Jak léčím rýmičku

Autor

Když dostanu rýmu, tak naštěstí „neumírám“, jako to vidím u některých chlapů, ale dobře mi také není. S rýmou nechodím k doktorům, ale snažím se léčit doma domácími prostředky a  dva až tři dny odpočívat.

Zjistila jsem, že když si vezmu Biopron ProImun, že se mi sice uleví, beru ho tak 2-3 dny, ale potom mě rýma stejně dostane, jen to oddálím. Takže teď si dělám čaj z rýmovníku (tak 3 lístky do hrnku převařené vody), do nosu si šplíchám Vincentku ve spreji a užívám 5x denně lžíci tymiánového sirupu.

Tentokrát mě rýma skočila o víkendu, v pondělí ráno mě škrábalo v krku, ale jinak mi bylo dobře. V úterý už jsem měla hlavu jako balón a rýma mi teče, jako z vodovodu. Připadám si jako v té pohádce, co vyprávěl František z Kouzelné školky (tuším, že to mohla být Doktorská pohádka), tu si fakt přečtěte, je super.

Takže doma to jistil tymiánový sirup a čaj z rýmovníku, do nosu jsem si našplíchala Vincentku, na hruď na brzlík (viz obrázek) jsem si dala malý termofor a horkou vodou, vzala jsem si knížku a šla jsem si číst.

Pak jsem volala s kamarádkou a ta mi poradila, že používají na výplach dutin konvičku a že to není těžké a že to její desetiletá dcera zvládá sama a v pohodě. Bála jsem se, protože si moc dobře vzpomínám, jak jsem se několikrát málem udusila čajem, když jsem se blbě nadechla a to bylo fakt něco a také jsem si vybavila, jak nesnáším v bazénu když vdechnu vodu. No, ale když to zvládne malá holka, tak já jsem velká a vydržím to taky.

A pak jsem si vzpomněla, že jsem na netu viděla návod na výrobu konvičky z lahvičky na pití, takže to vyzkouším.

Na netu jsem si našla návod na domácí výrobu pomůcky (podrobnější návod a výhody uvádím dole), trochu jsem si ohřála 250 ml vody, do hrnečku jsem nalila vlažnou vodu a dala jsem ½ lžičky mořské soli a zamíchala. Někdo píše, že používá i obyčejnou sůl. Umyla jsem si ruce, zacpala jsem dírku v lahvičce, nalila jsem tam slanou vodu, dala jsem víčko, vzala jsem si kapesníky a šla se se „utopit“ do koupelny nad umyvadlo.

Do pusy jsem si narvala palec, to abych náhodou pusu nezavřela a nenadechla se nosem. Nahnula jsem šikmo hlavu napravo, bradu přitisknutou k hrudi, do levé dírky jsem nacpala zátku a nechala jsem část vody téct. Palec v puse to jistil a k žádnému maléru nedošlo. Chvíli jsem počkala, až voda vyteče z dutin a šla jsem na druhou stranu. Pak jsem opatrně vyfrkla zbytky vody, lehce jsem se vysmrkala a HOTOVO. Nic mě nepálilo, slzy mi netekly, nebylo to nic hrozného, jak jsem čekala.

Pod nosem jsem si namazala vrstvu kokosového oleje, dala jsem si 2 polštáře, abych ležela vysoko, k posteli jsem si dala velkou krabici kapesníků a malý odpaďáček a šla jsem spát. No, moc jsem se nevyspala, protože nejsem zvyklá ležet, když mám tolik pod hlavou, ale nos nebyl ucpaný, takže jsem se v noci ani nedusila.

Ráno mi rýma tekla a pořád kýchám, takže to navečer zkusím ještě.

Uváděné zdravotní výhody:

Výplach nosu slanou vodou působí preventivně, otužuje nosní sliznici a činí ji odolnější vůči virovým či bakteriálním infekcím. Pomáhá také s ucpaným nosem při rýmě, nachlazení, senné rýmě, či alergii. Pokud provedete proplach nosní dutiny, vypláchnete nadbytečný hlen, ale také alergeny způsobující podráždění a tak zmírníte zánět sliznice. Normální sliznice pak může lépe bojovat s infekcí a příznaky obtíží se zmírní. Stejně jako si čistíme zuby, měli bychom stejně pečovat i o své dutiny.

Výplach nosu konvičkou uvolňuje ucpaný nos při běžném nachlazení a rýmě. Usnadňuje smrkání a očistu nosu od hnisu a přebytečného hlenu. Rovněž ulevuje od otoku sliznice.

Smrkání během celé procedury by nemělo být tak silné a musí být vždy jedna nosní dírka volná! Při příliš silném nebo nesprávném smrkání vzniká riziko zánětu středního ucha. Z důvodu rizika šíření infekce by měl mít každý vlastní konvičku.

Pokud jsou nosní sliznice tak oteklé, že nemůžete nosem dýchat a neproteče jím ani voda, můžete konvičkou střídavě nalévat roztok do nosních dírek a ponechat jej uvnitř vždy po dobu 5-10 sekund. Tento postup opakujte, dokud voda nezačne protékat. Uvolňující účinek lze zesílit dočasným použitím většího množství soli v roztoku – např. 1,5 odměrky.
V období zvýšeného množství alergenního pylu ve vzduchu, u silnějšího nachlazení nebo v případě akutního zánětu dutin může být výplach nosu prováděn několikrát denně. Pokud je výplach jako preventivní a hygienické opatření, postačuje provádění jednou za den.

Návod na výrobu snadno a rychle

Stačí koupit PET lahev s náustkem bez gumové membrány a víčkem. Tímto pítkem bývají opatřená dětská pitíčka. 

Z víčka odstraníte zaklapovací část, ale nemusíte, já jsem ho tam nechala. Dolů do láhve propálíte dírku například sirkou, jde ho ale také vystřihnout manikúrními nůžtičkami. Láhev pořádně vymyjeme a je hotovo. Tak hodně zdaru!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *