Klíšťata

Autor

Nastává čas výletů a procházek do přírody, čas práce na zahrádce či relaxování v rozkvetlé louce. Toto období patří mezi jedno z nejpříjemnějších v roce. Ovšem všude kolem nás, v přírodě, číhá hrozba zvaná klíště. O klíšťatech dnes slýcháme poměrně často. Přesto považuji za velmi důležité zopakovat, jaká rizika pro nás přisátí malého nepěkného tvora představuje.

Klíšťová encefalitida

Kromě toho, že se nebezpečný virus vyskytuje v těle klíštěte, bývá přítomen i v kontaminovaném mléce. Takto může dojít k přenosu na člověka. Pasterizací při teplotě okolo 80 stupňů Celsia již za deset sekund lze virus v mléce zničit.
Nezáleží na tom, jak dlouho se na vás klíště přisálo. Klíšťová encefalitida je onemocnění způsobené viry a na viry neúčinkují antibiotika. Léčba spočívá pouze v tlumení příznaků nemoci.

Virus se v těle člověka množí a tím se zhoršuje i celkový stav nakaženého.  V období mezi sedmi až čtrnácti dny od přisátí klíštěte lze pozorovat příznaky podobající se chřipkovému onemocnění. Člověku se většinou na pár dní uleví, ovšem po několika dnech v relativním klidu nastává druhá fáze onemocnění.  Ta je provázena prudkými bolestmi hlavy, kloubů, malátností, vysokými horečkami, zvracením. Typické jsou příznaky neurologické, protože po několika dnech pronikl virus do mozku.

Nejhůře se s tímto onemocněním vypořádávají senioři, klíšťová encefalitida může vyústit až v obrnu, ztrátu soběstačnosti a v odkázanost na intenzivní pomoc. Nejlepší prognózu k celkovému uzdravení a průběhu nemoci v mírnějších stadiích mají mladí lidé a děti.

Proti klíšťové encefalitidě se lze očkovat. Očkování můžeme zahájit kdykoliv během roku, ovšem je nutné myslet na to, že tělo je proti onemocnění chráněno až v době za 14 dnů po aplikaci druhé dávky. Z tohoto důvodu je dle lékařů nejvhodnější podstoupit očkování v zimních měsících.

U nás existují dva typy očkovacích látek. První je vakcína FSME Immuno Inject. Tento typ očkovací látky je vhodný pro děti i dospělé.  Druhý typ je vakcína Encepur. Má verzi pro děti a verzi pro dospělé. Oba typy se aplikují ve třech dávkách.

Výskyt klíšťat je kumulovaný nejvíce v oblasti řek, listnatých a smíšených lesů. Nebezpečnými ohnisky s větší pravděpodobností nákazy klíšťovou encefalitidou je u nás oblast jižních Čech, okolí Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Tábora, Písku. V severních Čechách okolí Ústí nad Labem. Endemickými oblastmi jsou i Pardubicko, Havlíčkobrodsko, Olomoucko a mnoho dalších. Obecně se naše republika nachází přímo v centru nebezpečí, protože zdejší klimatické podmínky klíšťatům svědčí.

Lymeská (klíšťová) borelióza

Nejzávažnější onemocnění, které přenášejí klíšťata je lymeská borelióza. Jedná se o nemoc způsobenou bakterií. Při včasném rozpoznání zabírá léčba antibiotiky. Lymeská borelióza se vyznačuje třemi typickými fázemi. Několik dní až týdnů po napadení infikovaným klíštětem se na těle postiženého objeví červená skvrna (erythema migrans). Skvrna se zvětšuje, zanechává si ostré ohraničení, uprostřed bledne. Může dosáhnout velikosti až několika desítek centimetrů. Výskyt typické skvrny provází malátnost, celková tělesná slabost, únava, zvýšená teplota až horečka, či zvracení.

Červená skvrna po čase vymizí. Pacient je více unavený, vzácné nejsou zvýšené teploty, ale nemusí být. Onemocnění přechází do druhé fáze. Typické pro druhou fázi jsou bolesti kloubů, svalů, otoky velkých kloubů (kolenní kloub), neurologické obtíže – bolesti hlavy a např. obrna nervů (často lícního nervu).

Ve třetí fázi, která přichází v časovém odstupu několika měsíců až let od přisátí infikovaného klíštěte, jsou patrné zánětlivé změny na kůži, atrofie svalstva, zánětlivé onemocnění kloubů, ale také mozku, míchy a srdečního svalu.

Tělo každého z nás je velmi individuální a příznaky, které zde popisuji se nemusí u všech nakažených objevit. První fáze nemoci probíhají často bez viditelných známek , např. červené ohraničení zaznamenává jen určitá část napadených boreliózou. Další fáze mohou připomínat spíše infekční potíže vzniklé z jiných zdrojů.

Považuji za velmi důležité zapsat si, kdy jsme z našeho těla odstranili přisáté klíště, abychom při jakémkoli podezření informovali lékaře. Ten by měl z krevních testů onemocnění odhalit. Odběr na výskyt protilátek na borelie by se měl i v případě negativity zopakovat s časovým odstupem ještě jednou. Ne vždy se přítomné protilátky v krvi odhalí již při prvním krevním vyšetření.

Jak zabránit kontaktu s infikovaným klíštětem?

Doporučuji vhodný oděv, tedy raději dlouhé rukávy, nohavice, do lesa holínky. Čím je tělo více zakryté textilií, tím menší riziko napadení. Na trhu existuje řada repelentů, které odpuzují hmyz i klíšťata. Takovou lidovější radou je sníst před vycházkou do přírody jídlo obsahující česnek, či vypít malé pivíčko. Vitamín B komplex údajně klíšťata také z lidského těla „vycítí“ a raději se mu vyhnou.

Jak správně odstranit přisáté klíště?

Zejména u klíšťat, která přenášejí  lymeskou boreliózu je důležité co nejvčasnější odstranění. Čím dříve se nám podaří klíště odstranit, tím menší je šance, že stihlo infikovat. Dříve doporučované nanášení krémů nebo mastí se dnes spíše zakazuje. Je zjištěno, že při dušení klíštěte mastnými preparáty často dochází k vyvržení obsahu střev parazita přímo do rány člověka. Nákaze je takto otevřena mnohem snazší cesta. Proto odborníci neradí ani místo před odstraňováním desinfikovat. Přisátého klíštěte se zbavíme pomocí kleštiček, pinzety na klíště nebo speciální karty. Kývavými pohyby se nám podaří vyviklat jej. Poté odezinfikujeme ranku. Klíštěte se nedotýkejte holýma rukama, pokud s ním manipulujete, raději v rukavicích. Odstraněné klíště lze vložit do igelitového sáčku a zaslat k vyšetření, které nás obratem informuje, zda bylo či nebylo nakažené.

Závěrem bych chtěla popřát bezproblémový pobyt v přírodě a s hrozbou jménem klíště se raději nesetkat. Hodně zdraví!

Foto: pixabay.com

 

Komentujte jako host

  Odebírat  
Upozornit na