jako třeba ostatní masáže, avšak uvolňuje páteřní svalstvo a zlepšuje hybnost jednotlivých páteřních segmentů.
U nedořešeného onkologického onemocnění bychom masáž provádět neměli. Je pravda, že zde nehrozí tak velká rizika jako u jiných intenzivnějších masáží a terapií, ale onkologické onemocnění je stav, kdy musíme lidské tělo vystavovat pouze odborné léčbě a veškeré další regenerační techniky, které nesouvisí s léčbou se nesmí provádět.
V pokročilém stadiu těhotenství provádíme masáž bez problémů s klientkou ležící na boku, to je jediná poloha, ve které lze Breussovu masáž v době těhotenství provádět.
Jaké bývají reakce klienta po masáži?
Po masáži se klient cítí naprosto uvolněně a příjemně. Nežádoucí účinky, vyjma alergie, nebývají. Důležité, na co nesmíme zapomenout, je že se v ten den nesmíme vystavovat sluníčku, protože třezalka zvyšuje fotosenzibilitu kůže.
Dále při nahromadění nebo po prožití životních traumat se může dostavit odblokování těchto problémů, což se u klienta může (ojediněle)emočně projevit v podobě nezadržitelného smíchu, plačtivostí, poklesem nálady. Tyto projevy nepatří mezi nežádoucí, avšak pokud si je klient u sebe vědom náročných životních událostí, měl by se terapeutovi předem svěřit, on ho na případné reakce připraví.
Jaký typ klientů tuto masáž nejčastěji vyžaduje?
Nejvíce je Breussova masáž vyhledávaná klienty, kteří touží po relaxaci nebo chtějí zkusit něco nového.
Honzo, moc ti děkuji za příjemný rozhovor na zajímavé téma. Přeji ti spoustu spokojených klientů a nadále radost z práce, které se věnuješ. Těším se na naše další povídání, zase někdy příště.