Chrápání… když se třesou i tabulky v oknech

Autor

Všude tichoučko a klid, tma už sedla na kraj. Ptáčkové už ztichli a schovali hlavičky pod křídla. Zvířátka už zalezla do svých pelíšků a nabírají síly na další den. Všichni už spinkají kromě tvorů ryze nočních. Všichni, až na vás. Vy máte totiž soukromý koncert určený pouze vašim uším, za který by se nemusela stydět ani parta dřevorubců s roztočenými motorovkami na maximum. Říkáte si, že si toho nebudete všímat. Chrrrrrrrrrrrrr! Že prostě zavřete oči. Chrrrrrrrrrrrrr! Že teď usnete. Chrrrrrrrrrrrrr! Ne. To nejde!

Taky to znáte? Ten stav, kdy se snažíte to pronikavé řezání pily přehlušit zběsilým mlaskáním a doufáte, že to chrápající vzdá? Přemýšlíte, koho udusit spíš, aby to skončilo? Sebe nebo svého spoluležníka? Už se vidíte, jak budete mít zase po ránu o něco větší kruhy pod očima, že zakrýt je by byla makačka i pro hollywoodské maskéry. Prý chrápání postihuje až 24% žen, 40% mužů a dokonce 10% dětí. S věkem se pak zhoršuje a procento postižených roste, protože se uvolňují svaly na krku. Pamatuji na svého dědu, který chrápal tak hlasitě, že ho dokonce babička odstěhovala z ložnice na gauč v kuchyni. Když jsem k nim jezdila, tak jsem ho slyšela i přes dvoje zavřené dveře a celkem širokou chodbu!

Ronchopatie neboli chrápání je vlastně méně či více závažná porucha dýchání, kterou způsobuje horší průchodnost dýchacích cest. To může mít řadu příčin. S některými si poradíte sami, u jiných už je zapotřebí vyhledat lékařskou pomoc. Pokud tedy trvá vaše chrápání delší dobu a navíc vám vaše okolí říká, že jsou okamžiky, kdy se vám ve spánku úplně zastaví dech, jako první zamiřte ke svému praktickému lékaři a na ORL, kde vás vyšetří a navrhnou vhodnou léčbu. Může se jednat o vibrace měkkého patra nebo části hltanu, které se dají odstranit chirurgicky. Také můžete být postiženi tzv. spánkovou apnoe. Můžete se také dozvědět, zda netrpíte například alergií, která zhoršuje dýchání. Chrápání totiž není jen otravnou věcí pro okolí, ale díky zhoršenému dýchání se hůř okysličuje mozek. Člověk sám je nevyspalý, trpí únavou, díky které mu hrozí i mikrospánek, špatně se soustředí a je podrážděný.

Další příčiny chrápání, se kterými můžete bojovat i vy sami:

  • Nadváha – díky tomu, že se vám ukládá tuk v oblasti krku, blokuje se vám tím průchodnost dýchacích cest. Takže, až se budete rozhodovat, zda a proč zhubnout, máte další dobrý důvod.
  • Alkohol – nejen že uvolňuje vás, ale také svaly, ty na krku nevyjímaje. Díky tomuto uvolnění vznikají větší vibrace, které vedou k chrápání. Stejné účinky mají také sedativa.
  • Kouření – způsobuje větší tvorbu hlenu, který blokuje dýchání zvláště v dolních cestách dýchacích.
  • Rýma a nemoci horních cest dýchacích – logicky pokud se vám hůř dýchá nosem, musíte dýchat pusou, tím může zase dojít k vibracím vedoucích k chrápání.
  • Špatná poloha při spánku – někdy si prostě jen špatně lehnete, zkroutíte se tak, že si sami zablokujete průchodnost dýchacích cest. Tady je pomoc nejjednodušší a stačí, když prostě změníte polohu.

Chrápete? Chrápe váš partner? Jak s tím bojujete?

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na