Jak zhubnout? Co možná nevíte…

Autor

Naše společnost se v čím dál větším měřítku potýká s nadváhou. Důvodem bývá nepravidelná strava, nedostatek pohybu, stres, sedavý způsob života, špatné složení stravy, genetické dispozice.

Řešíte své váhové výkyvy nebo jste rezignovali? Kolikrát jste se rozhodli držet nějakou dietu nebo začít sportovat?

Mnohé to známe. Chutě na sladké, touhu najíst se v klidu, jen, co děti usnou, protože přes den narychlo spucneme cokoliv. Nedostatek času provozovat vlastní zájmy, sportovat. Občas se sice pokusíme radikálně se „ohlídat“, jenomže naše úsilí a verva bere za své, když vyšťavené padáme po celodenním maratónu. Malá (nebo větší) čokoládka nás postaví na nohy.

Jak to vlastně je s tou naší váhou, kdy a koho se ptát, když chceme opravdu zhubnout, protože nás nadbytečná kila táhnou dolů, ke stavům depresí a zdravotních problémů?

Před časem jsem vám na našem portále oznámila, že se mi podařilo pro chystaný článek oslovit odborníka na slovo vzatého. Je jím pan MUDr. Jiří Polák-praktický lékař a obezitolog. Pan doktor mi slíbil zodpovědět dotazy mé i vás čtenářů Rodiny21. Vyzvala jsem vás, abyste se ptali na cokoli, co by vás zajímalo. Tímto děkuji za dotazy. Všechny jsem je panu doktorovi předala.

Jaký je rozdíl mezi nadváhou a obezitou? Jakým zdravotním rizikům se vystavujeme tím, že svou váhu nemáme pod kontrolou?

Obezita je definována jako zmnožení tělesného tuku, a to nad 25% u žen a 30% u mužů. Nadváha, neboli preobézní stav je definován body mass indexem od 25-29,9. BMI-body mass index je poměr mezi hmotností v kilogramech a výškou v metrech na druhou.

Rizika, která hrozí při nadváze a především při obezitě, jež z ní vychází, jsou značná. Postihují organismus jako celek a současně mohou postihnout jednotlivé orgány a jejich specifickou symptomatologii. Tyto nemoci jsou definovány obecně jako civilizační nemoci a patří mezi ně: postižení srdce a cév, metabolismu, pohybového ústrojí a rizika vztahující se k onemocnění nádorového původu.

Lidé se často rozhodují zhubnout bez dohledu lékaře. Jakých dietních chyb se nejčastěji dopouštějí?

Ze zkušeností vyplývá, že lidé, kteří se rozhodnou zhubnout bez dohledu lékaře se dopouštějí rozmanitých chyb, především ve výrazném omezení přísunu živin a minerálů, včetně stopových prvků do organismu s nebezpečím vstupu základních potřebných látek pro chod organismu. Tímto jsou zvláště známy diety, které se vyznačují snížením podílu tuku ve stravě, známé jako nízkoenergetické. Doporučených dietních postupů, v současné době, s různým energetickým omezením je asi 300. Téměř všechny mají za následek ochuzení organismu o výše uvedené a současně následný jo-jo efekt (zpětvzetí váhového úbytku).

Při shazování jakého množství kilogramů doporučujete lékařský dozor?

Při redukci váhy doporučuji odborný lékařský dohled, který zajistí redukční terapii bez rizik. Redukce váhy je závislá na poměru faktoru genetiky a zevního prostředí v poměru 40 ku 60%.

Dieta, to není jen počítání KJ na etiketách výrobků, ale člověk by měl do těla přijmout i určité množství živin. Jak všechno to doporučované množství uhlídat, ale nepřesáhnout?

Jak jsem uvedl výše, je dietní omezení pro organismus rizikové, v mnohých případech škodlivé, tudíž i bezúčelné. Obezita jako onemocnění je definována jako zmnožení tukové tkáně v uvedených procentech, proto by se měla týkat redukční terapie pouze redukce tuku, nikoli všech tkání, jako se to děje při dietním omezení. Není možné tedy uhlídat a nepřesáhnout omezený vstup živin při dietách a současně i dalších důležitých látek pro metabolismus člověka. Na tomto místě bych chtěl odkázat na moji metodu hubnutí, která se týká pouze redukce tukové tkáně bez dietních omezení, bez vedlejších účinků a bez jo-jo efektu.

Jak je to s redukcí váhy u dětí a dospívajících? V čem se liší dieta pro děti a dieta pro dospělé? A je vůbec vhodné děti omezovat v jídle?

Epidemie obezity se nevyhýbá ani dětem. Problémem v tomto věku je zvláště to, že omezení živin a látek nutných pro metabolismus je velmi nebezpečné, tudíž dietní omezení u dětí nedoporučuji. Metoda, kterou mám patentovanou, umožňuje redukční terapii u dětí bez uvedených rizik. Bližší na www.obezitologie.cz

Někde jsem zaslechla, že množství tukových buněk se ustáluje už v průběhu prvního roku života, dál se již neznásobuje. Co je na tom pravdy a jaký pro nás má tato informace význam?

Informace o tom, že množství tukových buněk je konstantní a je dál v průběhu prvního roku života, není jednoznačná, vzhledem k výzkumům poslední doby, které nasvědčují k možnosti zmnožení buněk během života člověka v různých situacích a při zásazích různých vlivů do systému organismu. Jako příklad bych uvedl zmnožování buněk orgánů postižených nepříznivými vlivy-mechanismy genetickými, endokrinními, které organismus může dle své potřeby v různých situacích použít.

Jak je to s pitným režimem v průběhu shazování nadbytečných kilogramů? Je třeba zvýšit přísun tekutin do těla? Pokud ano, z jakého důvodu?

Tento faktor je velice důležitý při redukci váhy, neboť voda je nezbytná v metabolických procesech, které jsou spojeny s redukční terapií. Redukce tuku si přímo vyžaduje zvýšené množství tekutin (zde závisí na váze obézního jedince).

Co je pravdy na tom, že se ženy zbavují nadbytečných kilogramů obtížněji, než muži?

Tento problém není možné jednoznačně takto vyjádřit, na redukci váhy se podílejí četné faktory genetiky i životosprávy, jak je výše uvedeno, v oblasti faktorů centrálního nervového systému hormonálních faktorů a metabolismu jedince. Na redukční terapii reagují lépe mladší jedinci a dospívající.

Dospívající dítě (13 let) váží při výšce 160cm 70kg. Je vitální, pohyblivé, velmi živé, ale rádo jí. Je potřeba tento případ nějak řešit nebo mohou rodiče spíše čekat, „že z toho vyroste?“ (V rodině se vyskytuje jen lehčí nadváha u prarodičů).

V případě, který uvádíte, je nutné zvažovat riziko nejen váhové ale i metabolické a genetické, a tudíž začít s redukční terapií co nejdříve. Zřejmá je zátěž jak genetická, tak i z porušené životosprávy. Takovým a podobným případům doporučuji můj způsob redukce, který je zaměřen na redukci tukové tkáně kombinací léčebných přípravků pro tělo vhodných i v době dospívání (moje metoda hubnutí).

Pokud se člověk rozhodne svoji nadváhu řešit a navštíví obezitologa, co ho zde čeká?

Základem pro redukci nadváhy a obezity je řádné vyšetření, které zahrnuje:

– Zvážení a změření jedince

Zjištění množství tuku v organismu metodou změření tukové tkáně.

– antropometrickou, tj. změření kožních řas specielním kalibrem, změření obvodu pasu a boků, popř. dalších rozměrů.
– poslední dobou rozšířené měření pomocí bioelektrické impedance (BIA)
– dnes se využívá ke klasifikaci hmotnostních indexů tzv. index tělesné hmotnosti (BMI), který je dán poměrem hmotnosti v kilogramech a výšce v metrech čtverečních.
– Posouzení faktoru anamnézy včetně genetických rizik u jedince

– Odebrání krve v případě potřeby na parametry k posouzení rizika obezity

– Stanovení léčebného postupu u konkrétního jedince na základě předchozí analýzy zjištěných dat s uvedením data další kontroly.

Děkuji panu doktorovi za zodpovězení všech dotazů. Přeji hodně zdraví a pracovních úspěchů.

Užitečné odkazy
www.obezitologie.cz
http://www.vypocet.cz/bmi

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na